31 Mayıs 2020 Pazar

Krank Kolu Seçerken Dikkat Edin

Elle çalıştırılan kranklama teknolojisi binlerce yıldır, ipek, kenevir ve diğer tekstili döndürmek için kullanıldığında Çin Han Hanedanlığı'na dayanan ilk örneklerden bazıları. Günümüzde kranklar, imalat dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Tek bir işçinin dönme hareketini pistonlu harekete dönüştürerek bir makinenin aksını kolayca döndürmesine izin verir. Bununla birlikte, tüm krank kolları aynı değildir ve üreticiler birini seçerken aşağıdaki beş şeyi dikkate almalıdır.

# 1) Malzeme
Krank kollarının yapıldığı en yaygın malzemeler paslanmaz çelik, alüminyum ve plastiktir. Paslanmaz çelik krank kolları en güçlü olanıdır ve yüksek stresli uygulamalarda idealdir. Alüminyum krank kolları da güçlüdür ve çelik kulplardan daha az ağırlığa sahiptirler. Ancak üreticiler bu üç malzemeden herhangi birinden yapılmış krank kolları ile gerçekten yanlış gidemezler. Plastik bile birçok üretim uygulaması için mükemmeldir.

# 2) Döner Tutamak ve Sabit Kavrama
Bazı krank kollarında döner kavrama bulunurken, diğerlerinde döner olmayan, sabit bir kavrama bulunur. Döner bir kavrama ile, işçiler çelik sanayi boruları için maksimum güç için ideal pozisyonu elde etmek için onu döndürebilirler. Bununla birlikte, bazı çalışanlar sabit bir kavrama ile krank kollarının basitliğini tercih ederler.

# 3) Uzunluk
Krank kolları çeşitli uzunluklarda mevcuttur. Bir krank kolu için alışveriş yaparken, üreticiler merkezden merkeze uzunluğa dikkat etmelidir. Bu, krank kolunun merkezinden kavrama merkezine olan mesafeyi (inç veya milimetre cinsinden) ifade eder. Daha uzun bir uzunluk daha fazla kaldıraç sağlar, ancak daha kısa bir krank kolundan daha fazla alan tüketir.

# 4) Katlanma ve Katlanmayanlar
Alan bir endişe olduğunda, katlama krank kolu akıllı bir yatırım olabilir. Katlanır krank kolları, kompakt, katlanabilir tasarımlarıyla karakterize edilir. Katlanan bir krank kolu kullanılmadığında, bağlı makineden çıkarılabilir ve depolama için katlanabilir. Bu sadece yerden tasarruf etmekle kalmaz; ayrıca işçi yaralanması riskini de azaltır. Sayısız imalat işçisi kazayla eklenmiş krank kollarına kaçarak veya yaralanarak yaralandı.

# 5) Renk ve Stil
Son olarak, üreticiler bir krank kolunun rengini ve stilini göz önünde bulundurmalıdır. Krank kolları bir makine ile birlikte kullanılır, bu nedenle benzer bir görünüme sahip olmalıdırlar. Kullanıldığı makineye uymayan renk veya stilde bir krank kolu seçmek garip ve çekici görünmüyor. Krankın performansını mutlaka etkilemez, ancak yine de üreticilerin kaçınması gereken bir şeydir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder