20 Ağustos 2019 Salı

Çelik Uygulamalarında Metal Kalınlık Ölçerlerinin Karşılaştırılması

Dünyanın geçen yıl 1.600 milyon tondan fazla çelik ürettiğini biliyor muydunuz? Dünya Çelik Birliği, sadece elli yıl önce, 500 milyon tondan daha az üretim yaptığını bildirdi. Bu büyümeyi Brezilya, Çin, Hindistan, İran ve Meksika'nın yeni sanayi ülkelerine bağladılar.

Bu çok fazla çelik. Ama şaşılacak bir şey yok. Çelik çok yönlüdür ve karayolları ve demiryollarından, petrol ve gaz kuyularına ve rüzgar türbinlerine, gökdelenlere ve köprülere, paketlemeye, ev aletlerine ve hatta çatal bıçak takımımıza kadar her yerde bulunabilir.

Sıcak ve soğuk haddehaneler, istenen özelliklere tam olarak uyan çelik ürünler sunmalıdır. Rüzgar türbini destek kulelerinde veya otoyol koruma raylarında kullanılacak çeliğin çok ince olup olmadığını hayal edebiliyor musunuz? Felaketlerin nedeni olabilir.

Bu nedenle, sıcak ve soğuk haddeleme çelik üreticilerinin hızlı ve doğru, temassız ve tahribatsız kalınlık ve kaplama ağırlığı ölçümleri sağlamak için kalınlık ölçer ve ölçme sistemlerini kullanmasının nedeni budur. Ürün homojenliğini sağlamak ve yüksek ürün kalitesini elde etmek için hassas ölçümler gerekir. Kalınlık ölçerler, en sıkı toleransların karşılanmasına yardımcı olmak ve bitmiş otomat çeliği gibi ürünlerin özel mekanik özelliklere sahip olmasını sağlamak için yüksek hızda çelik levha ve sac üretimi sırasında kesin, gerçek zamanlı ölçümler sağlar.

Ancak uygulamaya bağlı olarak farklı kalınlık ölçerler vardır. Sıcak şerit değirmenleri, soğuk haddeleme ve işlem hatları için temassız kalınlık göstergeleri, sıcak plaka hatları için temassız kalınlık göstergeleri ve optik kalınlık göstergeleri vardır. Biraz kafa karıştırıcı olabilir. Dolayısıyla, işlem hatları, soğuk değirmenler, sıcak değirmenler ve levha değirmenleri için mevcut olan metal kalınlığı ölçüm göstergelerinin türünü belirlemenize yardımcı olacak bir karşılaştırma çizelgesi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder