15 Mart 2020 Pazar

Fiberglas Çatı İzolasyonu Zamanla Bozulur mu?

İnsanlar sıcaklık değişikliklerine karşı çok hassastır, bu da yalıtımınızın işini düzgün bir şekilde yapmadığını sonunda fark edeceğiniz anlamına gelir.

Yalıtım kurulduktan sonra, çatı katınıza eklemeyi unutmak ve evinizin daha sıcak iç sıcaklığının tadını çıkarmak kolaydır. Bununla birlikte, sıcaklık düşmeye başladığında ve enerji faturalarınız artmaya başladığında, yalıtım bir kez daha aklınızda ön plana çıkacaktır.

Sıcaklık seviyesindeki bu azalmayı ilk elden yaşıyorsanız, yalıtımınızın düşüp düşmediğini merak etmeye başlayacaksınız; fiberglas yalıtım durumunda, 'fiberglas kayıp yalıtım zamanla bozulur mu?' sorusu ortaya çıkabilir.

Basit cevap 'evet'. Yalıtım sonsuza kadar sürecek şekilde tasarlanmamıştır, sonunda bozulmaya başlayacaktır ve bozulmayı her zaman göremeyebilirsiniz, ancak kesinlikle fark edeceksiniz.

Fiberglas İzolasyon Ömrü
Fiberglas yalıtımın ömrü oldukça şaşırtıcı olabilir. Genel fikir birliği, fiberglas yalıtımın kabaca 80 yıl ile 100 yıl arasında sürebileceğidir - bu oldukça şaşırtıcı bir yatırım gibi görünüyor!

Ancak, ürün normal olarak tahmin edilen yüzyıla yakın bir yerde sürmez. Bunun arkasındaki nedenlerden biri, yalıtım malzemesinin doğal bozulmasının hızlandırılabilmesi için çok sayıda yöntemdir.

Fiberglas İzolasyonun Ömrünü Neler Etkileyebilir?
Fiberglas yalıtımı ile ilgili sorun, parçalanması değil, yalıtım malzemesinin ömrünün azalmasına neden olabilecek çok sayıda nedendir. Mevcut fiberglasın artık etkili olmamasının sadece beş nedeni:

1) İzolasyon Yerleşimi veya Taşınması - Zamanla gevşek izolasyon, boşluklar boyunca yerleşip düşebilir ve izolasyonun da durmasına neden olabilir.

2) Su Hasarı - Su, fiberglas gibi bazı yalıtım malzemelerine girdiğinde, yalıtımın daha hızlı bozulmasına ve etkili olmasının durmasına neden olabilir.

3) Küf Büyümesi - Su hasarı genellikle yalıtım malzemesinin etkinliğini etkileyebilecek zararlı küf oluşumuna yol açabilir.

4) Kir ve Kir - Kirli veya çok tozlu hale gelen bir yalıtım malzemesi eskisi kadar etkili olmayacaktır.

5) Fiziksel Hasar - Herhangi bir fiziksel hasar biçimi, bir yalıtım malzemesinin çatınızı, zeminlerinizi, duvarlarınızı veya tavanlarınızı düzgün bir şekilde izole etmesini engelleyebilir.

Fiberglas yalıtımın ömrü boyunca bu etkilerin birçoğunun önlenmesi zordur ve yalıtımınızın daha hızlı bozunması ve ürünün beklenen ömrü sona ermeden çok önce etkili olmayı durdurması anlamına gelir.

Sprey Köpük Yalıtımı: Enerji Verimli Evler İçin Yüksek Kaliteli Yalıtım

Sprey köpük yalıtımı, 75 yıldan fazla süredir cam elyafı ile karşılaştırıldığında çok modern bir yalıtım malzemesi olarak sınıflandırılabilir. Yalıtım malzemesi, mantolama fiyatları gibi büyük enerji tasarrufu avantajları sunan oldukça etkili bir seçimdir.

Sprey köpük yalıtımının benzersiz özellikleri, bir yalıtım malzemesinin daha hızlı bir şekilde bozunmasına neden olan günlük sorunlarla mücadele etmesini sağlayarak çatı yalıtımı için temel bir seçimdir.

Sprey köpük yalıtımını seçtiğinizde, aşağıdakileri yapan bir yalıtım malzemesinden faydalanırsınız:

Hidrofobik
Küf gelişimini sürdüremiyor
Buhar geçirgen mi?
Mevsimsel kaymaya izin verir
Hava bariyeri var

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder