5 Kasım 2019 Salı

Yapıda Çelik Kullanımı

Çelik, binlerce yıl önce, Gregoryen Takvimi'ni bile binlerce yıl öncesinden önce hazırlayan çeliktir, ancak modern çelik ve inşaattaki en eski aşamasında uygulanması ancak Bessemer süreci 1865'te uygulamaya konulduktan sonra uygulanmıştır.

Teknoloji o zamandan beri sıçramalar ve sınırlamalar tarafından gelişti ve üretim süreçlerinden kendileri için ultra güçlü karbon çeliği ve krom alaşımlı çelik varyantlarını icat etmeye kadar her şeyi geliştirdi. Aslında, bunu okuduğunuzda devam eden bir süreçtir.

Bugün, çelik üretimi herhangi bir şekilde yaşandıysa, otomotiv, paketleme ve engin elektronik eşya sektörü gibi sayısız sektörle birlikte inşaat durma noktasına gelecek. Yine de başlığa sadık kalarak, çeliğin modern konstrüksiyondaki rolüne ve bunun neden yapay metal alaşımı olmadan neden durma noktasına geldiğine daha yakından bakacağız.

Çelik, Modern Yapıda En Önemli Tek Metalik Bileşendir
İnşaat mühendisleri, çelik konstrüksiyonların nasıl yapıldığını anlayamadıkları ve farklı karmaşık yapı tipleri boyunca çeşitli şekillerde kullanabilecekleri sürece, pratik olarak işlerini yapamayacaklardır. Bu nedenle, İnşaat Mühendisliği çevrimiçi yüksek lisans programı mı yoksa daha geleneksel bir tam zamanlı kurs mu olduğu, herhangi bir inşaat mühendisliği kursu, öğrencilere çeliğin yapımdaki önemi, kullanımı ve uygulamalarını tanıtır, çünkü bu önemlidir.

İnşaat sektörü çelik üreticileri için ana pazar olmaya devam ediyor ve sadece inşaat kirişleri, çubuklar, alt yapılar ve altyapılar nedeniyle değil. Çoğu inşaat ekipmanı, temel olarak çelik alaşımlardan yapılmıştır ve onsuz modern inşaatlar yapılamaz.

Çelik Artık Yeşil Hareketin Bir Parçası Olduğu için Gelecek Metalde
Çelik, inşaat alanında otomatik olarak yeşil inşaat hareketinin bir parçası olan inşaatta en geri dönüşümlü malzemelerden biridir, ancak aslında daha fazlası var.

Bir zamanlar, çeliğe dahil olan üretim süreçleri, kirli su ve dumanın çevreye salınmasının yanı sıra, çok fazla enerji tüketmek için kullanılıyordu. Ancak bugün çelik üretimi son derece enerji tasarrufludur ve toksinleri onlardan uzaklaştırmak için akış suyu ve emisyonları arıtılmıştır.

Maalesef, her çelik işletmesi, uzun vadeli, sürdürülebilir bir sanayi kurmak yerine, anında kar elde etme konusundaki öncelikli öncelikleri nedeniyle, başlangıçta yeşil üretim süreçlerini izlemenin getirdiği ilave maliyetleri almaya istekli değildi.

LEED Yeşil Bina Derecelendirme Sisteminin çabaları, sürdürülebilir üretim uygulayan fabrikalardan çelikle yapılan yeşil inşaatın, bugünlerde tüketiciler tarafından çok daha karlı ve genellikle beklendiği için karşılığını verdi.

İnşaat, ahşaba göre çeliğe gittikçe daha fazla bağımlı hale geldikçe, gelecekte ahşaba asgari düzeyde bağlılık bekleyebiliriz. Bu, kereste için birçok ağacı kesme ihtiyacını daha da azaltacaktır ve bu nedenle ormansızlaşmayı yavaşlatmada büyük rol oynayacaktır.

İnşaatta Tam Olarak Çeliğin Nasıl Kullanıldığına Daha yakından bakın
Çeliğin önemini ve yapımda neden bu kadar önemli olduğunu zaten tartışmıştık ve şimdi sanayide kullanılan alaşımın tam olarak ne olduğunu anlama zamanı.

Çelik Çerçeveler ve Prefabrik Çelik
Hiç New York City'deki One World Trade Center'a veya Chicago'daki Willis Tower'a baktınız ve inanılmaz derecede yüksek binaların nasıl ayakta durduğunu merak ettiniz mi?

Çelik kare profil fiyatları ve beton, bu sorunun cevabı, neredeyse basit bir basit olmasına rağmen, bu gökdelenlerin inşasında ve düşmelerini engelleyen fizik teorilerinin mühendislik harikası ve karmaşık uygulamaları.

Bununla birlikte, çelik çerçeveler ve beton, en son inşaat mühendisliği ve mimarlık teorilerinin bu tür projelerde başarıyla uygulanmasını mümkün kılan iki temel malzemedir.

Unutulmaması gereken, bu çelik çerçevelerin prefabrik edilmesi, zeminde önceden inşa edilmelerini ve daha sonra gerektiğinde kurulmalarını sağlayan, aksi takdirde daha zor olacak olan şeydir.

Modern insan harikalarının arkasındaki gerçek bilimi gerçekten anlamak istiyorsanız, her ikisi de kazançlı kariyer seçenekleri olabilen mimarlık veya inşaat mühendisliği okumak zorunda kalacaksınız. Şu anda bir işiniz olsa ve tam zamanlı bir kursa gitmeniz için yeterli zamanınız olmasa bile, çevrimiçi olarak inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapmayı düşünmelisiniz, çünkü yıllık ortalama paketin aradığı bir şey yoktur! Ayrıca, gittikten uzun bir süre sonra bile ayakta duracak yapılar oluşturacaksınız.

Çelik Yapılar
Özellikle endüstriyel sektörde, sert hava koşullarına dayanma kabiliyeti, inanılmaz yalıtım, uzun süreli dayanıklılık ve aynı zamanda bu çelik panellerin yerini almanın ne kadar kolay olduğu nedeniyle, saf çelik binalarda popülerlik artışı yaşandı. önceden imal edilmiş çelik yapılardan imal edilmiştir.

Bu binalar aynı zamanda tüketici için hizmet edeceği özel ihtiyaca göre özel olarak üretilebilir. Belki de bu kadar popüler olmalarının başlıca nedenlerinden biri, böyle bir yapının birkaç gün içinde inşa edilebiliyor olmasından kaynaklanıyor, bu da işletmeler için paha biçilmez bir zaman kazandırıyor.

Çelik çatı
Çelik çatı kaplaması, çelik binaların sahip olduğu aynı avantaja sahiptir, ancak ticari olarak depolamada kullanılan (özellikle de olmasa da) çelik binalardan farklı olarak çelik çatılar artık konut binalarında da kullanılmaktadır.

Çok daha uzun süre dayanır, binanın yalıtımını iyileştirir ve genellikle daha estetik bir seçim olarak kabul edilir. Daha da önemlisi, fırtınaya eğilimli eyaletlerde yaşayan bizler için, havaya uçurmak kadar kolay değildirler ve şimşek çakması ya da yakındaki bir orman yangını çarptığında bile ateş almazlar. Çelik imalat endüstrisi daha güçlü, daha dayanıklı ve çevre dostu ürünler üretmeye devam ettikçe, çelik kullanımı ancak zamanla artacaktır, sonunda inşaatta kullanılmakta olan diğer malzemelerin birçoğunun yerini alacak, gelecek nesillerimiz için daha iyi bir yarın inşa edecek. .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder