20 Ağustos 2019 Salı

Çelik Sertlik Testleri

Çeliğin sertliği birçok işlem için önemlidir. Çelik sertliği, çeliğin plastik deformasyona, çentiklenmeye, sızmaya ve çizilmeye karşı koyabilmesini sağlayan özelliklerini açıklar. Mühendislikte, çelik sertliği önemlidir, çünkü yüzeyin yağ, buhar ve su ile sürtünmeye veya erozyona karşı dayanması doğal olarak, çeliğin göreceli sertliği ile artar.

Çelik sertliği ne kadar yüksek olursa, yüzey o kadar dirençli olacaktır. Bu, kesme ve işleme gibi yüzey işlemlerinde zorluklar yaratır. Çeliğin sertliğini etkileyen veya 'sertlik' olarak adlandırılabilecek tek bir kalite yoktur. Çeşitli ampirik çelik sertlik testleri vardır. Bu önlemlerin en önemlisi ve popüler olanı Brinell, Rockwell ve Vickers.

Sertlik testleri, birimlerdeki sertliği ölçmez, bir indeks olarak ölçer. Çelik sertlik testlerinin her biri çok yaygın olduğu için, endeks test yöntemini belirtmek için bir kod ve ardından bir sayı olarak verilir.

Hangi çelik sertlik testi kullanılacak
Geleneksel olarak, Brinell yumuşatılmış çelikler için kullanılır ve Vickers daha yaygın olarak kullanılır. Bu testler metal yüzeyinde kalan girintinin çapını ölçer. Rockwell yöntemi, bir girintinin penetrasyon derinliğini ölçerek çelik sertliğini değerlendirir.

Brinell çelik sertlik testi
Brinell testi ilk yaygın olarak kullanılan standart çelik sertlik testidir. Büyük bir test parçası gerektirir ve büyük bir girinti bırakır; bu nedenle faydası sınırlıdır. BHN kısaltması, bir Brinell Sertlik Numarası göstermek için kullanılır. “Brinelling” terimi, herhangi bir sert yüzeyin kalıcı olarak girintili olduğu anlamına gelmektedir. Test, önceden belirlenmiş bir kuvvet seviyesinde çeliğe itilen büyük, ağır bir top içerir. Bir BHN sağlamak için işaretin derinliği ve çapı ölçülür ve indekslenir.

Rockwell çelik sertlik testi
Rockwell ölçeği ayrıca bir girintinin çapına da dayanır. Rockwell sertlik test cihazı çok daha hafif ve daha hareketlidir. Çelik üzerine baskı yaparak çelik sertliğini belirler. ABD'de çelik ve ısıl işlem görmüş çelik arasındaki sertlikteki değişikliği belirlemek için geliştirilmiştir.

Vickers çelik sertlik testi
İngiltere'de Brinell testine alternatif olarak geliştirilen Vickers sertlik testi sert veya yumuşak tüm malzemeleri test edebilir. En geniş endeks ölçeğiydi ve kullanımı diğer çelik sertlik testlerinden daha kolaydır. Vickers sertlik testi, Vickers Pyramid Number (HV) veya Diamond Pyramid Hardness (DPH) numarası sağlar. Bunun nedeni, girintinin bir piramit veya koni şeklinde olmasıdır.

Çelik sertlik dönüşüm
Pek çok farklı tipte çelik sertlik testi olduğu için, aşağıdaki hassas çelik boru gibi bir dönüşüm tablosu, bir ölçüm yapmamızı ve göreceli sertliği başka bir ölçüm ölçeğinde tahmin etmemizi sağlar. Her bir ölçek farklı ölçümler sunduğundan, bir ölçümün dönüştürüldüğünü belirtmeniz gerektiğini lütfen unutmayın; bu, dönüşümlerin yalnızca tahmini biçimde kaldığı anlamına gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder