20 Ağustos 2019 Salı

Kaplamalı Plaka Nedir

Kaplı çelik levha, inşaat ve kimyasal işleme gibi zorlu sektörlerde çalışırken tasarımcıların karşılaştıkları hemen hemen her sorunun cevabıdır.

Daha aşındırmaya dayanıklı bir çelik mi ihtiyacınız var? Güçlü ve üretimi daha ucuz bir metale mi ihtiyacınız var? Sorun veya teknik özellikler benzersizse, çok daha üstün bir malzeme oluşturmak için iki metalin en iyisini bir araya getiren kaplı bir plaka çözümü bulacaksınız. Ancak, bürünmüş plaka kullanmanın yararlarına girmeden önce, net bir tanımla başlayalım.

Kaplamalı çelik levha nedir?

Kaplı çelik paslanmaz sac, kompozit çelik olarak sınıflandırılır ve iki veya daha fazla metalin birbirine bağlanmasıyla üretilir. Çelik levha üzerine kaplanmış tipik malzemeler arasında paslanmaz çelik, nikel, bakır, yüksek nikel alaşımları ve bakır nikel alaşımları bulunur. Kaplama, daha iyi ve daha yüksek performanslı bir ürün üretmek için her bir metalin özelliklerini birleştirmenize olanak sağlar.

Kaplamalı plaka uygulamalarına örnekler:

Tank ve basınçlı kap imalatı
Baş plakaları
Endüstriyel yıkayıcılar
Kimyasal taşıma ve işleme
Deniz suyu arıtma tesisi
Endüstri için faydalar

Kaplanmış malzemeler, ağır sanayi ve kimyasal işlemeye büyük yarar sağlar. Kaplama malzemesinin kombinasyonuna bağlı olarak, kaplama hafif bir ağırlıkta ve daha düşük maliyette üstün güç üretebilir. Ayrıca mükemmel termal ve elektriksel iletkenlik veya korozyon direnci oluşturabilir. Bu nedenle, kaplama levhası genellikle madencilik, hafriyat, işleme ve pompalama durumlarının yanı sıra kâğıt, kağıt hamuru ve yiyecek işlemede aşırı aşındırıcı koşullarda kullanılır.

Kaplı plaka sadece inanılmaz dayanıklı değil, aynı zamanda büyük imalat avantajları sunar. Kaplanmış plaka, plazma kesme, çekme, bükme ve sıcak şekillendirme dahil kesilebilir ve oluşturulabilir, ancak zımbalama, delme veya makineyi inanılmaz derecede zorlaştırır.

Nasıl üretilir?

Yukarıda kısaca belirtildiği gibi, kaplanmış levha iki veya daha fazla metalin birlikte tek bir çelik levha veya levhaya bağlanmasıyla üretilir. Özel gereksinimlere bağlı olarak, metalürjik olarak bağlanmış bir kaplama üretmek için, bakır veya paslanmaz çelik gibi özel bir metal gibi özel bir metal gibi çeşitli kaplama veya destek malzemeleri, metal çelik kaplı düşük karbonlu çelik üretmek için karbonlu çelik veya düşük alaşımlı çelik gibi bir baz metale bağlanmış rulo veya füzyon olabilir.

Farklı süreçler olsa da, belki de en yaygın olanı rulo bağlamadır. Rulo bağlı kaplamalı levha üretmek için iki birleştirme yüzeyi ilk önce temizlenir ve temas ettirilir. Plaka kenarları daha sonra sıcak haddeleme aşamasında hareket ve havanın girmesini önlemek için kaynak yapılır. Son boyutta kesmeden sonra, giydirilmiş plaka daha sonra nispeten parlak bir yüzey elde etmek için temizlenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder