20 Ağustos 2019 Salı

Yeni Çelik Sınıfları Otomotiv İmalatında PMI Programlarını Geliştirdi

Modern otomobil üreticilerine olan talepler iki yönlüdür: Her zaman gerekli olan malzeme doğrulamasına ek olarak, daha fazla yakıt tasarruflu otomobiller oluşturmak için artan yasal baskılara uymaları gerekir. Örneğin, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, son zamanlarda Kurumsal Ortalama Yakıt Ekonomisi (CAFE) standartlarını arttırmıştır. Otomobil üreticileri, gelişmiş yakıt ekonomisi sağlayan daha hafif, daha güçlü çelik bileşenleri kullanarak CAFE gereksinimlerini karşılar. Gelişmiş yüksek dayanımlı çelikler (AHSS) olarak adlandırılan bu yeni çelik kaliteleri, araç gövdesi yapılarını daha güçlü ancak daha hafif hale getiriyor. Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsüne göre, AHSS sadece güvenlik ve yakıt tasarrufunu artırmakla kalmıyor, diğer malzemelerle karşılaştırıldığında, aracın kullanım ömrü boyunca CO2 emisyonlarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Gelişmiş yüksek mukavemetli takım çeliği, farklı otomotiv parçalarını yapmak için kullanılan çok sayıda çelik ve paslanmaz çelik sınıfına katkıda bulunur. Çelik çeşitlerinin bazı örnekleri ve uygulamaları şunları içerir:

Düşük karbonlu veya yumuşak çelik, karbon, manganez, silikon ve diğer elementlerin izlerinden oluşur. Düşük karbonlu çelik debriyaj mahfazaları, burçlar ve braketler ve kontrol kolları gibi süspansiyon bileşenlerini yapmak için kullanılır. Kaynak kabiliyetini arttırdığından, düşük karbonlu çelik, otomotiv jant kapakları gibi dekoratif uygulamalarda ve somun, cıvata, vida ve rondela gibi bağlantı elemanları olarak da kullanılır.

Alüminyuma öldürülmüş çekme kalitesi (AKDQ) çeliği, alüminyum ve bazen de silikonla deokside edilir. Bu alaşımlar incelmeye karşı son derece dirençli olacak şekilde işlenir ve iç kapı panelleri ve korkuluklar yapmak için kullanılır.

Yüksek mukavemetli düşük alaşımlı (HSLA) çelikler güçlüdür, ancak hafif ve kaynak yapılabilir. HSLA çeliği, oturma bileşenlerinde, beyaz gövde ve süspansiyon tertibatlarında ve şasi bileşenlerinde kullanılır.

Özelliklerini yüksek oranda krom ve çok az nikelden türeten ferritik paslanmaz çelik sınıfları, genellikle otomotiv egzoz sistemlerinde bulunur çünkü daha iyi korozyona, ısıya ve çatlama direncine sahiptir.

Her bir sınıf, farklı elemanların belirlenmiş yüzdelerinde yapılır ve belirli otomotiv bileşenleri için uygun özelliklere sahip olması için rafinasyon işlemlerinden geçirilir. Tarifteki ufak değişiklikler bile parçaları kusurlu hale getirebilir. Çok sayıda çelik türünden yalnızca birkaçını temsil eden yukarıdaki liste ile PMI'nin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak kolaydır. Taşınabilir XRF Analizörleri, gelen hammaddelerin PMI'sini, devam eden çalışmaları ve bitmiş parçaların nihai kalite güvencesini gerçekleştirmek için vazgeçilmez bir araçtır çünkü bir numunenin elementer bileşimini saniyeler içinde belirleyebilirler. Günümüzün en iyi uygulamaları, kalite güvence / kalite kontrol (QA / QC) programının bir parçası olarak kritik malzemelerin% 100'ünü test etmeyi içerir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder