31 Mayıs 2020 Pazar

Farklı Ekstrüzyon Proses Türleri

Ekstrüzyon, belirli bir şekle ve profile sahip nesneler oluşturmak için ana metali önceden şekillendirilmiş bir kalıptan zorlayarak içeren bir imalat işlemidir. Metal kalıptan geçerken, kalıbın şeklini yansıtacak şekilde şekli değişir. Bununla birlikte, soğuk, sıcak, sürtünme ve mikro dahil olmak üzere farklı tipte ekstrüzyon işlemleri vardır.

Soğuk Ekstrüzyon
Soğuk ekstrüzyonla metal, oda sıcaklığında veya yakınında kalıptan zorlanır. Soğuk ekstrüzyonda kullanılan metal tipik olarak, kalıbın besleyicisine dökülen ve basıncın yeni bir şekilde katı bir nesne oluşturmak için basıncın bir araya getirildiği sümüklü böceklerle gelir.

Soğuk ekstrüzyonda kullanılan en yaygın metallerden bazıları şunlardır:

Alüminyum
Bakır
Niyobyum
Çelik
Öncülük etmek
Teneke

Sıcak Ekstrüzyon
Diğer yandan sıcak ekstrüzyon, metalin yüksek sıcaklıklarda ısıtılmasını ve daha sonra erimiş haldeyken kalıba zorlanmasını içerir. Metal tipine bağlı olarak, sıcaklıklar 650 derece Fahrenheit (magnezyum) ile 1.300 derece Fahrenheit (çelik) arasında değişebilir. Sıcak ekstrüzyon yaparken üreticilerin doğru sıcaklığı kullanmaları önemlidir. Ana metal yeniden kristalleşme sıcaklığına ısıtılmazsa, kalıptan geçmek zor olabilir. Isıtıldığında metal uygun sıcaklığa ısıtılır, ancak sıcak ekstrüzyon metali yeniden şekillendirmek için doğru ve etkili bir yoldur.

Sıcak ekstrüzyonda kullanılan en yaygın metallerden bazıları şunlardır:

Magnezyum
Bakır
Çelik
Alüminyum
Nikel

Sürtünme Ekstrüzyonu
Ayrıca sürtünme ekstrüzyonu da var. 1990'larda Kaynak Enstitüsü tarafından icat edilen bu modern ekstrüzyon işlemi, kalıbın konumuna bağlı olarak metal salyangozların veya kütüklerin otomatik rotasyonunu içerir. Kalıp dönerken, kalıbın girişi etrafındaki metal-metal sürtünmesinden ısı üretir. Bu ısı metalin kalıptan daha kolay geçmesini sağlar. Sürtünme ekstrüzyonu, üreticiler arasında popülerlik kazanan etkili ve verimli bir süreçtir.

Mikro Ekstrüzyon
Son olarak, mikro ekstrüzyon, küçük, çelik baklavalı sac fiyatları gibi mikro boyutlu nesneler oluşturma yeteneği ile karakterize edilen nispeten yeni bir ekstrüzyon işlemidir. Özellikle, kalıbın kesiti sadece 1 milimetrelik ana metali destekler. Sürtünme ekstrüzyonu gibi, 1990'larda icat edilen modern bir süreçtir. Ancak, bu tür baskılara dayanabilecek küçük kalıplar yaratmanın son derece teknik doğası nedeniyle, sürtünme muadili ile aynı popülerlik kazanmamıştır. Tabii ki, mikro ekstrüzyonla yeni gelişmeler yapıldıkça bu değişebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder