20 Ağustos 2019 Salı

Paslanmaz Çelik Gerçekten Paslanmaz mı?

Önceki yayınlarda, metale korozyona dayanıklı özellikler kazandırmak için karbon çeliğine krom ekleyerek oluşturulmuş bir metal olan paslanmaz çelik çeşitleri ve türleri tartışılmıştır. Paslanmaz çelik, adını sıradan karbon çeliği gibi pas lekeleri alamaması gerçeğinden alıyor - ama bu her zaman tamamen paslanmaz olduğu anlamına mı geliyor?

Paslanmaz çelik aslında ortamdaki oksijen yeterince düşükse paslanabilir. Çeliğe krom eklendiğinde, ince, görünmez pasif bir film olan krom oksit oluşturmak için atmosferdeki oksijenle reaksiyona girer. Metal kesilirse veya çizilirse, daha fazla oksit hızla aşınır ve korozyonu önlemek için maruz kalan yüzeyi geri kazanır. Oksijen seviyelerinin düşük ve kloridlerin (tuzlar) deniz suyuna, yol tuzuna veya kimyasal maddelere maruz kalma gibi yüksek olduğu ortamlarda, pasif film yenilenmesi gereken oksijenden yoksundur. Bazı alaşım elementlerinin eklenmesi, çeliğin tuzlu suya veya tuzlu suya maruz kalacağı uygulamalar için korozyon direncini arttırır. Anahtar, ortamınız için hangi kalitede paslanmaz çeliğin uygun olduğunu bilmektir.

Paslanmaz çelik paslandığında, birkaç şekilde olabilir:

Çukurluk korozyon
Nedir: Çukur korozyonu, en yaygın korozyon şeklidir ve genellikle metal yüzeyinde küçük, koyu kahverengi çukurlar olarak görülür. Nedenler arasında yüksek klorür (deniz tuzu, yol tuzu) veya asidik ortamlar ve yüksek sıcaklıklar bulunur. Oyma işlemi paslanmaz çeliğin mekanik özelliklerine engel olmamakla birlikte, oyuklar görünümünü bir araya getirerek yüzeyi yayabilir ve delebilir.

Nasıl önlenir: Krom, molibden ve azot bakımından yüksek bir paslanmaz çelik kalitesi seçin.

Çatlak korozyonu

Nedir: Çatlak korozyonu, durgun, yüksek klorürlü çözeltilerde, cıvata ve civata gibi keskin veya açık alanlarda oluşur. Çatlak korozyonu, dkp sac gibi çeliğin mekanik özellikleri üzerinde bir etkisi olmadığı için oyuklaşmaya benzer, ancak daha düşük sıcaklıklarda ortaya çıkabilir.

Nasıl önlenir: Paslanmaz çelik bileşenler, çatlakların oluştuğu alanları ortadan kaldırarak veya çatlakların oksijenin içeri girip pasif filmi düzeltmesine izin verecek kadar büyük olduğundan emin olarak çatlak korozyonunu önlemek için tasarlanabilir. Paslanmaz çeliğin derecesi yüksek oranda krom, molibden ve azot içermelidir.

Galvanik korozyon
Nedir: Elektriksel olarak iletken bir sıvı varlığında iki farklı metal birbiriyle temas ettiğinde galvanik korozyon meydana gelebilir.

Nasıl önlenir: Mümkünse karışık metal imalatlarından kaçının, metalleri koruyucu bir kaplama ile boyayın veya teması önlemek veya elektroliti çıkarmak için başka araçlar kullanın.

Gerilme korozyonu çatlaması
Nedir: Gerilme korozyonu çatlaması, mekanik gerilmeler, çevre ve yüksek sıcaklıklar birleştiğinde, metalde hızlıca genleşebilen küçük çatlaklar oluşturur.

Nasıl önlenir: Stres korozyon çatlağı çeliğin nikel içeriği ile ilgilidir. % 8 ila% 20 arasında olan bir nikel muhtevasına sahip olan çelik, korozyon çatlağına karşı özellikle hassastır,% 30'dan daha fazla bir nikel muhtevasına sahip olan çelik bu korozyona karşı dayanıklıdır.

Taneler arası aşınma
Nedir: Paslanmaz çelikler uzun süre yüksek sıcağa maruz kaldığında, tanecikler arası korozyon meydana gelir. Çelikteki krom ve karbon, çelik boyunca tane sınırları boyunca krom karbür parçacıkları oluşturmak üzere birleşir. Bu karbürler oluştuğu için, krom çıkarılarak metalin tane sınırlarında korozyona karşı duyarlı hale gelir. Bu durumda çelik, "duyarlı" olduğu söyleniyor.

Nasıl önlenir: Krom karbür oluşumunu önlemek için yeterince düşük karbon seviyesine sahip kaliteler seçin. Titanyum ve niyobyum alaşımlı stabilize kaliteler kaynak gibi uygulamalar için iyi seçeneklerdir.

İnşaattan nakliyeye, gıda işlemeye ve cerrahi cihaza kadar, bu bölümde tartışılan konu türlerinden kaçınmak için uygun kalitede paslanmaz çelik kullanılmalıdır. Aslında, işlenmiş paslanmaz çelik ürünlerinin bozulmaması için, üretim sürecinin tüm yönleri, ham madde karışımından üretim ve bitim işlemlerine kadar dikkatle izlenmelidir. Metalürji laboratuvarlarında, dökümhanelerde ve haddehanelerde paslanmaz çeliklerinin teknik özellikleri karşıladığından emin olmak için çeşitli aletler mevcuttur.

X-Işını Floresansı (XRF), Optik Emisyon Spektroskopisi (OES) ve X-Işını Kırınımı (XRD).

XRF, OES ve XRD, imalat sürecinde paslanmaz çelik bileşiminin hızlı, doğru temel ve faz analizini sağlayan teknolojilerdir.

Kalınlık Sıcak ve soğuk haddehaneler için ölçerler. Soğuk haddeleme, paslanmaz çeliğin nihai ürün için kalınlık gereksinimlerini karşılamasını sağlayan metal şekillendirme işlemidir. Soğuk haddehaneler paslanmaz çeliğin spesifik olmasını sağlamak için doğru, gerçek zamanlı ölçümler için x-ışını tabanlı kalınlık sensörlerine güvenir. Çelikteki alaşım elementlerinin çeşitliliği, x-ışını kalınlık ölçer ölçümünü zorlaştırır, çünkü alaşım elementleri x-ışınlarını farklı oranlarda absorbe eder.
Bu nedenle, haddelenen metalin kesin kimyasını bilmek çok önemlidir. Bu ilişki hem doğru element analizi hem de iyi alaşım telafisi yapmayı önemli kılar.

Metal Analiz Yazılımı. Yazılım paketleri, laboratuarların demir ve çelik üretiminde metallerin ve metal olmayan numunelerin analizini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder