20 Ağustos 2019 Salı

Çelik Fabrikalarının Çevre Etkilerini Azaltma

Gezegendeki her endüstriyi olabildiğince ekolojik olarak seslendirme yarışı kesinlikle açık ve çelik endüstrisi istisna değildir. Çelik üretim süreci, çalışmak için inanılmaz miktarda enerji ve ısı gerektirdiğinden, çevre üzerindeki etkisini azaltmak için büyük bir talep var.

Neyse ki, mühendisler, çeliğin yapım ve işlenme şeklini yeniden şekillendirebilecek kanıtlanmış teknolojiler üzerinde çalışıyorlar ve bu da dünyadaki üretim tesislerine model teşkil ediyor.

Organik Rankine Çevrim Türbinleri
Kuzey İtalya'daki Brescia'da, Ori Martin çelik tesisinde Organik Rankine Çevrimi (ORC) türbinleri adı verilen yeni bir teknoloji kullanılıyor. Bu, çelik endüstrisinin çok büyük miktarlarda yaptığı düzenli işlemler sırasında çok fazla atık ısı üreten tesisler üretmeyi hedefleyen bir sistemdir.

Basitçe söylemek gerekirse, sistem çelik demirin üstünde yükselen ısıyı ve gazları kurtarır ve elektrik üretiminde elektrik santrallerinde bulunanlara benzer bir buhar türbini sisteminden geçirir. Sudan üretilen buhar yerine organik bir sıvı kullanan bu yöntem, yılın zamanına bağlı olarak 700 ila 2.000 arasında hane halkının tam olarak beslenmesi için yeterli gücü sağlar. Her yıl 10.000 ton karbondioksideki gökleri uzak tutmak yeterlidir, bu muazzam bir başarıdır.

geri dönüşüm
Geri dönüşümün önemi anlaşılamıyor. Geri dönüşüm, çelik endüstrisinin daha temiz ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabileceği bir başka yoldur. Çelikle ilgili en güzel şeylerden biri, yapısal bütünlük kaybı olmadan tamamen geri dönüştürülebilmesidir. Bu, üreticilerin hurda çeliğini genellikle ek bir kaynak olarak tekrar kullanacakları anlamına gelir; bu, ilk önce daha az ıslah çeliği yapılması gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılsa bile, çelik üretim süreci toz ve değirmen ölçeğinde hala bol miktarda atık üretmektedir. Çelik yapımı gibi büyük ölçekli operasyonlarla uğraşırken, bu atık ürünler büyük bir problem haline gelebilir.

İyi haber şu ki, bu unsurların da etrafta çalışabileceği. Örneğin, dökümhanenin etrafında bir sıvı soğutma borusu ağı kullanılarak, fazla atık oluşmasını önlemek için ortaya çıkan çelik çubuklar soğutulur.

Ek olarak, gaz temizleme, tesisin emisyon sınırlarına ulaşmasına yardımcı olmak için egzoz sistemlerinden tozu temizler. Üretilen her metrik ton çelikten egzoz sistemlerinde 10 ila 25 kilogram arasında toz birikmesi daha sonra atmosfere atılıyor. Tozdan arındırılarak partiküller, açık havaya ulaşmadan önce egzoz kanalından çıkarılır.

Akıllı Bitkiler
Çevre hatalarına neden olabilecek maliyetli hataları azaltmanın bir yolu, insan faktörünü olabildiğince kaldırmaktır. Bir çelik üreticisinin farklı bileşenlerini otomasyon teknolojisini kullanarak, yeni verimlilikler keşfedilebilir ve bundan yararlanılabilir. Bu sadece maliyetleri düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda daha temiz bir üretim yöntemiyle de sonuçlanacaktır. Otomatik olarak yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi yeni gelişmeler, daha önce tasarlanmayan yeni yöntemleri deneyecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder