20 Ağustos 2019 Salı

Demir Çelik Üretiminde Proses Kütle Spektrometreleri

Proses kütle spektrometreleri, yüksek fırın, bazik oksijen çelik üretimi, kok fırını gazı analizi, ikincil çelik proses kontrolü, yakıt gazı analizi ve doğrudan indirgeme demir yapımı prosesleri dahil olmak üzere demir ve çelik tesislerinde birçok önemli gaz analiz uygulamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Proses kütle spektrometrisi, primer ve sekonder dönüşüm yöntemlerinin etkin bir şekilde izlenmesini sağlayan hızlı, doğru, kapsamlı gaz bileşimi analizi ile ürün kalitesini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Daha önce Kütle Spektrometresinin Özel Çelik Üretim Süreçlerini Nasıl Optimize Ettiğini Yazdık. Yüksek kaliteli özel çelikler yapmak için ikincil çelik üretimi, argon gibi inert gazlarla karıştırılması, alaşımların eklenmesi, Vakumlu Oksijen Dekarburizasyonu (VOD) ve Ruhrstahl Heraeus (RH) gibi vakumlu gaz giderme işlemleri ve toz enjeksiyonunu içeren bir dizi farklı işlem gerektirir. Vakum koşulları altında erimiş çeliğe oksijen üflenmesi, geleneksel çelik üretim yöntemlerine göre zaman ve para tasarrufu sağlar. Aynı zamanda çok düşük seviyede artık karbon, hidrojen ve azot içeren yüksek kromlu çelikler üretmekte ve çok çeşitli paslanmaz, ısıya ve korozyona dayanıklı çelikler vermektedir.

Kütle spektrometresi (MS) yüksek vakumda çalışır, bu nedenle vakum işlemlerini izlemek için idealdir. Tesis kontrol modelinin açıkça görülebilen doğru kompozisyon verileriyle sık sık güncellenmesini sağlamak, dakikalar yerine saniyeler içinde hızlı analiz sağlar. MS, eriyiğin tam bir gaz profilini elde etmek için egzoz gazındaki (N2, O2, CO, CO2, H2, Ar, hatta Helyum izleyici gaz) tüm bileşenleri izler.

Gelişmiş proses kontrolü ve matematiksel modelleme ile gaz verimliliği, ısı ve kütle dengesi ve hidrojen analizi için hızlı, doğru MS gazı analizinin bir kombinasyonunu kullanan bir proses kütle spektrometresi, entegre çelik fabrikalarını ve mini'yi mümkün kılan, hızlı, doğru, kapsamlı gaz analizi sağlar -Birincil ve ikincil dönüşüm yöntemlerini etkin şekilde izlemek için değirmenler. Ayrıca galvaniz sac kok tüketimini ton başına 100 kg'a kadar azaltabilir ve demir üretimini artırabilir.

Editörün Notu: İkincil çelik üretimi ve gaz izlemesi için (veya çelik üretimi süreci boyunca herhangi bir yerde) farklı teknolojilerin nasıl kullanıldığını daha iyi anlamak istiyorsanız, Çelik Üretim Süreçlerini ve Üretim Yöntemlerini İyileştirme web sayfalarımızı ziyaret edin. Çelik yapımı süreci hakkında ücretsiz Infographics, videolar, uygulama notları, teknoloji astarları, teknik incelemeler ve e-kitaplar bulacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder