31 Mayıs 2020 Pazar

Paslı Bir Vida veya Cıvatanın Çıkarılması

Paslanmış bir vida veya cıvata ile karşılaştınız mı? Genellikle çelik de dahil olmak üzere demir alaşımlarından yapıldığı için, bağlantı elemanlarının paslanması nadir değildir. Oksidasyon vidayı veya cıvatayı parçaladığında, kırmızımsı kahverengi bir pas tabakası gelişecektir. Ne yazık ki, bu pasın varlığı vidanın veya cıvatanın çıkarılmasını zorlaştırabilir. Peki, paslanmış bir vidayı veya cıvatayı tam olarak nasıl çıkarırsınız?

Pas Sökücü Sprey
Pasın yüzeysel olduğunu varsayarsak, sorunlu vida veya cıvata üzerinde pas sökücü kullanabilirsiniz. Pas geliştiğinde, bağlantı elemanını yerleştirildiği iç dişe bağlar. Paslanmış vidayı bükebilir ve çekebilirsiniz, ancak sökmediğiniz sürece, muhtemelen çıkartamazsınız. Pas sökücü ürünler - WD-40, Sıvı Anahtarı, vb. - pasın oluşturduğu bağı kırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Pas sökücüyü vidanın veya cıvatanın başının üzerine püskürtün, ürünün bağlantı elemanının dişlerine girmesini sağlayın. Vidanın veya cıvatanın 10 dakika ıslanmasına izin verdikten sonra, çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Bir çekiçle vur
Bazen paslanmış bir vidayı veya cıvatayı çıkarmak için tek yapmanız gereken bir çekiçle güçlü bir grevdir. Daha önce belirtildiği gibi, paslanmış vidaların ve cıvataların çıkarılmaları zordur, çünkü yerleştirildikleri iç dişlere bağlanırlar. Paslanmış bir bağlantı elemanını sökmenin bir yolu, bir pas sökücü ürünle püskürtmektir. Bununla birlikte, paslanmış bir bağlantı elemanını sökmenin ikinci bir yolu, bir çekiçle vurmaktır. Göz koruması giyerken, bağlantı elemanının kafasına bir çekiçle kuvvetlice vurun. Vurduktan sonra, bağlantı elemanını bir tornavida ile çıkarmayı deneyin.

Koli Bantlı Kapak Başlığı
Kafa paslandığından bir vidayı veya cıvatayı çıkaramazsanız, koli bandı ile kaplamayı düşünün. Bir bağlantı elemanının başı paslandığında, bir tornavidanın "kavramasını" önleyebilir. Tornavidanın ucunu kafaya takabilirsiniz, ancak çevirmeye çalıştığınızda paslanmaz sac bağlantı elemanını hareket ettirmez. Basit bir çözüm, kafayı koli bandı ile örtmektir. Üzerinde ne kadar pas geliştiğine bağlı olarak, birkaç kat koli bandı uygulamanız gerekebilir. Kafayı koli bandı ile kapladıktan sonra, tornavidayı içine sokabilirsiniz. Tornavida koli bandını kavrayacak ve umarım bağlantı elemanını çevirip çıkarmanıza izin verecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder