15 Mart 2020 Pazar

Fiberglas İzolasyonda Asbest Nasıl Belirlenir

Fiberglas yalıtımda asbestle ilgili malzeme bulmak oldukça nadirdir. Bu özellikle cevabın kesinlikle olmayacağı modern fiberglas malzemede geçerlidir. Fiberglas yalıtımın herhangi bir keçe formunda asbest bulamazsınız. Bu yün tipi malzeme cam elyaf bir üründür, bu nedenle normalde asbest içermez. Bu yapay, insan yapımı bir ürünken, asbest kayalarda bulunan doğal bir üründür. İnsan yapımı yünden salınan küçük lifler cildinizi ve gözlerinizi tahriş edebilir, ancak asbest ile aynı değildir. Mineral yün, asbest ve reçinelerin belirli bir endüstriyel yalıtım amacı için birlikte karıştırılabileceği bazı durumlar vardır; ancak bu konutlarda son derece düşüktür. Bununla birlikte, bunu göz önünde bulundurarak, fiberglas yalıtımda asbestin nasıl tanımlanacağını bilmek hala önemlidir.

Fiberglasta Asbestin Tehlikeleri
Asbest, şu anda bina ticaretinden ve tüm modern mülklerde kullanılmasından yasaklanmış son derece tehlikeli bir maddedir. Asbest maruziyeti her yıl yaklaşık 5000 ölümden sorumludur ve hala bu gün için önemli bir inşaat tehlikesi oluşturmaktadır. Bunun nedeni, 200 yılından önce inşa edilen birçok mülkün inşaatlarının bir yerinde hala asbestle ilgili malzemeler içermesidir.

Asbestle ilgili malzemeler bozulduğunda veya hasar gördüğünde, malzemenin ölümcül lifleri havaya salınır. Bir kişi tarafından solunursa, hemen etkili olmayabilecek, ancak zamanla gelişebilecek birkaç ciddi hastalığa neden olabilirler. Asbest gibi bir hastalık teşhisi konduğunda, bu konuda herhangi bir şey yapmak için genellikle çok geç.

Asbest maruziyetinin neden olduğu en büyük sağlık sorunu şunlardır:

Kanser
asbestoz
Akciğerlerde fibroz
Месотнелиома

Asbest Mezotelyoma Neden Olabilir
Mezotelyoma gibi bir hastalık son derece ölümcül olabilir, çünkü tedavi yoktur ve çok agresiftir, bazen tam semptomları göstermek için 20-45 yıl arasında herhangi bir yer alır. Ailenizin mezotelyoma ve asbestten kaçınmasını önlemek için birkaç yılda bir asbest testi yapmak veya asbestin tamamen çıkarılması kadar basit olabilir. En azından evinizde olabilecek asbestin nerede olduğu ve içinde bulunduğu durum hakkında bilgi sahibi olun. ”

Fiberglas İzolasyonda Asbest Nasıl Belirlenir
Bununla birlikte, asbest bazen gevşek dolgu tavan ve duvar yalıtımında bulunabilir. Akü formunda bulamazsınız, ancak yalıtımın drenaj fiyatları gibi kiriş veya duvar saplama boşluklarına gevşek bir şekilde döküldüğü gevşek doldurulmuş formda bulabilirsiniz. Ama bunu nasıl tanımlıyorsunuz? Fiberglas yalıtımda asbestin nasıl tanımlanacağı tam olarak kolay değildir. Böyle bir hikaye işareti yoktur. Gevşek dolgu yalıtımınız şu durumlarda asbest içerebilir:

Eviniz 2000 yılından önce inşa edildi
İzolasyon parçacıkları gri-kahverengi veya gümüş-altın rengindedir
İzolasyon parçacıkları akordeon benzeri bir doku ve şekle sahiptir
Yalıtım kabarık olmak yerine düz bir şekilde döşenirse

Vermikülit Yalıtımı
Bu tip yalıtım çoğu durumda tehlikelidir. Yalıtımınız bu adı taşıyorsa veya yukarıdaki açıklamaya uyuyorsa, maruz kaldığınız süreyi sınırlamak muhtemelen en iyisidir. Yanındaki aile üyelerinizin hiçbirine izin vermeyin ve sorunla başa çıkmak için profesyonel bir kaldırma uzmanı ekibini arayın. Vermikülit patlamış mısıra çok benzer veya genellikle kahverengimsi / grimsi renktedir, bazı metalik renkler karıştırılır.

Fiberglas İzolasyonu Tehlikeli Olabilir mi?
Fiberglas ile çok fazla temas ederseniz, cildin basit bir iltihabı için süslü bir isim olan tahriş edici kontak dermatite neden olabilir. Asbest kadar tehlikeli değildir ama yine de tahriş edicidir. Liflerde solunum da tavsiye edilmez, çünkü bu solunum zorluklarına neden olabilir.

Fiberglas yalıtımda asbestin nasıl tanımlanacağı ve daha sonra nasıl ele alınacağı sorusu profesyonellere bırakılmalıdır. Hem asbest hem de fiberglasın sağlığınız ve refahınız üzerinde zararlı etkileri olabilir. Çok uzun süre maruz kalırsa, hem ciğerlerinizi hem de cildinizi etkileyebilir. Her malzeme ile baş etmenin en güvenli yolu bunu yapmamaktır. Bunun yerine bir profesyonele bırakın! Bu, tanımlama ve kaldırma için geçerlidir.

Asbestle kirlenmiş mevcut fiberglas yalıtımınızı nasıl çıkaracağınızı ve atacağınızı öğrenmek için lütfen yerel konseyler tarafından belirlenen Asbest Tavsiyesine bakın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder