10 Nisan 2020 Cuma

Boyama Sonrası Temizlik

Boya projenizi bitirdiniz, başlamadan önce odadaki her şeyin kapsanmasını sağladınız. Yine de bazı boyaların bir yere vurmayı veya sıçramasını kaçınılmazdır. Tüm boyama ekipmanınızı odadan dikkatlice çıkarmak, kazaları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Kumaş Üzerine Boya
Boyayı kıyafetlerden çıkarmak çok zor olabileceğinden, boyama sırasında eski kıyafetler veya tulumlar ve eski ayakkabılar giymek açıktır. Yanlışlıkla iyi kıyafetler üzerinde biraz boya almayı başarırsanız, kuruduktan sonra çıkarılması daha kolay olacaktır - aksi takdirde boyayı yayma ve giysiye gömme riski taşırsınız, bu da neredeyse imkansız hale getirir. Boyayı liflerden bol miktarda ılık suyla çalıştırmayı ve küçük bir fırça ile ovmayı deneyin. Malzemenin türüne bağlı olarak, küçük boya lekelerini yüzeyden kesebilirsiniz.

İPUCU: ProTect Ressamlar'dan profesyonel Pam Estabrooke'u boyamak, “Ovalama alkolü kıyafetlerden boya çıkarmak için harika bir üründür. Düzenli ilaç deposu alkol kullanın. Bir kağıt havlu alın ve kumaşı doyurun ve lekeleyin. Boyayı gevşetmek için alkolü kumaşa kazımak ve çalışmak için tırnağınızı veya küçük tahta çubuğunuzu kullanın. Periyodik olarak daha fazla alkol uygulayın ve gevşemiş boyayı lekeleyin. Birkaç dakika sonra leke tamamen gitmiş olmalıdır. Giysiyi etiket talimatlarına göre derhal yıkayın. ”

Halıların üzerindeki boyayı çıkarmak da zor olabilir. Yine, yüzeydeki herhangi bir leke kolayca kesilebilir; aksi takdirde, kıyafetlerde olduğu gibi, bol miktarda ılık su kullanın, ancak leke, ovalamayın, çünkü bu kazığa zarar verebilir. İnatçı boya lekeleri künt bir bıçak kullanarak hafifçe gevşeyebilir. Her zaman kazık yönünde çalışın ve daha sonra kurulayın.

Dışarıda sallamak için çıkarmadan önce daima toz tabakalarını kendilerine katlayın. Bir sonraki boyamanızda tekrar yerleştirmeden önce sayfalarınızın hangisinin temiz olduğunu her zaman bildiğinizden emin olun.

İPUCU: Pam, “Ayakkabılarınızın altını sık sık kontrol edin. Islak boyayı odadan dışarıya ve diğer katlara izlemek istemiyorsunuz. ”

Pencere ve Armatürlerde Boya
Maskeleme bandını pencerelerin ve halı kenarlarının kenarlarından çıkarırken, her zaman önce boyanın kuru olduğundan emin olun ve bandı nazikçe soyun - asla hızlı bir şekilde sökmeyin. Pencere camlarındaki herhangi bir boya, bıçaklı bir kazıyıcı ile kazınabilir. Cam daha sonra yıkanabilir ve güderi bir deri ile parlatılabilir. Profesyoneller, döşeme boyandıktan sonra profesyonel olarak temizlenmiş iç veya dış pencerelere sahip olmak için iki hafta beklemenizi önerir. Boyayı iyice kurutmak ve sertleştirmek uzun sürebilir.

Sabit bağlantı parçaları üzerindeki jotun renk kataloğu boya lekeleri genellikle nemli bir bezle silinerek çıkarılabilir. Daha inatçı lekeler için, hassas yüzeyleri çizmemeye dikkat ederek künt bir bıçakla çok nazikçe kazımaya çalışın.

İPUCU: Pam, “Mobilya duvarlardan uzağa itilirken, damla giysilerin bu parçaların altındaki zemini vakumlamak, tozlamak veya paspaslamak için birkaç dakika ayırın. Onları tekrar taşımanız birkaç yıl alabilir. Yeni boyanmışsa döşemeye dikkat edin. ”

Aplikatörler Üzerine Boya
Boyamadan sonra en kısa zamanda yapılacak önemli bir iş, boya fırçalarını ve ruloları temizlemektir. Her boyama seansından sonra hepsini iyice temizlemek çok önemlidir; aksi takdirde bunları sürekli değiştirmeniz gerekir.

Fırçaları gazete üzerinde çalıştırarak veya kılların üzerinde dikkatlice bir kazıyıcı çalıştırarak fazla boyayı giderin. Daha sonra boyanın en kötüsünü bir kova suda çıkarmaya çalışın. Su bazlı boyalar, boyanın en kötüsü giderildikten sonra akan su altında çok kolay yıkanır.

Yağ bazlı boyaların önce beyaz ispirtolu bir kapta temizlenmesi, ardından akan musluk altında durulanması gerekir. Son olarak, sabunlu suyla yıkayın ve bir kez daha durulayın. Alkid boyalarla çalışıyorsanız, boya ve çözücü uçucudur. Bir solunum cihazı takın ve yeterli havalandırma kullanın. Açık alevlere dikkat edin ve solventle ıslatılmış bezleri asla saklamayın veya atmayın. Paçavraları gece boyunca suda bekletin

Boya fırçalarındaki fazla suyu sallayın ve mum kağıdına sarın ve ardından bir lastik bantla kapatın. Bu, şekillerini korumalarına yardımcı olacaktır.

Su bazlı boyalar için kullanılan silindirler, kısmen suyla doldurularak ve silindiri ileri geri yuvarlanarak lavaboda yıkanabilir. Son olarak, silindirdeki su temiz olana kadar akan su altında durulayın. 5'i 1 arada aracın kavisli bölümü, boyayı rulodan çıkarmak için tasarlanmıştır. Silindiri temizlemeye yardımcı olması için bu eğriyi silindirin akan su altında yukarı ve aşağı doğru çalıştırın.

Yağ bazlı boya için, beyaz ispirto içeren bir boya tepsisine yuvarlanması silindiri temizleyebilir. Sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Temizlendikten sonra silindirleri kuruması için asın.

İPUCU: Pam, “Pek çok kaliteli boya rulosunun fiyatı makul. Silindiri maliyetiyle temizleme zorluğunu tartın. Çoğu ressam bu bertaraf malzemelerini düşünüyor ve atıyor. ”

Fırçaları yumuşak ve temizlemeye ihtiyaç duymadan günün ilerleyen saatlerinde kullanıma hazır tutmak için iyi bir ipucu, onları yapıştırma filmine sarmaktır. Bu havayı hariç tutar ve kurumasını önler. Silindirler durumunda, bunları kapalı plastik bir torbaya sarın.

Cildinize Boya
Son olarak, eldiven giymediğiniz sürece boyayı ellerinizden uzak tutmak neredeyse imkansızdır. Neyse ki, herhangi bir tahrişe neden olmadan cildin boyayı çıkarmada çok etkili olan bir dizi özel el temizleyici mevcuttur.

Temizlemeye başlamadan önce her zaman tüm boyanın tamamen kuru olduğundan emin olun. Temizlemek çok sıkıcı bir görev olmakla birlikte, her işin önemli bir parçasıdır ve bir sonraki projeniz için her zaman temiz ve güvenilir ekipmanlara sahip olmanızı sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder