10 Nisan 2020 Cuma

Tavanınızı Boyama İpuçları

Bazen evinizde güncellenmiş veya sadece yenilenmiş bir görünüm elde etmek için, sadece belirli bir alanı veya evinizin bir bölümünü boyamanız gerekir. Her farklı parçaya biraz farklı şekillerde yaklaşılması gerekir ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için farklı araçlar gerektirir. Tavan, özellikle yüzeyiniz herhangi bir kalıplama veya yontulmuş boya olmadan düz bir şekilde düz ise, boyamanın en kolay yerlerinden biridir.

Çoğu zaman tavanlar beyaza boyanır ve bu kesinlikle iyi bir seçimdir, ancak gitmeye karar verdiğiniz beyaz türünü dikkatlice düşünün. Sıcak tonlu beyazdan daha soğuk mavi beyazlara kadar birçok renk tonu vardır. Tavan renginizi seçerken boya çiplerini veya renk örneklerini getirerek renk tonunun duvarlarınızın ve dekorunuzun rengini tamamladığından emin olun.

Tavanlarınız alçaksa, yükseklik eklemek için duvarlarınızdan bir veya iki daha hafif bir gölge ve yüksek tavanlarınız varsa bir veya iki koyu renk boyadığınızdan emin olun. Ancak, tek seçeneğiniz beyaz olmak zorunda değil. Uygun oda ve mimari göz önüne alındığında, tavanınızı zıt renkte boyamak odanıza biraz heyecan katabilir.

Tavanı boyamak kolay bir iş olsa da, duvarlarınızı bantladığınızdan ve bir damla bezi veya benzer ağırlık ve kalınlıkta bir şeyle kapladığınızdan emin olmanız gerekir. Damlama nedeniyle tavanın boyanması dağınık bir iş olabilir. Bu nedenle, tüm perdeleri ve resimleri duvarlardan kaldırmak (veya örtmek) ve odanın tüm noktalarından tavana net bir şekilde erişebilmeniz için mümkün olduğunca fazla mobilya çıkarmak da önemlidir. Daha ağır mobilyalar odanın merkezine taşınabilir ve bir damla bezle kaplanabilir.

Duvarları ve tavanı aynı anda boyamak biraz daha kolaydır, ancak jotun ahşap boyası renk kataloğu olacaklarsa, sadece tavanı boyarmış gibi birini diğerinden koruduğunuzdan emin olmak istersiniz. Duvarları ve tavanı birlikte boyamanız durumunda, tavanla başlayın ve aşağı inin. Tavandaki ışıkların ve diğer armatürlerin etrafına bantlamak için ekstra zaman ayırmalısınız.

Başlamak için, kenarları ve ahşap işleri, ışıklar ve tavan vantilatörleri gibi diğer garip alanları "kesin". Bu görev için 1 "veya daha az küçük bir fırça kullanın. Bazı uzmanlar önce boyamayı önerecektir, ancak önce bunu yapmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum, sonra gerektiği gibi rötuş yapın. Duvarları boyayorsanız üzerine boyamanız sorun değil duvar biraz, ancak duvarlarınızı yeniden boyamak istemiyorsanız değil! Bu durumda, küçük bir el kalkanı kullanın veya duvarlarınızı önceden bantlayın.Yalnızı korumak için sadece bant kullanmanın sorunu, bandın da sarkabilmesidir. Fazla boyayı fırçanızdan düzgün bir şekilde çıkarıyorsanız, bu bir sorun olmamalıdır, ancak hatalar meydana gelir.

Süslemeniz tavandan farklı bir renkte yapılacaksa, bunu daha sonra için bırakmalısınız. Renk yeterince farklıysa - örneğin, tavan boyasında bir hata görünecek kadar hafifse - onları korumak için önce alanları püskürtmeniz gerekebilir.

Bu bittikten sonra tavanı yuvarlamaya başlayabilirsiniz. Tavanda bir rulo kullanmak, bölgeniz çok küçük olmadığı sürece büyük bir fırça kullanmaktan daha kolaydır. Dokulu bir tavan bile yuvarlanabilir, ancak bu yeterli kapsama sahip olduğunuzdan emin olmak için biraz daha zaman alabilir. Bir rulo tava kullanmayı tercih ediyorum, ancak tava etrafındaki alanı iyi kapladığınızdan emin olun. Rulo tavaları kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, boş bir kova ve rulo ızgara da kullanabilirsiniz. Bu, kabınızın kenarına yapışan bir tel veya plastik ızgaradır. Fazla boyayı çıkarmak için silindiri üzerine yuvarlarsınız ve kabınıza geri bırakırsınız. Tavanınız yeterince düşükse, gerçekten bir merdivene ihtiyacınız olmayacak, ancak bir kol genişletici kullanmadıkça, bu şekilde boyamak gerçekten kolunuzu yıpratabilir.

Bölümünüzde "W" ile başlayan küçük bir bölümde çalışın. Sağ eliniz varsa, sağ kenardan başlayın ve tavana doğru ilerleyin. Deseni, bölümünüz boyunca yavaşça eşit şekilde çalışarak desen üzerine geri dönün. Girişin karşısındaki pencereye doğru çalışırsanız, pencerenin ışığı silindir çizgilerinizi gizler ve size çok daha pürüzsüz bir son verir.

Odanız büyükse, ikinci katınıza başlamak için boyanın kurumasını beklemenize gerek yoktur; Bununla birlikte, ilk katın kuru olduğundan emin olun, böylece kusurlardan kaçının. Genellikle sadece iki kat gerekir, ancak kapladığınız yüzeyde lekeler veya başka kusurlar varsa, bunların nasıl kuruduğunu ve tekrar üzerinden geçtiğini görmek isteyebilirsiniz.

Bu basit ipuçlarıyla tavanınızı bir profesyonel gibi boyamak bir çırpıda olabilir ve size bir miktar para kazandırabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder