20 Ağustos 2019 Salı

Amaca Uygun Çelik

Çelik ve diğer metaller, alaşım elementlerinden mukavemet, süneklik ve korozyon direnci gibi özellikleri türetir. Alaşım ajanları eklemek karmaşık bir işlemdir; Son ürünün beklendiği gibi performans göstermesi için doğru içerikler doğru yüzdelere eklenmelidir. Çeliğin ve diğer metallerin bütünlüğünü etkileyebilecek diğer hususlar arasında gevrekleşme, sürtünme elemanları ve hidrokarbon işleme endüstrisinde, çelikteki veya yağın içindeki yabancı maddeler bulunur. Bu sorunlardan bazıları taşınabilir XRF analizörleri ile tespit edilebilir.

Hidrojen gevrekleşmesi

Phys.org, büyük mühendislik ve inşaat projelerinde yıkıcı başarısızlıklara yol açan hidrojen alaşımı gevşemesi sorununu rapor ediyor. Queensland Üniversitesi Mikroskopi ve Mikroanaliz Merkezi Direktörü Profesör Roger Wepf, hidrojen gevrekliğine dirençli yeni nesil çelik ve metal alaşımlarını geliştirmek için uluslararası bir araştırma projesi yürütüyor.

“Bu metallerin mevcut üretimi, üretim ve işleme sırasında kazara hidrojenin girmesi nedeniyle kırılgan ve kırıldıkları yerde hidrojen gevrekleşmesine maruz kalabilir” dedi. “2013 yılında San Francisco-Oakland köprüsünün doğusundaki cıvataların inşaat sırasında testlerde başarısız olduğu önemli bir alaşım gevrekliği örneği ortaya çıktı. Araştırma işbirliğimiz ilk defa çeliklerde ve alaşımlarda yerelleştirildi ve görselleştirildi. Bu, daha fazla dayanıklılığa sahip yeni alaşımların geliştirilmesi için şarttır. ”Araştırma Science'ta yayınlandı.

Kirleticiler ve safsızlıklar

Rafinaj endüstrisindeki kazalar, hatalı metal alaşımdan yapılan boru ve ekipmanların korozyonu veya spesifikasyonlara uymayan bir malzemeden kaynaklanabilir. Boru korozyonu ayrıca yağdaki yabancı maddelerden de kaynaklanabilir. Ham Petrolde Bulunabilen 6 Aşındırıcı Bileşen, Korozyona İlişkin bir makale olup, genellikle ham petrolde boru hatlarında, gemilerde ve rafineri ekipmanlarında korozyona neden olabilecek yabancı maddeleri tanımlamaktadır. (Bir müşterinin 347 Paslanmaz Çelik PMI testini nasıl kullandıklarını, boruların nasıl "kaynak" olarak "teslim edildikleri" den farklı olduğunu göstermek için yazılan makaleyi okuyun.)


Tipik olarak daha düşük konsantrasyonlarda ortaya çıkan ya da iz miktarlarında bulunan tramp elementleri, genellikle kasıtlı olarak eklenmeyen ve tipik metalurjik işlemlerle tamamen giderilemeyen olarak tanımlanır. Üreticiler, gelen ham maddelerindeki sünnet elementlerinin farkında olmalıdırlar, çünkü bir alaşımda bazı hatalı metallerin bir dakikalık varlığı bile, bileşimi değiştirebilir ve bitmiş ürünlerdeki yüzey kusurları veya gevreklik gibi istenmeyen niteliklere neden olabilir. Ulusal Fiziksel Laboratuar raporuna göre, “Bakır ve bakır-nikel alaşımları artan akış hızı ile daha az asil olma eğilimindedir ve daha fazla aşındırır…” Bu, otomotiv, transmisyon mili, havacılık, denizcilik ve tıbbi cihaz endüstrilerindeki üreticiler için oldukça büyük bir sorun olacaktır. mamullerinin kolayca korozyona uğramadığından emin olması gerekenler.

Günümüzün en iyi uygulamaları, kalite güvence / kalite kontrol (QA / QC) programının bir parçası olarak kritik malzemelerin% 100'ünü test etmeyi içerir. Pek çok üretici, özellikle ISO 9000 tesisleri, metaller geldiğinde, metaller ayrıldıktan sonra ve bitmiş ürün tesisten çıkmadan önce son analiz için, tesisler genelinde taşınabilir XRF analizörleri kullanmaktadır. Aslında, elde taşınır XRF teknolojisindeki ilerlemeler, günümüzün analizörlerinin kompozisyon içinde neredeyse aynı olan alaşım derecelerini birbirinden ayırt edebildikleri noktaya kadar genişletti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder