15 Mart 2020 Pazar

Sprey Köpük Çatı Yalıtım Sorunları ve Tuzaklar

Enerji fiyatları neredeyse aylık bazda artıyor ve bize her türlü aşırılıkları veren hava, evlerimizi yalıtmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Bu gerçek, enerji faturalarını düşürmek ve evlerimizi daha sıcak ve rahatlamak için yalıtımı teşvik eden enerji kimlik belgesi İngiltere hükümeti tarafından kabul edildi.

Peki ya yalıtım seçiminiz aslında çözdüğünden daha fazla soruna neden olursa? Birçok insanın neden olabileceği sprey köpük çatı yalıtım sorunları hakkında endişeleri vardır. Bu gerçekten bir sorun mu yoksa dezavantajlardan ağır basan avantajlar mı?

Enerji Tasarrufu Vakfı, ortalama İngiltere'deki evin sadece çatıya veya çatıya yalıtım ekleyerek yılda 300 £ tasarruf edebileceğini tahmin ediyor. Çoğu durumda, öneriler çatı katında 270 mm derinliğe kadar mineral yün yalıtımına dayanmaktadır.

Kirişler arasındaki çatının alt kısmına uygulanan sprey köpük yalıtımı söz konusu olduğunda, mali faydalar daha da etkileyicidir, ilk harcama ortalama olarak sadece birkaç yıl içinde telafi edilir.

Bununla birlikte, çatınızda doğru yalıtım uygulamasının faydalı olabileceği açıktır - ancak belki de operatif kelime “doğru uygulama” dır. Aşağıdaki makalede açıklandığı gibi yanlış anlaşılması kolaydır ...

Sprey Köpük İzolasyon Nedir?
Sprey köpük, basınç altında birbirine zorlanan sıvı bir izosiyanat ve poliol reçinesi karışımıdır. Bir yüzeye püskürtüldüğünde yapışır ve orijinal boyutunun 60 katına kadar genişler. Sonuç, hem suya giren hem de evinizden gelen sıcak hava kaybına karşı su geçirmez ve hava geçirmez bir bariyerdir.

Püskürtme köpüğü evdeki birçok uygulamada kullanılabilir, ancak en çok çatınızın kirişlerinde veya iç ve dış duvarlarınızın içinde bir yalıtım ürünü olarak kullanılır.

İki tür sprey köpük yalıtımı vardır: kapalı hücre ve açık hücre. Birincisi ses yalıtımı için mükemmel olan yoğun bir malzemedir, ikincisi daha büyük hava ceplerine sahiptir ve bir yalıtım malzemesi olarak iyi çalışır. Ancak açık hücre daha fazla havanın geçmesine izin vererek daha etkili havalandırma sağlar.

Çatı Yalıtımı Kötü Olduğunda
Çatı veya çatı odasının yalıtımı söz konusu olduğunda insanların sahip olduğu temel endişe yoğunlaşmadır. Yalıtımın çatı katına (mineral yünü yalıtımının en yaygın yeri) uygulanırsa, bu daha olasıdır.

Bunun nedeni, yalıtkan bariyerin evin ana odaları ile çatı katının soğuk alanı arasında olmasıdır. Bu, iki alan arasında büyük bir dengesizliğin olduğu ve soğuk hava sıcak hava ile buluştuğunda nemin birikmesine neden olduğu anlamına gelir.

Püskürtme köpük yalıtımı durumunda, çatı kirişlerine uygulanır ve çatıdaki sıcaklığı evin geri kalanıyla dengeler. Bu, ılık havayı karşılayan soğuk hava sorununu en aza indirir. Bununla birlikte, çatıda önlenebilecek sprey köpük yalıtımı ile ilgili hala bazı sorunlar vardır.

Kötü Havalandırma Yoğuşmaya Eşittir
Sprey köpük yalıtımı kullanırken, tamamen su geçirmez ve hava geçirmez bir çözüm elde edebilirsiniz, ancak bu, ılık havanın alanda sıkışabileceği anlamına gelebilir.

Bu nedenle pencere, Velux veya sadece havalandırma delikleri gibi havalandırma seçeneklerine sahip olmak önemlidir. Açık hücreli çeşitlilik gibi daha nefes alabilen sprey köpüğü de seçebilirsiniz, çünkü bu sıcak havanın kaçmasına izin verecektir.

Pencere açıklıkları, damlama delikleri ve hava tuğlalarından yararlanarak evinizin geri kalanındaki nemi de önleyebilirsiniz.

Hatalı Uygulama: Sunulan 3 Sorun
Sprey köpük çatı yalıtımı ile ilgili sorunların neredeyse tamamı yanlış uygulamaya indirgenir. Başka bir deyişle, sprey doğru şekilde kullanılmamış veya karışım konum için doğru değil. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç soruna neden olabilir:

● Alan, yeterli derinliğe sahip olmadan veya yeterli derinlik olmadan yeterince örtülmemiş. Öneri, kirişler arasında yaklaşık 100mm sprey köpüğünün kullanılması ve tüm alan boyunca eşit olarak yayılmasıdır. Boşluklar varsa, su içeri girebilir ve nem hızla birikerek küf ve küf oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, yalıtımın olabildiğince iyi çalışmadığı anlamına gelebilir,
● Malzemenin karışımı yanlıştır, köpüğün yüzeye yapışmaması veya kısa bir süre sonra ufalanması. Sprey köpük genellikle otuz yıldan fazla sürecektir; bu nedenle, bundan önce bozulmaya başlayan herhangi bir köpüğün yanlış malzeme karışımından kaynaklanmış olması muhtemeldir.
● Kararsız veya tehlikeli dumanlar. Bu son derece sıra dışı; bununla birlikte, karışım oranı doğru değilse meydana gelebilir. Köpük genellikle püskürtüldükten hemen sonra ve kesinlikle birkaç saat içinde sertleşir. Ayarlanamazsa, dumanlar zararlı olabilir. Bu nedenle, projeniz için iyi bir yüklenici seçmeniz önemlidir.

Çatı Ahşaplarının Çürümesi: Doygunluk Girdiğinde
Genellikle ev denetçileri tarafından gündeme getirilen temel bir endişe, çatıya giren su ve sprey köpüğünden kaçamama meselesidir.

Bu, çatı dışarıdan hasar gördüğünde ve su, sprey köpüğü ile levhaların alt kısmı arasındaki boşluğa girdiğinde meydana gelebilir. Bu, loft odanın geri kalanına kıyasla bu boşluk arasındaki sıcaklık farkından dolayı yoğunlaşmaya neden olabilir.

Bu yoğunlaşma ahşap kafesleri ve kirişleri doyurabilir ve çürüyen ahşaba yol açabilir.

Bu nadir sorunla mücadele etmenin en iyi yolu, çatınızın her zaman iyi durumda olduğundan emin olmak ve nefes alabilen bir sprey köpük ürünü seçmektir. Çatıdaki havalandırma da bu sorunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

İnterstisyel yoğunlaşma sorunu Glasgow Kaledonya Üniversitesi tarafından araştırılmış ve yoğuşma yalıtımlı bir çatıda bulunabilse de, genellikle odun hasarına yol açmadığı bulunmuştur.

Bunun nedeni çoğunlukla sorunun yalnızca daha soğuk aylarda ve yağmur yağdığı zaman ortaya çıkmasıydı; ancak, her zaman mevcut değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder