20 Ağustos 2019 Salı

Kaç Çeşit Paslanmaz Çelik Vardır?

Mıknatısların neden sadece bazı paslanmaz çeliklerde çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Aslında 150'den fazla kalite paslanmaz çeliğini oluşturan beş ayrı aile vardır ve manyetizma bunlar arasında farklılık gösteren sadece bir özelliktir.

Bu yazıda, östenitik, ferritik, martensitik, dubleks ve çökeltme-sertleştirme (PH) gibi beş farklı kategoriye bir göz atıyor ve neden ve nasıl geliştirildiklerini belirledik.

Paslanmaz çelik ailelerine giriş
1900'lerin başlarında, metaluristler çeliğe en az% 10 krom eklendiğinde mükemmel korozyon direnci ürettiklerini keşfettiler. Ayrıca, nikel gibi diğer alaşımlarla birlikte daha yüksek seviyelerde krom ilave edilerek farklı paslanmaz çelik türleri üretilebilir.

Beş paslanmaz çelik türünün her biri, belirli çalışma ortamlarında ideal olmalarını sağlayan özelliklere sahip benzersiz bir metalurjik bileşime sahiptir. Beş paslanmaz çelik kategorisi aşağıdaki gibidir:

Östenitik paslanmaz çelikler
Östenitik paslanmaz çelikler en yaygın kullanılanlardır. 200 ve 300 serisi çeliklerin tümü (bkz. Sınıf 304 ve Sınıf 316) östenitiktir ve ıpn çelik profil gibi daha yüksek yüzey kalitesi, şekillendirilebilirlik ve artan korozyon ve aşınma direnci için% 15 ila% 30 krom ve% 2 ila% 20 nikel içerir. Genelde manyetik değildirler ve otomotiv kaplamaları, pişirme kapları, işleme donanımları ve çeşitli endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Ferritik paslanmaz çelikler
400 serisindeki bu çelik grubu% 10,5 ila% 20 krom içerir ve yüksek sıcaklıklarda ölçeklendirmeye ve çatlamaya karşı oldukça dirençlidir. Isıl işlemle sertleştirilemezler, ancak tavlanmış olarak soğuk işlenmiş ve yumuşatılmış olabilirler. Manyetiktirler ve genellikle lavabolar ve otomotiv uygulamaları gibi korozyon direncinin önemli olduğu uygulamalarda kullanılırlar.

Martensitik paslanmaz çelikler
Ayrıca 400 serisi olan martensitik kaliteler düz krom çeliklerdir (% 11.5 -% 18 krom). Korozyona dayanıklı ve ısıl işlemle sertleştirilebilecek şekilde geliştirilmiştir. Manyetiktirler ve çatal bıçak takımı ve çok amaçlı aletlerde olduğu gibi sertlik, kuvvet ve aşınma direncinin gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar.

Dubleks paslanmaz çelikler
En yeni paslanmaz çelik grubu, östenitik ve ferritik malzemelerin bir birleşimidir ve stres korozyon çatlağına karşı daha yüksek mukavemet ve üstün direnç sağlar. İkinci nesil çift yönlü alaşımlara azot eklenir ve dayanıklılık ve arttırılabilir kaynak sağlar.

Yağış-Sertleştirme (PH) paslanmaz çelikler
Bu paslanmaz çelik grubu, başka hiçbir malzeme sınıfında bulunmayan, üretilebilirlik, dayanıklılık, ısıl işlem kolaylığı ve korozyon direncinin benzersiz bir kombinasyonunu sunar. Yağış sertleştirme dereceleri öncelikle çubuklar, çubuklar, tel ve dövmeler için kullanılır, ancak giderek daha fazla yassı haddelenmiş formda kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder