10 Nisan 2020 Cuma

Adım Adım Oda Boyama

Banyo, mutfak, yatak odası ve yemek odası gibi farklı odaların biraz farklı gereksinimleri vardır, ancak temel adım adım talimatlar tüm odalar için aynıdır. Açıklık sağlamak için, bir oturma odası boyamak için adım adım talimatlar vereceğim. Boyamak için bir oda hazırlama hakkındaki tavsiyeme bakın ve bazı mobilyaları çıkardığınızda ve kalan mobilyaları küçük gruplara yerleştirdiğinizde, bir odayı boyamak için adım adım talimatlara hazırsınız.

Adım 1 - Oda Bant
Süpürgeliklerin altına ve süpürgelik ısıtıcılarının altına maskeleme bandı uygulayın. Mavi ressamın bandı DEĞİL halılarda standart bej veya kahverengi maskeleme bandı kullanın. Ve en pahalı bandı satın alın, daha ucuz tipte bölünür ve uygulanması çok zordur. Halıda mavi ressamın bandı gevşeyecek. Mavi bandı ahşap veya fayans zeminlerde kullanabilirsiniz. Maskeleme bandını iki gün içinde çıkardığınızdan emin olun, aksi takdirde bölünecek ve çıkarılması çok zor olacaktır.

Adım 2 - Damla Bezler
Bant yerleştirildikten sonra, damla bezlerini indirin. Mobilyaları daha kalın plastik olanlarla kaplayın. Ucuz ince plastik damla bezlerin açılması zordur ve kolayca ayrılırlar. Vinil butil veya tuval damla bezleri zeminler için en iyisidir, ancak pahalıdır ve çoğunlukla benim gibi profesyonel ressamlar tarafından kullanılır. Bunlardan bazılarını satın almak isteyebilirsiniz, kolayca katlanırlar ve saklanabilirler, ancak parayı harcamak istemiyorsanız, eski duş perdelerini ve plastik masa örtülerini kaydetme alışkanlığına sahip olun. Plastik damla bezleri kullanabilirsiniz, ucuzdurlar, ancak hareket etme eğilimindedirler. Gazeteleri damla bez olarak KULLANMAYIN. Boya mağazaları, kağıt tarafı ve plastik tarafı olan damla bezleri satar. Bunlar gerçekten çok iyi. Kağıtları yukarıya bakacak şekilde yerleştirin. Kağıt boya sıçramasını emer ve plastik boyanın zemine ulaşmasını önler.

Adım 3 - Mevcut Boyayı Belirleyin
Boyayı satın almadan önce, mevcut boyanın yağ bazlı veya lateks olup olmadığını belirleyin. Süpürgelikler, ahşap pencereler ve diğer kaplamalar genellikle yağ bazlıdır. Yağ bazlı boya üzerine lateks boya veya lateks bazlı boya üzerine yağ bazlı boya uygulayamazsınız. Soyulur ve şeritler halinde çıkar. Ne tür bir boyaya sahip olduğunuzu belirlemek basittir. Temiz bir bezin üzerine biraz denatüre alkol koyun ve boyanın yüzeyini ovalayın. Bazı boya bezin üzerine silerse, lateks bazdır. Değilse, jotun ahşap dış cephe boya fiyatları gibi yağ bazlıdır. Boya tabanını değiştirmenin tek yolu, önce tüm kaplamaları yağ bazlı bir astar / sızdırmazlık maddesi ile kaplamaktır. O zaman istediğiniz üsse başvurabilirsiniz. Yağ bazlı astar / sızdırmazlık maddesi son derece uçucudur ve onaylı bir solunum cihazı gerektirir. İyi havalandırma yeterli değildir, solunum cihazı takmanız gerekir. Ucuz değiller, ancak boya veya donanım mağazasında yaklaşık 20 $ karşılığında bir tane alabilirsiniz. Bir kağıt toz maskesi yeterli olmayacak, dumanlardan hastalanacaksınız.

Adım 4 - Renginizi Seçin
Boya renginizi seçmek için iyi bir önerim var. Bir seçim yapana kadar boya mağazasında edinebileceğiniz örnek renk şeridi grafiklerini kullanın, ardından o gölgede karıştırılmış bir bardak boya alın ve odanın farklı bölgelerinde bu boya ile birkaç ayak kare alanı uygulayın. Duvardaki örnekler ile küçük renk şeritleri arasında bir fark görebilirsiniz. Yeni mobilya veya halı satın alıyorsanız, renginizi seçerken bunu göz önünde bulundurun.

Adım 5 - Spackle ve Caulk
Tüm delikleri ve çatlakları spackle veya eklem bileşiği ile yapıştırın. Daha hızlı kuruyan “lite” spackle ürünleri de vardır. Spackle'ı uygulamak için 6 inçlik spackle bıçağı ve spackle'ı daha büyük spackle bıçağına yüklemek için 2 inçlik bir macun bıçağı kullanın. Spackle kurudukça küçülür, bu yüzden hafifçe spackle, sonra zımparalayıp spackle ve tekrar zımparalamanız gerekir. Kumaş bant çatlakların üzerine yerleştirilmelidir, böylece çatlak sonunda çatlama şansı daha az olur. Bandı “ayarlamak” için kumaş bandın üzerine çok hafif bir kat kullanın. Hafifçe zımparalayın ve bandın üzerine daha ağır bir kat spackle koyun ve spackle'ı düzeltmek için bıçağı 90 derece açıyla düzeltin. Fanlar, daha hızlı kurutma, ayrıca ısı tabancaları veya saç kurutma makineleri için kullanılabilir. Boyanacak yüzeylerin tozunu ve süpürgelikleri temizleyin. Kalafat tabancası kullanın ve tüm süpürgeliklerin, pencerelerin ve kapı sıkışmalarının etrafında kalafatlayın. Kalafat yapmak gerçekten güzel bir iş çıkarıyor.

Adım 6 - Boya
Boya döşemek son ve en kolay adımdır. Artık odayı boyamaya hazır olduğunuza göre, başka hiçbir yerde bulamayacağınız birkaç ipucu. Oda boyama öğretim makalelerinin çoğu, 3 inç genişliğinde boya ile pencereler, süpürgelikler ve tavan çizgileri etrafında "keserek" başladığını söylüyor. Bu hem zaman hem de boya için boşa gider. İlk olarak, odayı tamamen yuvarlayın, daha sonra rulo kaplamamışsa, boyayı “kesin” veya fırçalayın. Sadece yaklaşık ½ inçlik bir kaplama yapmanız gerektiğini göreceksiniz.

Yuvarlarken, diğer makalelerin önerdiği M veya W desenini kullanmayın. En iyi sonuçlar için, profesyoneller sürekli bir deseni yerden tavana ve tekrar aşağıya yuvarlar ve her geçişi yarıya kadar üst üste bindirir. Bu size en eşit kapsamı sağlar. İyi bir iş için muhtemelen iki kat boya uygulamanız gerekecektir. Boya kutusu etiketindeki kurutma talimatlarının yanı sıra tüm talimatları ve güvenlik önlemlerini uygulayın. Şimdi güzel boyanmış bir odanız var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder