5 Kasım 2019 Salı

Çelik Üretim Yöntemleri

Çelik üretim yöntemleri, sanayi devrimi süreçlerinin 19. yüzyılın ortalarında başlamasından bu yana çarpıcı bir şekilde gelişti. Bununla birlikte, modern yöntemler hala 150 yıldan fazla bir süre önce uygulanan Bessemer sürecine dayanmaktadır. Bu, içinde bulunan karbon miktarını azaltmak için oksijeni erimiş demire sokmanın bir yoluydu.

Günümüzün çelik üretimi, hem geleneksel hammaddeleri (demir) hem de geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanarak bunları çeliğe dönüştürüyor. Bunu akılda tutarak, burada açıklanacak modern çelik üretimine 6 adımdır.

Adım 1 - Demir yapma işlemi
Demir, çeliğin ana bileşeni olduğundan, öncelikle yapılması gerekir. Demir cevheri, kireç ve kok kömürü yüksek fırınlara yerleştirilir ve eritilir. Erimiş demir olarak bilinen elde edilen sıvı daha sonra oluşur. Erimiş demir hala% 4 -% 4.5 civarında karbon içerdiğinden, bu sırada metalin kırılgan hale gelmesine neden olur, bunların yok edilmesi gerekir. 2. Adım tam olarak bunu yapar.

Adım 2 - Birincil çelik yapımı
Çelik yapmak için iki ana yöntem vardır ve bunlar Temel Oksijen Çeliği yapımı (BOS) ve Elektrikli Ark Fırınları'dır (EAF). Örneğin BOS yöntemleri, fırındayken erimiş demire hurda (geri dönüştürülmüş) çelik eklenmesini içerir. Daha sonra oksijen, erimiş metal içindeki yabancı maddelerin% 0.5 ila% 1.5'e düşürülmesi için sıvının içinden geçirilir (Bessemer işlemi).

Alternatif olarak, EAF yöntemiyle geri dönüştürülmüş çelik dikdörtgen profil, yüksek dereceli çeliğe dönüştürmek için erimiş demir ile birlikte bir elektrik ark ocağına beslenir ve daha sonra onu 1650 santigrat dereceye ısıtır.

Adım 3 - İkincil çelik yapımı
Daha sonra, yeni oluşturulmuş erimiş çeliğin, mükemmel çelik bileşimini oluşturacak şekilde ayarlanması gerekir. Bu, ya sıcaklığı değiştirerek ve / veya belirli elemanları kaldırarak yapılır. Bu, gaz giderme, karıştırma, pota enjeksiyonu veya argon kabarcıklaması gibi prosesleri içerebilir.

Adım 4 - döküm
Şimdi çeliklerimizin kemiklerine sahibiz, bir sonraki adım onu ​​soğutmalı kalıplara dökmek. Bu, metalin hızlı bir şekilde soğumasına neden olur. Soğuduktan sonra metal uygulamaya bağlı olarak istenen uzunluklarda kesilir, örneğin plaka plakaları, kirişler gibi kısımlar için çiçek açar ve kablo veya ince borular gibi daha uzun ürünler için kütükler.

Adım 5 - İlk şekillendirme
Birincil şekillendirme olarak da bilinir, slabların, çiçeklerin ve kütüklerin ilk şekilleri genellikle sıcak haddeleme yoluyla çeşitli şekillerinde oluşturulur. Sıcak haddelenmiş ürünler daha sonra düz işlemlere, uzun ürünlere, dikişsiz borulara ve son işlem aşaması için özel ürünlere ayrılır.

Adım 6 - İmalat, imalat ve terbiye işlemi
Son olarak, şekillendirme, işleme, birleştirme ve kaplama dahil olmak üzere çeşitli ikincil şekillendirme teknikleri, ürünlere kendi anlatım şekillerini ve özelliklerini verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder