31 Mayıs 2020 Pazar

4 Çeşit Dökme Demir

% 2'den fazla karbon içeren demirden oluşan dökme demir, çok çeşitli tüketici ve ticari uygulamalarda kullanılan çok yönlü bir metaldir. MÖ 5. yüzyıldan bu yana, dökme demirlerin silah ve tarım ürünleri yapmak için kullanıldığı yer. O zamandan beri, giderek yaygınlaşan bir metal türü haline geldi. Bununla birlikte, tüm dökme demir% 2'nin üzerinde bir karbon içeriğine sahip olsa da, her biri benzersiz olan birkaç farklı dökme demir türü vardır.

# 1) Gri Dökme Demir
En yaygın tip, gri dökme demir, birçok küçük kırıktan oluşan bir grafit mikroyapıya sahiptir. Buna “gri dökme demir” denir, çünkü bu küçük kırıkların varlığı gri bir renk oluşturur. Gri dökme demir üretildiğinde, kırıklar yüzeyin altındaki gri renkli grafiti ortaya çıkarmak için açılır. Gri dökme demir, siyah sac çelik kadar güçlü değildir ve çelikle aynı şoku ememez. Bununla birlikte, gri dökme demir çelik ile benzer basınç dayanımı sunar. Sonuç olarak, basınç dayanımı içeren uygulamalar için popüler bir metal seçimi haline geldi.

# 2) Beyaz Dökme Demir
Gri dökme demir kadar yaygın olmasa da, beyaz dökme demir, bahsetmeye değer başka bir türdür. İsmini çimentoit olarak bilinen demir bileşiklerinin sonucu olan kirli beyaz renginden alır. Gri dökme demir gibi, beyaz dökme demir de birçok küçük kırığa sahiptir. Fark, beyaz dökme demirin yüzeyinin altında sementit, gri dökme demirin de yüzeyinin altında grafit olmasıdır. Grafit gri bir renk, çimento ise beyaz bir renk oluşturur. Beyaz dökme demir serttir ve aşınmaya karşı mükemmel direnç sağlar.

# 3) Sfero Dökme Demir
Nodüler dökme demir olarak da bilinen sünek dökme demir, yüksek karbon içeriğine sahip bir tür yumuşak, sünek demir alaşımıdır. Genellikle magnezyum ve seryum dahil olmak üzere eser miktarda diğer bileşiklerle yapılır. Eklendiğinde, bu eser bileşikler grafitin büyüme hızını inhibe eder, böylece metali yumuşak ve sünek tutar. Sünek dökme demir 1940'ların başından ortalarına kadar icat edildi.

# 4) Dövülebilir Dökme Demir
Son olarak, kolayca “işlenebilir” olan dövülebilir dökme demir. Genellikle beyaz dökme demirde ısıl işlem yöntemleri kullanılarak oluşturulur. Beyaz dökme demir, iki güne kadar işlemden geçirilir, daha sonra soğutulur. Tamamlandığında, dövülebilir dökme demir, benzersiz şekiller ve boyutlar elde etmek için bükülebilir ve manipüle edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder