10 Nisan 2020 Cuma

Boya Yaparken Zamandan Nasıl Tasarruf Edilir

Boya, ev sahibi olmanın büyük bir parçasıdır. Yeni bir boya tabakası eski bir alana harikalar yaratabilirken, yeni bir odayı boyamak çok zaman alan büyük bir girişim haline gelebilir. Neyse ki, tüm boyama sürecini hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır, böylece uzun vadede hem zamandan hem de paradan tasarruf edersiniz.

Önceden planlamak

Önceden planlama, donanım mağazasına ekstra geziler yapmaktan kurtarabilir. Boya satın almadan önce, duvarların uzunluğunu ölçerek ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını tahmin edin. Bu uzunlukları birbirine ekleyin ve duvarın yüksekliğiyle çarpın. Bu, tüm odayı bitirmek için ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğu hakkında kabaca bir fikir verecektir. Daha doğru bir tahmin için odadaki her kapı için yaklaşık 20 fit kare ve her pencere için 15 fit kare çıkarabilirsiniz. Bir galon boya tipik olarak yaklaşık 350 fitkare kaplar.

Doğru Boya Türünü Seçin

Bazı boya kaplamaları farklı odalar için daha uygundur, bu da bunları önceden bilmeyi önemli kılar. Örneğin, bir parlamayı önlemek istiyorsanız düz bir jotun renk kataloğu yüzey harikadır, ancak aynı zamanda kusurları da büyütür. Düz boyaların temizlenmesi de zordur, bu da bir çocuk odası için iyi olmadıkları anlamına gelir. Diğer yüzeyler arasında saten, parlak, yumurta kabuğu ve yüksek parlaklık bulunur. Odayı yoldan boyamak için zaman harcamaktan kaçınmak için ihtiyaçlarınıza en uygun araştırmanın yapılması.

Yüzeyi TSP ile Temizleme

Boyamadan önce yüzeyin temizlenmesi, özellikle eski boya ile bir yüzey üzerinde çalışıyorsanız, boyanın daha iyi yapışmasına yardımcı olacaktır. Bir trisodyum fosfat (TSP) çözeltisi, kiri ve kiri gidermek ve yüzeyi yeni bir kat için astarlamak için mükemmeldir. TSP ayrıca fırçalama süresini kısaltmaya yardımcı olacaktır.

Geniş Silindir Kullanın

Geniş bir rulo kullanmak, duvarları boyarken size çok zaman kazandırabilir. Standart bir rulo dokuz inçtir, ancak 18 inç genişliğe kadar bir tane alabilirsiniz. Silindirler geniş, düz alanlar için mükemmeldir ve geniş bir silindiri tercih etmek işleri gerçekten hızlandırabilir. İki tarafta da daha geniş rulolar desteklenir, bu da tutarlı bir boya tabakası elde etmeyi kolaylaştırır.

Zemin Korumasını Değiştirme

Damla bezler geleneksel olarak boyalı yüzeyin altındaki zemini korumak için kullanılır, ancak genellikle ahşap zeminlerde iyi çalışmazlar ve süpürgeliklerin etrafında toplanabilirler, bu da işi durdurmak ve ayarlamak için gereken süreyi artırır. Rosin kağıdı bu sorunları çözer ve aynı derecede ekonomiktir. Tek yakalama, odanın kenarlarının etrafındaki kağıdı bantlamak zorunda kalacaksınız.

Kenarları bantla

Bir fırça ile açıları kesmeye çalışmak yerine kenarları bantlamak daha hızlıdır. Bantlama yaparken her zaman ihtiyacınız olandan daha uzun bantları kesin. Yüzeye sabitlemek için bandın kenarları boyunca macun bıçağı geçirin. Ardından, fazla bandı kesmek için bir maket bıçağı kullanın. Tüm pencere gibi daha büyük bölümleri bantlamanız gerekiyorsa, daha fazla kapsam için kağıt parçalarını bantlayın.

Bir kova içinde rulo

Boya rulosu için bir tava kullanmak yerine, küçük bir kovayı plastik bir çöp torbasıyla sıralayın. Bir kova boyayı yuvarlamak daha kolaydır, bir tavadan daha fazla boya tutabilir ve temizlenmesi daha hızlıdır. Boyamayı bitirdiğinizde, çöp torbasını çıkarın, boyayı kutuya geri boşaltın ve çöpü atın. Tahliye ederken, çöp torbasını kova üzerinde tutun ve torbanın alt kısmında bir yarık kesin.

Köşelerle Başlamaktan Kaçının
Duvarın köşesinden başlarsanız boyayı yaymak daha zordur. Bunun yerine, duvarın kenarından yaklaşık altı inç boyamaya başlayın ve oradan yayılın. Bu şekilde, dış köşelerde çok fazla birikme olmadan pürüzsüz bir yüzey elde edersiniz ve duvarın zor bir bölgesinde gezinme zahmetinden kurtulursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder