20 Ağustos 2019 Salı

Paslanmaz Çelik Nedir

Paslanmaz çelik aslında çeşitli çelik türlerine atıfta bulunan genel bir terimdir. Diğer tüm çelik türleri gibi, paslanmaz çelik de iki aşamalı bir işlemde öncelikle demir ve karbondan yapılır. Paslanmaz çeliği farklı kılan, korozyona dayanıklı bir ürün oluşturmak için krom (Cr) ve nikel (Ni) gibi diğer alaşım elementlerinin eklenmesidir.

Çelik paslanır çünkü çelik yapmak için kullanılan metal, doğada diğer elementlerle birlikte oluşur. Demir cevheri çelik yapmak için yapay olarak saf bir formda manipüle edildiğinde, kararsız hale gelir ve kolayca oksijen ile tekrar birleşir.

Çeliğe krom eklendiğinde, normal çelikte olduğu gibi hava ve nemin paslanmasını önlemek için koruyucu bir yüzey görevi gören krom oksit oluşturur. Çeliğin kullanılacağı uygulamaya veya ortama bağlı olarak% 10,5 ile% 30 arasında değişen miktarlarda krom eklenir. 100'den fazla farklı paslanmaz çelik kalitesi vardır ancak bunlar beş ana tipte gruplandırılabilir:

Östenitik en yaygın kullanılan paslanmaz çelik türüdür. Çok çeşitli sıcaklıklarda iyi mekanik özelliklere sahip mükemmel korozyona ve ısı direncine sahiptir. Östenitik çelik, ev eşyalarında, endüstriyel boru ve kaplarda, inşaat ve mimari cephelerde kullanılır.

Ferritik paslanmaz çelik, hafif çeliğe (en yaygın çelik) benzer özelliklere sahiptir, ancak daha iyi korozyon, ısı ve çatlama direncine sahiptir. Ferritik çelik genellikle çamaşır makinelerinde, kazanlarda ve iç mekan mimarisinde kullanılır.

Martensitik paslanmaz çelik çok sert ve güçlüdür, ancak östenitik veya ferritik kaliteler kadar korozyona dayanıklı değildir. Yaklaşık% 13 oranında krom içerir ve bıçak ve türbin kanadı yapımında kullanılır.

Dubleks paslanmaz çelik, hem güçlü hem de esnek kılan östenitik ve ferritik çeliklerin bir bileşimidir. Dubleks çelikler kağıt, kağıt hamuru, gemi yapımı ve petrokimya endüstrilerinde kullanılır. Daha geniş çapta uygulamalar için yeni dubleks kaliteleri geliştirilmektedir.

Martensitik veya yarı östenitik çelikler, çökelme sertleşmeli paslanmaz çelikler olarak da sınıflandırılabilir. Bu çelikler, alüminyum, bakır ve niyobyum gibi elementlerin eklenmesiyle son derece güçlü olacak şekilde yapılmıştır.

Korozyon direnci paslanmaz çeliğin temel avantajıdır, ancak kesinlikle tek değildir. Paslanmaz çelik de:

Yüksek ve düşük sıcaklığa dayanıklı
Kolayca fabrikasyon
Güçlü ve dayanıklı
Kolay temizlenir ve bakımı yapılır
 Düşük kullanım ömrü maliyeti ile uzun ömürlü
Estetik olarak çekici
Çevre dostu ve geri dönüştürülebilir.

Kromun yanı sıra, paslanmaz çelikler silikon, nikel, karbon, azot ve manganez alaşımları ile yapılır. Örneğin azot, süneklik gibi gerilme özelliklerini geliştirir. Esnekliği arttırmak için östenitik çeliğe nikel eklenir. Bu alaşımlar, belirli son kullanım uygulamalarını karşılamak için çeşitli miktarlarda ve kombinasyonlarda eklenir, bu nedenle paslanmaz çelik üreticilerinin her bir alaşımın doğru yüzdelerinin kullanıldığını doğrulaması çok önemlidir. Yüksek kalitede paslanmaz çelik üretmek için gereken temel analizi sağlayan iki teknoloji vardır: X-Işını Floresansı (XRF) ve Optik Emisyon Spektroskopisi (OES).

Portatif XRF, hurda metal piyasasında oldukça değerli bir teknolojidir. Paslanmaz çelik% 100 geri dönüştürülebilirdir ve bu nedenle hurdalık alanında büyük miktarda paslanmaz çelik değerlendirilmelidir. Elde taşınır XRF analizörleri, hurda metal geri dönüşümcülerine çok büyük bir değer katar çünkü metal numuneyi saniyeler içinde numune hazırlamaya gerek kalmadan birkaç saniye içinde analiz edebilen son derece hassas, tahribatsız bir test tekniğidir. XRF ile, paslanmaz çelik hurda hızlı bir şekilde analiz edilebilir ve sınıf ve türüne göre sıralanabilir.

OES, laboratuardaki metal ve alaşımların analizi için sağlam, güvenilir ve yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Geleneksel yanma analizörleriyle karşılaştırıldığında, OES, demir ve çelik, alüminyum, bakır, magnezyum, değerli metaller ve diğer özel metaller / alaşımlarda yüksek hassasiyet ve hassasiyetle daha hızlı element analizi sağlar. OES, üretim sürecinde doğru numune analizi sağlayarak çelik üretiminin daha verimli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayabildiğini göstermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder