3 Mayıs 2018 Perşembe

Asma Tavan Nedir

Boru, kablo veya kanal dahil olmak üzere binanın altyapısını gizlemek için modern asma tavanlar oluşturulmuştur. Tavandaki tavanın üzerinde bir boşluk yaratarak onarım ve kontrollere erişim sağlar. Asma tavanlar, yapısal hasar gibi sorunları gizlemek için de kullanılabilir. Ayrıca asma tavanlar, sprinkler sistemlerini de gizleyebilir ve tam yangın söndürme işlevselliği sağlayabilir.

Uzun yıllar boyunca, tavanlar temel beyaz karolardan yapılmıştır, ancak modern yenilikler artık boyutlara, renklere, malzemelere (retro tasarımlar ve suni deri, ahşap) sahip değildir  veya asma tavan sistemleri dahil), görsel efektler ve şekiller, desenler ve birçok seçenek sunar. Dokular, destek sistemleri ve plenuma erişim yolları. Özel tavan tavan karoları, geçmişe kıyasla nispeten düşük maliyetle yapılabilir.

Akustik denge ve kontrol, alçak tavanların yapılmasında bir başka faktördü. Gürültülü bir oda içeriye girerken, çok sessiz bir iç mekan daha huzurlu görünebilir. Asma tavanların akustik performansı, yıllar boyunca daha iyi ses emilimi ve zayıflama ile önemli ölçüde artmıştır. Bu, ses çıkışlarına yardımcı olmak ve bitişikteki odaları daha sessiz tutmak için daha çok "ses yamaları" olarak adlandırılan Ses Zayıflama Bandı (SAB) olarak bilinen yalıtımın eklenmesiyle elde edilebilir.

İç mekan kalitesi; havalandırma, VOC emisyonları, aydınlatma ve termal sistem kontrolü, termal konfor, doğal aydınlatma için günışığı kullanımı, akustiğin optimizasyonu ve dış mekan kullanımını içerir.

Modern asma tavan üreticilerinin çoğu, sürdürülebilirliği bir hedef olarak içerir. Sürdürülebilir özellikler şunları içerebilir: Günışığı verimliliği ve ısı yalıtım özellikleri dahil enerji verimliliği. Bu, lümen verimini en üst düzeye çıkarmak için gün ışığı ve elektrik ışığını yansıtacak şekilde tavan düzlemini kullanır ve bu da iç mekanın rahatlığını ve kullanılabilirliğini artırır. Bir tavan malzemesinin ışık yansımasının ortak bir ölçüsü, Işık Yansıtma için ASTM E 1477'dir (LR-1). Daha yüksek seviyeler mümkün olmasına rağmen, yaklaşık% 75'lik bir seviye iyi kabul edilir. Manik, elektrik ve sıhhi tesisat ile entegrasyon (MEP) alçaltılmış tavanlarda önemlidir, çünkü bu sistemlerin çoğu tavanın üstünde tanımlanmıştır. Neyse ki, çoğu tavan sistemi ürünleri bu entegrasyon dikkate alınarak tasarlandı. Kararlar ayrıca estetiği, erişimi ve bakımı da etkileyebilir.

Tipik bir asma tavan, bir "T" biçiminde yukarıdan aşağı metal kanalların bir ızgara işleminden oluşur; Bu kanallar, düzenli aralıklarla yerleştirilen hücreler olarak birbirlerine yapışır. Her bir hücre daha sonra ızgaraya açılan tavan ızgaraları veya "panelleri" ile hafifçe doldurulur. Birincil ızgara tipleri "Standart 1" (15/16 yüz), Slimline (9/16 "ızgara) ve gizli ızgaradır. Bu asma tavan tipi birbirine geçmeli panellerin birbirine geçmesi için bir yöntem kullanır ve ızgara küçük kullanılarak elde edilir. "spline" olarak adlandırılan metal şeritler Normal olarak, bu tür tavanlar, diğer panellerin ızgaradan ("çubuklar" olarak adlandırılan bir dizi metal kanaldan) çıkmasına izin veren bir "anahtar panel" (genellikle köşede) olabilir ve paneller Bu tip tavanlar genellikle eski sistemlere veya tavana erişim için kullanılır.Konferanssız olduğu düşünülen tesislerde daha yaygındır.Bu sistem, özellikle daha yaygın olan "damla panel" sistemiyle karşılaştırıldığında en önemli dezavantajlara sahiptir. Panellerin ızgaradan çıkarılması ve yeniden takılması zorluğu, ki bu da bazı durumlarda açığa çıkarılmamış panellerin zarar görmesine neden olabilir.Yapıların üretimi gibi, bu kadar azaltılmış bir tavan için yedek paneller bulmak giderek zorlaşmaktadır. eklenecek fayanslar bir karonun eksik olduğu tavan boşluklarına yerleştirilmiş, bunlar hala gizli bir döşemenin kenarına yerleştirilmiş, sonra kiremitin kayalar kilitlenerek Kar'a kaydırılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder