31 Mayıs 2020 Pazar

Frezeleme vs Taşlama

Frezeleme ve taşlama imalat sanayinde gerçekleştirilen iki yaygın işleme prosesidir. Her ikisi de malzemenin bir iş parçasından çıkarılmasını içerir ve her ikisi de çok çeşitli malzemeleri destekler. Bir iş parçası demir, alüminyum, çelik, bakır veya başka herhangi bir metal veya alaşımdan yapılmış olsun, muhtemelen öğütme veya taşlama ile manipüle edilebilir. Ancak, öğütme ve taşlama aynı değildir. Her biri, bir iş parçasından malzemeyi çıkarmak için farklı bir şekilde çalışır.

Değirmencilik Nedir?
Öğütme, bir iş parçasından malzemeyi çıkarmak için bir öğütme makinesinin kullanılmasını içeren bir işleme işlemidir. Freze makinelerinde, iş parçasına bastırılırken dönen kesme bıçakları bulunur. İş parçası, dönmeyecek veya başka şekilde dönmeyecek şekilde sabitlenmiştir. Bununla birlikte, çalışma sırasında freze makinesi, dönen iş parçasına karşı dönen bir kesme takımına basacaktır. Kesme aleti iş parçası boyunca hareket ettikçe malzemeyi sıyırır ve daha küçük bir boyuta neden olur.

Frezeleme, kesme takımının konumuna bağlı olarak yüzey veya çevresel olarak sınıflandırılabilir. Yüzey frezeleme, kesme takımının köşelerinde bir kesme hareketi içerirken, çevresel frezeleme, kesme takımının çevresini çalıştıran bir kesme hareketi içerir. Çevresel frezeleme genellikle derin yuvaları ve dişli dişlerini kesmek için kullanılır.

Öğütme Nedir?
Öte yandan taşlama, bir iş parçasından malzemeyi çıkarmak için disk şeklinde bir taşlama tekerleğinin kullanılmasını içeren bir işleme işlemidir. Bazıları taşlama taşları, açılı taşlama makineleri, kalıp taşlama makineleri ve özel taşlama makineleri gibi çeşitli taşlama diskleri vardır. Taşlama diskinden bağımsız olarak, tüm taşlama işlemleri malzemeyi bir iş parçasının yüzeyinden “taşlamak” için aşındırıcı parçacıklar kullanır.

Bir iş parçası bir taşlama diskine maruz kaldığında, malzemesinin bir kısmı ovalanır. Bununla birlikte, öğütme genellikle malzemeyi hem iş parçalarından hem de cila iş parçalarından çıkarmak için kullanılır. Bir iş parçasının kaba bir yüzeyi varsa, taşlama daha pürüzsüz hale getirebilir. Taşlama diskindeki aşındırıcı parçacıklar pürüzsüz hale gelir ve bu nedenle iş parçasının yüzeyini parlatır.

Sonuç olarak
Her ikisi de çelik dkp sac fiyatları gibi bir malzemenin bir iş parçasından fiziksel olarak çıkarılmasını içermekle birlikte, öğütme ve öğütme aynı değildir. Önceki işleme prosesi, bir freze makinesinin kullanımı ile karakterize edilirken, ikinci işleme prosesi, bir taşlama tekerleğinin kullanılması ile karakterize edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder