31 Mayıs 2020 Pazar

Metal Isıl İşlem Süreçleri

Çelik, demir, alüminyum veya bakır olsun, metal genellikle fiziksel özelliklerini değiştirmek için ısıya maruz kalır. Isıl işlem olarak bilinen, binlerce yıldır, en eski örneklerden bazıları MÖ sekizinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Avrupalı ​​demirciler demirleri daha esnek ve uygulanabilir hale getirmek için ısıtırlar. Bugün, ısıl işlem hala bir metal iş parçasının fiziksel özelliklerini değiştirmek amacıyla yapılmaktadır, ancak şimdi birkaç tip ısıl işlem süreci bulunmaktadır.

Diferansiyel Sertleştirme
Diferansiyel sertleştirme, bir metal iş parçası üzerinde iki veya daha fazla alanı farklı hızlarda ısıtmayı ve soğutmayı içeren bir ısıl işlemdir. Örneğin bıçaklar, daha yumuşak ve daha esnek bir omurga ile sert, keskin bir kenar elde etmek için genellikle bu işlem kullanılarak üretilir. Bir şirket bıçak üretirken, omurgayı - bıçağın donuk tarafı - suda söndürmeden önce kil gibi bir yalıtkanla kaplayabilir. Omurgada bir yalıtkanla, bıçağın bu alanı gerçek bıçaktan daha yavaş soğuyacak, böylece daha yumuşak ve daha esnek hale gelecektir.

Tavlama
Tavlama, bir metal iş parçasının mikro boyutlu kristallerin oluşumunu tetiklemek ve böylece gücünü ve sertliğini arttırmak için ısıtıldıktan sonra yavaşça soğutulduğu bir ısıl işlemdir. Demirli veya demirsiz metaller üzerinde gerçekleştirildiğinde, tavlama elbette özellikle güçlü olan perlit oluşturur. Perlit sadece demir veya demir alaşımlı metallerin tipik olarak yavaş bir oranda soğutulmasıyla oluşturulabilir.

Stres azaltma
Stres giderici olarak da bilinen stres azaltma, metal bir iş parçasındaki gerilmeleri azaltmak için tasarlanmış bir ısıl işlemdir. Genellikle kazanlar gibi basınç tutması amaçlanan metal ürünlerin veya bileşenlerin üretiminde kullanılır.

Normalize
Normalleştirme, bir metal iş parçasının bileşimini eşit olarak dağıtarak veya “normalleştirerek” ismine uyan bir ısıl işlem sürecidir. Tipik olarak metal bir iş parçasının belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılmasını içerir, bundan sonra iş parçası hava soğutmalıdır. Tavlama gibi, normalleştirme perlit üretir, ancak aynı zamanda martensit ve bainit gibi diğer metal mikro yapıları da üretebilir.

Dekarbürizasyon
Son olarak, karbondan arındırma, çeliğin karbon içeriğini azaltmak için tasarlanmış bir ısıl işlemdir. Çelik köşebent fiyatları gibi bir iş parçasında çok fazla karbon varsa, amaçlanan uygulaması için çok yumuşak olabilir. Bu nedenle, imalat şirketleri genellikle çelik iş parçalarının karbon içeriğini düşürmek için dekarbürizasyon yaparlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder