20 Ağustos 2019 Salı

Çelik Nasıl Yapılır

Demir, karbon dahil safsızlıkları gidermek için bir işlemden geçirildiğinde çelik yapılır. Demirli malzemeler (içlerinde demir olan malzemeler) inanılmaz derecede güçlü ve çok yönlüdür; gökdelenleri ve köprüleri tutarlar. Ancak demir, paslanmaya açık karbon içerir, bu nedenle karbon ve diğer yabancı maddeleri çıkarma ve demir malzemelerini çeliğe dönüştürme süreci toplumumuzun dayandığı süreçtir.

Demir içermeyen metaller demir içermeyen metallerdir, bu nedenle tipik olarak daha az manyetik ve daha esnektir.

Bütün çelikler demirden iki farklı işlemden birinde yapılır: açık ocak veya Bessemer işlemi. Çeliğin nasıl “pişirildiğini” bilmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Hangi fırını kullanırsanız kullanın, her işlem aynı altı temel adımı içerir (ancak bunu evde denemeyin, millet).

Güçlü çelik için altı adım

Adım 1 - Bir ton demir alın

Tarifin bu kısmı için demir cevheri, kok ve kireç ihtiyacınız olacak. Bu hammaddeler yüksek fırınlarda eritilir ve erimiş demir (sıcak metal) yapılır.

Adım 2 - Bir parça geri dönüştürülmüş hurda çelik ekleyin

Birincil çelik üretimi, hangi süreci kullandığınıza bağlıdır. Karbonun daha da azaltılması burada, bir konvertördeki erimiş demire hurda çelik lama eklenmesi veya sıcaklıkların 1650˚C'ye ulaşmasıyla yüksek güçlü elektrik yayları üzerinden beslenmesi yoluyla meydana gelir. Bu, metali eritir ve daha kaliteli bir çeliğe dönüştürür.

Adım 3 - Karıştırın

Bu aşamada, erimiş çeliğin daha fazla işlem görmesi gerekir. Bu işlem, elemanların eklenmesi veya çıkarılması veya sıcaklık gibi çevresel kontrollerin manipüle edilmesiyle elde edilir ve ikincil çelik yapımı olarak adlandırılır.

Adım 4 - Ayarlamaya izin ver

Sürekli döküm bu işlemin adıdır. Erimiş çelik soğumaya bırakılır ve ince bir kabuk etrafına bir mahfaza içerisinde katılaşır. Bu çelik kabuk çıkarılır ve iplikçik yassı ürünler için döşemeler, kirişler için çiçeklikler ve teller için kütükler gibi istenen porsiyon boyutlarında kesilir.

Adım 5 - Plaka yukarı

Dökme çelik, sıcak haddeleme yoluyla çeşitli şekillerde oluşturulur, hataları giderir ve istenen ürünleri yaratır. Bu sürece birincil şekillendirme denir.

Adım 6 - Servis

Çelik imalatı, imalat ve terbiye, çeliğe son şeklini ve özelliklerini veren ikincil şekillendirme teknikleridir.

Tarif seçeneği: vazgeçmek ve sipariş vermek
Bu tarifi takip etmekte sorun yaşıyorsanız, sizi suçlamayız. Neyse ki, ShapeCUT çelik üretiminde uzmandır. 20 yıldan fazla bir süredir metal imalatçılarına ve nakliye, madencilik ve inşaat endüstrilerine hizmet veren üreticilere kaliteli profil kesimi sunuyoruz.

Bugün, Queensland’ın en büyük özel sektör metal işleme şirketiyiz. 10 modern makineyi işletiyoruz ve büyük bir çelik sac stoğuna sahibiz. Özel yapım iş işleme sistemimiz özel ve deneyimli bir ekip tarafından desteklenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder