20 Ağustos 2019 Salı

Çelik Kaliteleri Nelerdir?

Çeliklerden köprülerden akıllı telefonlara kadar dünyanın en önemli yapısal malzemesi olan çelik, hayatımızın her alanında kullanılıyor. Son 20 yılda, modern çelik üretimi daha güçlü, daha hafif ve daha temiz hale geldi. Günümüzde, hepsi fiziksel, kimyasal ve çevresel özelliklere sahip binlerce farklı çelik sınıfı vardır.

Bu makalede, kalite çeliğin gerçekte ne anlama geldiğini ele alıyoruz ve en yaygın çelik kalite sınıflarından biri olan Sınıf 250'ye derinlemesine bakıyoruz.

Çelik hakkında
Çelik kaliteleri, farklı çelik türlerini benzersiz özelliklerine göre ayırmak için kullanılır. Çağdaş çelik, geniş ölçüde karbonlu çelikler ve alaşımlı çelikler olarak sınıflandırılır ve çeşitli karbon, demir ve diğer elementlerin kombinasyonları ile yapılır. Örneğin paslanmaz çelikler, bir tür alaşımlı çeliktir ve% 11 kromdan yapılmıştır ve korozyona karşı direnç için genellikle nikel ile birleştirilir.

Yaygın olarak kullanılan çelikler ulusal ve uluslararası standartlar kuruluşları tarafından sınıflara ayrılır. Bu standartlar, mühendislerin yapılarında çelik kullanırken güvendikleri temeldir. Kompozisyon, mekanik özellikler, boyut toleransları, üretim metodu ve kalite kontrol hükümlerini belirlediler.

Örnek: Sınıf 250
Sınıf 250, orta kuvvette yapısal çelik levha ürünüdür ve en çok kullanılan çelik sınıflarından biridir. Mükemmel mukavemetli kaynaklanabilirlik ve şekillendirilebilirlik nedeniyle genellikle köprülerde, yüksek binalarda ve genel imalatta kullanılır. 250 kalite, 3 mm ila 300 mm arasında değişen kalınlıklarda mevcuttur.

Not 250 ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iki farklı tipin olmasıdır. Biri AS / NZS 3678 standardına göre bir Levha Değirmeni üzerinde yassı plaka formunda üretilirken, diğeri AS / NZS 1594 standardına göre Sıcak Şerit Değirmeni üzerinde rulo şeklinde üretilir. Ölçek, tane yapısı, düzlük gibi yüzey özelliklerinde farklılıklar bulunur. , kalınlık ve hatta mukavemet, son kullanım için hangisinin daha uygun olduğunu bilmek önemlidir.

Diğer çelik sınıfları
250 notu çoğu uygulamada yaygın olarak kullanılsa da, özel amaçlar için uygun çok çeşitli dereceler vardır. Örneğin Grade 350 daha güçlüdür. Çelik Sınıf 1045, kutu profildişliler veya sık sık kendilerine sürtünme uygulanmış hareketli parçalar gibi yüksek ısı uygulamaları için tasarlanmıştır. Çelik sınıfı 500 tipik olarak, tokluğun ve kurşun yataklamanın kritik olduğu ağır hizmet madencilik ekipmanlarında kullanılır.

Herhangi bir iş için seçilebilecek çok çeşitli sınıflar vardır ve bu nedenle belirli çelik kalitelerinin kullanımında tecrübeli uzmanlarla uğraşmak çok önemlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder