20 Ağustos 2019 Salı

Pahalı Çelik Kaplama Malzemesini Harcıyor musunuz?

Çelik, hem tüketici hem de endüstriyel uygulamalar için en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Dünya Çelik Birliği web sitesine göre:

Dünya ham çelik üretimi 2001 yılında 851 megatondan (Mt), 2013 yılında 1.606 Mt'a yükselmiştir.

Kişi başına dünya ortalama çelik kullanımı 2001 yılında 150kg'dan 2013'te 225 kg'a yükselmiştir.

Konut ve inşaat sektörü, dünya çelik üretiminin yaklaşık% 50'sini kullanan, bugün en büyük çelik tüketicisidir.

Çelik, yenilenebilir enerji sağlamada kullanılan ana malzemedir.

Ortalama bir bilgisayarın yaklaşık% 25'i çelikten yapılmıştır.

Her yıl yaklaşık 200 milyar gıda tenekesi çelikten üretiliyor.

Olağanüstü güç, esneklik ve geri dönüştürülebilirlik ile belki de çeliğin tek gerçek kusuru korozyona ve paslanmaya karşı duyarlılığıdır. Çelik, diğer elementlerle kombinasyon halinde doğada oluşan demirden yapılır. Demir cevheri çelik yapmak için saf bir formda yapay olarak manipüle edildiğinde, dengesiz hale gelir ve kolayca oksijenle yeniden birleşerek metalin paslanmasına neden olur.

Çeliği korozyondan korumanın bir yolu, paslanmaz çelik yapmak için onu krom (Cr) veya nikel (Ni) gibi diğer metallerle alaşımlamaktır. Çelik sac, korozyona karşı bariyer koruması sağlamak, ürünün ömrünü uzatmak ve görünümü iyileştirmek için metalik ve metalik olmayan kaplamalarla kaplanmıştır. Kaplama malzemeleri boya, çinko, kadmiyum, alüminyum, krom, nikel, nikel-krom, demir oksit ve gümüşü içerir. Kaplama seçimi, çeliğin tipine ve önlemeye çalıştığınız korozyon tipine bağlıdır. Örneğin çinko ve alüminyum kaplamalar, galvanik korozyonu önlemek için kullanılır; bu, elektriksel olarak iletken bir sıvı varlığında iki farklı metal birbiriyle temas ettiğinde ortaya çıkar. Kadmiyum kaplamalar, mekanik baskılar, çevre ve yüksek sıcaklıklar bir araya geldiğinde çelik profil fiyatları metalde küçük ama hızlı bir şekilde genişleyen çatlaklar oluşturmak için meydana gelen gerilme çatlağı korozyonunun önlenmesinde yararlıdır.

Kaplama malzemesi pahalıdır ve yanlış uygulanırsa, kaplama çeliği ile birlikte israf edilir. Kaplama ölçüm sistemleri, kaplamanın spesifikasyonları karşıladığını doğrulamak için kullanılır, ancak bu cihazlar üretim hattından uzağa yerleştirildiğinde, üretim tamamlandıktan sonra saatlerce işlem verimsizlikleri tespit edilebilir, bu noktada tüm bobinlerin hurdaya atılması gerekir. Malzeme israfını ve yeniden çalışmayı önlemek için, kaplama ağırlığı ölçüm cihazı için ideal konum tüm şeridi tarayabildiği ve gerçek zamanlı olarak geri bildirim sağlayabildiği çevrimiçidir. Bu ölçüm bilgisi, işlem homojenliğini iyileştirmek, hammadde kullanımını optimize etmek, enerji tüketimini kontrol etmek ve ürün verimini artırmak için proses değişkenlerinde ince ayar yapmak için kullanılabilir.

Çevrimiçi kaplama ölçüm cihazlarında kullanılan temassız sensör teknolojileri arasında X-ışını floresansı (XRF) ve tam spektrumlu kızılötesi (FSIR) bulunur.

FSIR, özellikle boya, astar ve organik kaplamalar gibi ince ve ultra ince kaplamalar ve çok katmanlı kaplamaların seçici ölçümü için uygundur, ancak çoklu kaplama tipleri içeren üretim durumları için uygundur. Tüm hidrokarbon bağları yelpazesiyle ilişkili dalga boylarını ölçmek üzere yapılandırılmış bir FSIR sensörü, neredeyse her boya türü için kaplama ağırlıklarını doğru bir şekilde ölçebilir.

Kaplama ölçümü, XRF teknolojisi için ideal bir uygulamadır çünkü X ışınları diğer tekniklerden daha yüksek penetrasyon derinliklerine ulaşabilir, böylece çoklu kaplama katmanları ölçülür. XRF'ye dayanan metal kaplama ağırlık göstergeleri, radyasyon kaynağı olarak X-ışını veya Gama ışını jeneratörleri kullanan ölçüm kafalarına sahiptir. X ışını kaynağından gelen fotonlar, kaplanmış şeritte XRF radyasyonunun üretilmesine neden olur. XRF radyasyonu, ölçüm ünitesine monte edilmiş uygulamaya özel dedektörler tarafından tespit edilir. Özel olarak tasarlanmış filtrelerin kullanılmasıyla, şerit üzerindeki çeşitli metal katmanların seçici kaplama ağırlık ölçümü mümkündür.

Tam spektrumlu bir kızılötesi sensöre sahip bir kaplama ağırlık kalınlığı ölçerin gerçek zamanlı olarak organik kaplama kalınlığının güvenilir bir şekilde ölçülmesini sağlayan bu çalışmayı okuyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder