7 Nisan 2018 Cumartesi

Ahşap Zemin Döşemeleri


Yer karoları, binanın en önemli elemanlarından biridir, çünkü donatı elemanlarının çoğunu boşlukta taşırlar. Farklı etkilere maruz kalan yerler beklenen işlevleri yerine getirmek için uygun bir malzeme ile kaplanmalıdır.

Zemin kaplama olarak çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu amaçla masif ahşap malzemeler ve ahşap esaslı malzemeler, PVC, tekstil ürünleri, taş ve seramik ürünler kullanılmaktadır. Mekan düzenlemelerinde diğer bağlantı parçaları ile uyumluluk, ahşap parke fiyatları ve sıcaklık hissi, hijyenik ve uzun ömürlü masif ahşap ve ahşap esaslı zemin kaplama malzemeleri tercih sebebidir.

Ahşabın zemin kaplaması olarak kullanılması 3000 yıl öncesine kadardır. İbranice kral Salamon tapınağındaki kazılar, farklı ağaç türlerinin zeminlerini buldu. Bu süreçte günümüze kadar kullanılan süreçte, daha çok kütlesel olarak kullanılan ağaç malzemelerinin kullanımı, azalan orman varlıklarından dolayı maliyetini arttırmış, üç yönde farklı oranlarda çalışarak, tedarik güçlüğü Renk ve desen birlikte, döşeme döşeme kaplamasında ahşap esaslı kompozit malzemelerin üretimini gerektirir.

1970'lerden sonra, 1999 yılında hızla yayılmaya başlayan ahşap kompozit zemin kaplamaları, Avrupa'da pazarın üçte ikisini ve ABD'nin üçte birini aldı. Ahşap esaslı zemin kaplamalarının hızlı genişlemesine rağmen, teknik özellikleri belirleme ve bunları diğer malzemelerle karşılaştırma çalışmaları hala yetersizdir.

Masif parke alternatifi olarak üretilen lamine parkeler, daha büyük ebatlar, büyük parke fiyatları, parke fiyatları ve dikey tabaka yapısından kaynaklanan uygulama kolaylığı açısından önemli avantajlar sağlamıştır.

Alternatif olarak, laminat parke, yapay malzemelerden yapılmış tüm bileşenlerin bir zemin kaplamasıdır. Birçok açıdan birçok önemli avantajı olan laminat parkenin en önemli özelliği, ısı ile sertleşen reçinelerle kaplanan yüzeylerin dış etkilerine karşı geçirgen olmalarıdır. Son yıllarda ülkemizde lamine ve laminat parke kullanımı yaygınlaşmıştır.

Ülkemizde, katı parke, çoğunlukla TS 73 standardı ile tanımlanan, yapraklı ağaçtan üretilmektedir. TOBB Sanayi Veritabanında kayıtlı olan işletmelerin sayısı yaklaşık 150'dir. Lamine parke ve laminat parke üretimi son yıllarda kurulan birkaç işletmeyle sınırlıdır.

Lamineli parkelerde, üst yüzey genellikle akrilik veya poliüretan vernikler ile kaplanır ve 5-7 tabaka ile kaplanır ve UV sistemi ile kurutulur.

Laminat parke, kaplama melamin reçinesi ile emprenye edilmiş bir alfa selüloz esaslı kağıt film tabakasıdır. Yüzeyin aşınma, çizilme, yüksek sıcaklık vb. Alüminyum oksit (ALO3) parçacıkları, etkilere karşı direncini arttırmak için kaplama katmanına eklenir.

Kuru sıcaklık, zemin kaplamalarının birçok yerde maruz kaldığı önemli bir dış rahatsız edici faktördür. Bu etki karşısında farklı koruyucu tabakaya sahip parke çeşitlerinin davranışı malzeme seçiminde önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder