5 Kasım 2019 Salı

Çelik Yapı Konstrüksiyonları

Çeliğin, başka hiçbir malzemenin yapamayacağı bir binaya sağlamlık ve dayanıklılık vermesinin yanı sıra esnekliği, diğer ürünlerin kullanılması mümkün olmadığı durumlarda radikal tasarımların gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, çevre dostu ancak uygun maliyetli yapılar için talep, çeliğin eline doğru oynar ve bu nedenle yukarıda belirtilenler, çelik konstrüksiyon gittikçe daha popüler hale geliyor. Ancak bilemeyeceğiniz şey, birçok farklı çelik türü olduğudur; bu nedenle, bunu yaparken, çelik konstrüksiyonda kullanılan en yaygın üç türü ve neden keşfedelim.

Hafif çelik
Bu tartışmasız inşaat yapımında kullanılan en yaygın çelik türüdür ve aynı zamanda sade karbon çeliği adını da almaktadır. Yumuşak çelik son derece esnektir ve büküldüğünde çatlamaz. Başka hiçbir metal veya inşaat malzemesi gibi bir plastikliğe sahip değildir. Hafif olmasının yanı sıra, hafif çelik inanılmaz derecede güçlüdür, bu nedenle şiddetli rüzgarlar gibi birçok doğal kuvvete dayanabilir. Ayrıca, takviyeye ihtiyaç duymadan birçok metreye yayılabilir, bu nedenle betonarme veya çelik direkleri desteklemeye gerek olmadan etkileyici açık odalar veya daha geniş alanlara sahip alanlar oluşturmak için bir çerçeve olarak idealdir. Son olarak, düz karbon çeliği yaklaşık% 0.05-0.25 karbon ihtiva eder ve bu kaynak noktalarında güçlü kaldığından kaynaklama için harika kılar.

Tekrar çelik uygulama
Teknik olarak inşaat demiri Çelik olarak bilinen birincil kullanımı, beton veya duvarın yeniden uygulanmasına yardımcı olan bir germe cihazıdır. Karbon çeliğinden üretilmiş olmasına rağmen, çelik lama fiyatları tüm yapıya daha fazla destek vererek, betonu otururken tutturmasına izin veren belirli sırtlar ile tasarlanmıştır. İnce kablolamadan masif çubuklara kadar her biri belirli bir iş için daha uygun olan çeşitli sınıflarda mevcuttur. Ek olarak, her bir sınıf sonsuz bir ebat arzında gelir. Tüm çelik türleri gibi, hiçbir özelliğini kaybetmeden geri dönüştürülebilir ve bu çevre dostu olmasını sağlar.

Yapısal Çelik
Adından da anlaşılacağı gibi, yapısal çelik bir yapının yapısını oluşturmak için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Güçlü, dayanıklı ve esnektir ve bu sayede neredeyse her şekle sokulabilir. Bunlar I-kirişleri, T-çubukları, açılı kirişler, açık kirişler, plakalar ve çok daha fazlasını içerir. Aslında herhangi bir çelik konstrüksiyona yakından bakarsanız, bir yapısal çelik parçası bulmak için fazla uzağa bakmak zorunda kalmazsınız. Normalde, özel detaylar verilen bir üretici tarafından saha dışında boyuta kesilir. Çelik parçalar daha sonra sahaya getirilir ve birlikte kaynaklanır; Tıpkı dev bir bilmecenin olduğu gibi. Yapısal kabuk yerleştirildikten sonra, bitmiş yapıyı vermek için cam gibi diğer malzemeler eklenebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder