20 Ağustos 2019 Salı

Çelik ve Alüminyum Arasındaki Fark

Bir sonraki projeniz için hangi malzemenin kullanılacağını bilmek, nasıl görüneceğine veya nasıl kullanılacağına karar vermek kadar önemlidir. Doğru inşaat malzemeleriyle, yapınız zamana dayanacak şekilde yapılabilir, ancak aksi takdirde felaketle sonuçlanabilir.

Alüminyum ve paslanmaz çelik arasında seçim yapmak, karar vermeden önce üzerinde düşünülmesi gereken birkaç noktadan biridir. Görevlinin benzer görünmesine rağmen, iki malzeme arasında bir takım kilit farklılıklar vardır. İşte daha dikkat çekici olanlardan bazıları.

Havadaki alüminyum
Neden çoğu uçağın bir alüminyum taban ile yapıldığını bilmek istediniz mi? Bunun nedeni, alüminyumun paslanmaz çeliğe göre ağırlık / ağırlık oranında harika bir güç sunmasıdır. Malzeme muazzam hava yolculuğu basıncına dayanacak kadar sağlam, ancak ilk etapta mümkün olacak kadar hafif. Ticari bir uçağın ölçeğinde, iki malzeme arasındaki ağırlıktaki hafif bir fark bile uçağın toplam ağırlığında büyük bir farka eşittir, bu da daha sonra, sürekliliği sağlamak için daha fazla itiş gücü ve daha fazla yakıtın gerekli olacağı anlamına gelir. .

Alüminyumun kullanıldığı ulaşımla ilgili diğer bir amaç ise araba radyatörlerinin ve klima ünitelerinin yapımındadır. Bunun nedeni, alüminyumun soğutma ve ısıtma sistemlerinin daha etkili olmasını sağlayan termal iletkenlik söz konusu olduğunda paslanmaz çeliğe üstün gelmesidir.

Ancak paslanmaz çeliğin kendine geldiği yerde kaynak yapılır. Paslanmaz çeliğin dayanıklılığı ve sağlamlığı kaynak yapmak için kolay bir malzemedir, aluminyum ise kaynak arkının altında daha fakirdir. Daha güçlü bir malzeme olduğundan, imalat çeliği çekirdek gerilme kuvvetini kaybetmeden yeniden şekillendirilebiliyor. Ayrıca, 200 derecenin ardından faydalı olamayacak kadar yumuşak hale gelen alüminyumdan daha yüksek sıcaklıklarda da çalışabilir.

Düşünce için yemek
Çoğu insanın düşünmeyeceği başka bir endüstri gıda taşımacılığıdır. Paslanmaz çeliğin, yiyeceklerle daha az reaktif olduğu, tadını ya da rengini temas halinde alüminyumdan ziyade değiştirme riskinin daha az olduğu bulunmuştur. Alüminyum meşrubat kutuları hakkında soru sormadan önce, kutu ve içindeki sıvı arasında kalın bir kaplamaya sahip olduklarını, böylece asla temas etmediklerini unutmayın. (Alüminyum, gıda üretiminde çok fazla kullanılmasının bir başka nedeni de, ucuz bir emtia kalemi olarak, alternatiflerden kesinlikle daha ucuz olmasıdır.

Alaşılmaması gereken alüminyum, kendine özgü elektriksel iletkenlik özellikleri sayesinde köşeli elektrik hatları pazarına sahiptir. Ayrıca, paslanmaz çeliğin kendi başına zayıf bir elektrik iletkeni olduğundan bahsetmeksizin, alüminyumun hafif ve korozyona karşı çok dayanıklı olmasına da yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder