20 Ağustos 2019 Salı

Çelik Kesimi İçin En İyi Metot Nasıl Seçilir

Çeliği kesmek için çeşitli yöntemler ve bunlarla çakışmak için birden fazla teknoloji ve işlem vardır.

Belirlenen bir çeliğe en uygun metodun belirlenmesi zor olabilir. Bazı yöntemler hızlıdır, bazıları zaman alır. Bazıları kalın çelik için tasarlanmıştır; Bazıları jilet gibi ince çeliği mükemmel hassasiyetle kesebilir. Aşağıdaki kurallar, en doğru ve istenen kesim için en iyi yöntemi belirlemede yardımcı olacaktır.

1. Çeliğin kalınlığını analiz eder

Lazerle kesme, 0,080 ”den daha ince çelikler için mükemmeldir.

Lazer veya plazma kesimi, 0.125 ″'dan daha ince çelikler için uygundur.

Lazer, plazma veya su jeti yöntemleri, 0.250 than'dan daha ince çeliklere uygun olacaktır.

Oxyfuel 8 ”üzerindeki her şeyi mükemmel hassasiyetle keser

Oksijen yakıtı veya su jeti ile kesme 2 ”kalınlığında çelik için yeterlidir.

2. İstediğiniz kenar kalitesini ve doğruluğunu belirleyin

Plazma kesme genellikle çelik üretimi için en doğru yöntemdir. Isı istenmiyorsa (oksi yakıt, plazma ve lazer ile kullanılır), su jeti yöntemi ideal bir seçenektir.

3. Maliyet analizi

Su jeti çelik kesimi genellikle en pahalı çelik kesimidir. Oxyfuel genellikle en uygun maliyetlidir.

Çok sayıda plazma torç formuyla çelik konstrüksiyon boruları gibi çelik kesmek (lazer veya plazma kesiminde yaygındır), daha fazla maliyet biriktirebilir, oysa su jeti ile kesme işlemi bir maliyeti arttırma işlemine başlamadan önce fiyatlandırma işleminin tam fiyatına yakın olmasına olanak tanıyan bir yoğunlaştırıcı pompanın birden fazla memesini çalıştırabilir. çelik kesme işi.

Bazı karmaşık çelik kesimler, çok işlemli kesme yöntemleri gerektirir. Plazma ve su jeti kesimi, oksi-yakıt kesimi ile çakışan su jeti çelik kesimi gibi yaygın olarak birlikte kullanılır. Çok işlemli kesim, karmaşık konturlar için uygun olan hassas ve daha yavaş hassasiyet sağlar ve gereken çelik kesime bağlı olarak hızlı ve verimli bir sonuç elde etmek için birlikte çalışabilir. Çok işlemli kesme yöntemleri, sadece bir çelik türündeki farklı kesimler için yalnız bir yönteme odaklanmaktan daha uygun maliyetli olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder