31 Mayıs 2020 Pazar

Tungsten Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek

Gri-beyaz bir renge sahip olan tungsten, çok çeşitli uygulamalarda kullanılan çok yönlü bir metaldir. Güçlü, iletken ve çekici bir metal seçimi yapan diğer birçok özellik sergiliyor. Yine de tungsten bilgisine sahip olsanız bile, muhtemelen bilmediğiniz bazı şeyler vardır. Aşağıda tungsten hakkında beş eğlenceli gerçek var.

# 1) Tüm Metallerin En Yüksek Erime Noktası
Tungstenin tüm metallerin en yüksek erime noktasına sahip olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Tüm metaller gibi, yeterli ısıya maruz kaldığında eriyecektir. Bununla birlikte, 3.000 derecenin üzerinde bir erime noktası olan Fahrenheit, tungsten'i eritmek için gezegendeki diğer metallerden daha fazla ısı alır. Bu sayıyı perspektife koymak için, alüminyumun erime noktası sadece 1.221 derece Fahrenheit'tir.

# 2) En Yüksek Çekme Dayanımı
Tungsten sadece tüm metallerin en yüksek erime noktasına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda en yüksek gerilme mukavemetine sahiptir. Elbette gerilme mukavemeti, bir malzemenin kırılmadan kuvvete veya basınca dayanma yeteneğini ifade eder. Tungsten, diğer herhangi bir malzemeden daha fazla olan inç başına yaklaşık 50.000 ila 60.000 pound (PSI) gerilme mukavemetine sahiptir. 60.000 PSI veya daha fazlasına maruz kalmadıkça, kırılmamalıdır.

# 3) Ampullerde Kullanılan
Tungsten, ısıtma elemanlarında filaman görevi gördüğü ampullerde sıklıkla kullanılır. Örneğin, akkor ampuller genellikle tungsten bazlı bir filaman içerir. Etkinleştirildiğinde, tungsten filaman ısınır, böylece ışık üretir. Tungsten, yüksek iletkenlik özellikleri nedeniyle ampul filamanında iyi çalışır. ışık oluşturmaktan sorumlu olan elektriği kolayca iletebilir. Elektrik tungsten filamandan akarken, ampul yanar.

# 4) Alaşımlarda Kullanılır
Tungsten ayrıca birçok alaşımın üretiminde de kullanılır. Yaygın bir örnek yüksek hız çeliğidir. Özellikle türüne bağlı olarak, çelik dkp sac yüksek hız çeliği % 10 ila% 20 arasında tungsten içerebilir, geri kalan malzeme demir ve karbondan oluşur. Tungsten, yüksek gerilme mukavemeti nedeniyle alaşımlarda kullanım için idealdir. Aksi halde yumuşak veya zayıf bir metale eklendiğinde, yeni ve daha güçlü bir alaşım oluşturur.

# 5) Altın Değişimi
Son olarak, tungsten genellikle altın yerine kullanılır. Altının fiziksel özelliklerini taklit etmesine izin veren benzer bir tungsten vardır. Bununla birlikte, tungsten altından önemli ölçüde daha zordur, bu da takı için daha da arzu edilen bir malzeme haline getirir. Bu nedenle, kuyumcular altın yerine yüzük, kolye ve diğer mücevherler oluşturmak için genellikle tungsten kullanırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder