5 Kasım 2019 Salı

Karbon Çelik

Paslanmaz çeliğin ne kadar iyi olduğunu duyduğuma eminim, özellikle de görünüm, dayanıklılık ve hafiflik. Ancak asıl anlaşmayı istiyorsanız, bunun için para ödemeniz gerekecek. Evet, paslanmaz çelik ucuza gelmiyor!

Peki, özellikle estetik veya ağırlıkla ilgilenmiyorsanız veya paslanmaz çeliğe sahip olamıyorsanız ne olacak? Başka alternatif var mı?

Temel kaygılarınız dayanıklılık, güç ve en önemlisi - maliyet - o zaman evet! Karbon çeliği nasıl olur?

Tüm çelikler adından da anlaşılacağı gibi karbon derecesi kullanılarak yapılırken, üretim sürecinde karbon çeliği daha yüksek oranda karbon içermektedir. Bu genellikle koyu veya siyah rengini verir. Buna karşın, paslanmaz çeliğin ana maddesi, estetik cilalı görünümü veren kromdur. Sadece konuları karıştırmak için, karbon çeliği aslında spektrumun bir ucunda az miktarda karbon (% 2'den az) içerebilir - bu yumuşak karbon çeliği olarak bilinir. Alternatif olarak, daha yaygın olarak yüksek karbonlu dökme demir olarak bilinen daha yüksek miktarda karbon içerebilir.

Peki ya avantajlar?
Bütçe dostu
Öncelikle en belirgin yarar cüzdanınıza olacaktır. Genelde yumuşak karbon çeliği 304 paslanmaz çeliğe göre 5 kat daha ucuzdur, bu nedenle paranızın karşılığını daha fazla alırsınız. Ancak bu bir çelik sınıfından diğerine değişmektedir. Karbon çeliği ayrıca, ortak veya bahçenizdeki 304 çeliğin yapacağından daha doğal bir çekme dayanımına da sahiptir. Yani biraz uzun bir yol gider. Bütçede olanlar için bu harika, çünkü ihtiyaç duyduğunuz temel malzeme ne kadar azsa o kadar uygun bir proje olacaktır.

Son derece dayanıklı
Karbon çeliği, otomat çelikleri gibi yüksek dayanıklılık faktörü ile bilinir. Bu nedenle, çok çeşitli altyapı ve inşaat uygulamalarında kullanıldığında çok popülerdir. Yanmaz, sert hava koşullarına dayanıklı ve basınçtaki değişikliklere karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda titreşim şokuna karşı da dayanıklıdır ve yolların altına döşenmek için harikadır.

Çevre dostu
Paslanmaz çelik yüksek oranda geri dönüştürülebilir olmakla birlikte, karbon çeliği de öyle. Aslında, her iki çelik türüyle ilgili en iyi şey, güçlerinden veya dayanıklılıklarından hiçbirini kaybetmeden defalarca geri dönüştürülebilmeleridir. Bu nedenle çelik dünyadaki en geri dönüşümlü malzemedir ve şu anda dünya çeliklerinin% 70'i geri dönüştürülmektedir. Bu kağıttan, camdan, alüminyumdan ve plastikten daha fazlasıdır!

Yüksek çekme dayanımı
Karbon çeliği doğal olarak yüksek bir çekme dayanımına sahiptir. Bu, gücünden hiçbir şey kaybetmeden bükülebileceği, gerilebileceği ve çok çeşitli bileşen ve parçalara şekillendirilebileceği anlamına gelir. Bu sebepten dolayı, karbon çelik borular, daha büyük bir basınç altındaki maddeleri desteklerken daha ince hale getirilebilir.

Estetiğin yanı sıra karbon çeliğinin tek dezavantajı, temel yapısından dolayı paslanmaz çelik borudan daha ağır olması. Üreticiler nispeten ince borular üretseler de (yukarıya bakın), paslanmaz çelik kuzenlerinden daha ağır olacaklardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder