10 Nisan 2020 Cuma

Metal Kapı Boyama

Metal bir kapıyı boyamak, biraz bilgi ve bir rulo ile donanmış herhangi bir do-it-yourselfer tarafından başarıyla yapılabilir. Malzemeler nedeniyle, bazı adımlar ahşap bir kapı boyamaktan farklıdır, ancak bu sizi yavaşlatmaz. Çoğu projede olduğu gibi, metal bir kapı üzerinde başarılı bir boya işinin sırrı hazırlıktır. İyi hazırlanırsanız, yıllarca süren bir kaplamaya sahip olabilirsiniz.

Adım 1 - Donanımı Kaldır
Tüm kilitleri ve düğmeleri çıkarın. Kickplates ve kapı tokmakları da çıkarılmalıdır. Kapı çerçeveden çıkarılmışsa, menteşeleri de çıkarın.

Hava sıyırma işlemi kolayca çıkarılabiliyorsa, çıkarın. Aksi takdirde, koruma için bantlanmış olması gerekir.

Adım 2 - Pencere Camını Kaldır
Pencereli bir kapının üzerindeki cam veya çerçeveye veya bir kapıya eşlik edebilen yan duvarlara itilmiş pencere camı alanları olabilir. Bu durumda, düz ve tek kenarlı bir tıraş bıçağı kullanın ve bu malzemeyi çıkarın.

Cam, kalafat benzeri bir bileşiktir ve çıkarıldığında bile bir kalıntı bırakabilir. Denatüre alkol veya mineral ispirtoları gibi bir çözücü ile kalıntıları giderin.

Adım 3 - Temizleyin ve Bantlayın
Bir kat boyayı tutmak için metal bir kapının temiz olması gerekir. Su ve temiz bir bezle yıkamak çoğu kapı için iyi çalışır. Kapı özellikle kirliyse, kimyasal bir parlamayı önleyici ürün kullanılabilir. Kapıda lateks bir kaplama varsa, alkol içeren bir parlatıcı kullanmayın. Mağaza görevlisinden durumunuza en uygun ürünü isteyin.

Kapı kuruduğunda, boyamak istemediğiniz alanları, özellikle pencereleri ve hava sıyırmalarını, eğer kaldıramadıysanız, bantlayın. Daha büyük pencere alanlarını kaplamak için gazete veya kahverengi kağıt bant ile birlikte düşünün.

Adım 4 - Dentleri Doldurun ve Asallayın
Metal bir kapıdaki ezikler veya çizikler, otomatik karoseri göçük dolgusu kullanılarak sabitlenebilir. Dolguyu kullandıktan ve sertleşmesine izin verdikten sonra, alanı yörüngesel bir zımpara ile zımparalayın; Bu yöntem, kusurları doldurmak için kapının ahşap çerçevesinde de kullanılabilir.

Çıplak noktalarda jotun iç cephe boya fiyatı ile iyi bir astar kullanın. Bir kapı yeni ise, fabrika büyük olasılıkla astar uyguladı. Değilse, çıplak noktaların prime edilmesi gerekebilir. Önceden boyanmış bir kapıda daha önce kullanılandan farklı tipte bir boya kullanıyorsanız bir astar uygulamanız gerekir. Kapının üzerinde yağ bazlı boya varsa ve son kat lateks istiyorsanız, kapıyı bir yağ bazlı astar / sızdırmazlık maddesi ile astarlayın. Denatüre alkolle ıslatılmış temiz bezle ovalayarak kapıda hangi yüzeyin mevcut olduğunu belirleyin. Boya çıkarsa, lateks olur. Değilse, yağdır.

Adım 5 - Kapıyı Boya
Kısa şekerleme silindiri kapağı ve doğru boyutlu silindirle (kapınızda çok sayıda dekoratif girintiler veya raylar varsa 4 inçlik bir silindir kullanın) yuvarlayarak çok düzgün bir yüzey elde etmek mümkündür. Önce boyayı kapıya yuvarlayın, ardından profesyonel görünümlü sonuçlar için yukarıdan aşağıya doğru düz fırça darbeleri yapın. Bu, silindir imzasını gizler ve pürüzsüz bir yüzey bırakır. “Şekillendirilmiş” kapılar (veya içinde paneller bulunan kapılar) önce her bir panelin yuvarlanıp fırçalanması, ardından kapının geri kalanına geçmesi gerekir.

Çıkardığınız donanımı yeniden takmadan önce boyanın tamamen kurumasını bekleyin.

Bu adımları izlediyseniz, yeni boyanmış kapınızın kalıcı olacağından emin olabilirsiniz. Sıkı çalışmanın sonuçlarından herhangi bir soyma veya yontma, sadece gurur ve sevinç yaşamamalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder