20 Ağustos 2019 Salı

Çağlar Boyunca Çeliğin 5 Ortak Kullanım Alanı

Çelik: insanlık medeniyetinin kendisi kadar eski; Bazı tarihçiler bunun M.Ö 1400’de Doğu Afrika’ya kadar uzandığını düşünüyor. M.Ö. 3. yüzyıla gelindiğinde, güneydeki Hint ustaları kömür çeliği işliyordu ve Roma İmparatorluğu hüküm sürdüğü zaman, çelik zırh giyen emperyal orduları güçlü çelik silahlarla savaşıyorlardı. her yerde. İşte çeliğin dünyadaki en önemli tarihi kullanımlarından bazıları:

1. Köprüler
Uygarlık, yüzyıllar boyunca çok önemli köprü yapılarıyla Dünya’nın fiziksel bölünmelerini kapsıyordu, ancak başlangıçta nasıl inşa edildiklerini devrimden geçiren demirdi. 1800'lerin sonunda, Brooklyn Köprüsü gibi çelik köprüler ortaya çıkmaya başladı; bizim kendi ikonik ve ikonik Sidney Liman Köprüsü'nün bir başka örneği.

2. Sağlık
Çeliğin sağlığımıza gelince önemi genellikle göz ardı edilir, ancak insan yaşam beklentisi, ameliyattaki ilerlemelerle katlanarak artmıştır ve bu çok önemli cerrahi aletlerin yapıldığı çeliktir. Paslanmaz çelik - geçen yüzyılda mükemmellik - araçların gerekli gücünü korurken, kirlenme, sterilizasyon ve korozyonla ilgili sorunları ortadan kaldırdı. Sadece bu değil, ameliyat masaları ve hatta biyomedikal implantlar gibi önemli hastane ekipmanları da çelik ile mümkün.

3. Savaş
Ortaçağ ve Roma savaşını düşündüğünüz zaman, akıllar hemen çelik kılıçlara ve 30 kilograma kadar çıkan tam, ağır vücut zırhlarına döner. Ancak Japon samurayları ikonik kılıçları için çeşitli çelik formları da kullandılar ve ülkenin Pearl Harbor'ı bombalaması da ABD’nin çelik üretimi ile bağlantılı meta varlıklarının ele geçirilmesiyle ilgiliydi. Ne tür bir savaş dönemi düşünürseniz düşünün, çelik kalbinde yer alıyor.

4. Tarım
Demir ve Bronz Çağlar iyi bilinmektedir, ancak çapa ve kürek gibi tarım aletleri için çok önemli olan çeliktir ve 1837'de John Deere tarafından öncülük edilen çelik pulluk temel bir tarımsal gelişmedir. Bugün, çelik diğer metal seçeneklerine göre tercih edilmektedir, çünkü pürüzsüz ve kirleticidir ve mukavemeti çelik profilleme için mükemmeldir.

5. Yapı ve ulaşım
Çağlar boyunca yaygın olarak kullanılan hea çelik profil fiyatları gibi çelik kullanım listesi, günümüzün büyük binaları için yapısal faydalarından başlayarak, gemi ve araba gibi çok önemli ulaşım amaçlarıyla ve dünyanın sonunda başlayan dünya demiryolu ağlarının dönüşümü ile başlayıp gidebilir. 1800'lerin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder