27 Ocak 2018 Cumartesi

EPOKSI ZEMIN KAPLAMA NEDIR

Termoset grubundan bir kimyasal reçinedir. Su, asit ve alkaliye karşı direnci çok iyidir. Zamanla özelliklerini kaybetmez. Epoksi sistemi epoksi reçine ve bir kürleme maddesinden oluşur. Epoksi yer kaplama reçinesindeki tekil moloküller (monomers)Kürleme maddesi (sertleştirici) (polimer) ile uzun zincirli bir moleküler bağ oluşturur. Bu kombinasyon; Karışım sertleştiğinde sert bir polimer oluşturur. Genellikle, diğer termoset plastikler gibi iki bileşenli epoksiler, belirli bir süre sonra sıvı halinden katılaşırlar ve aşağıdaki ortalamada (24 saat) kurumaya başlarlar ve yaklaşık 7 günde nihai sertliğe ulaşırlar.

EPOKSİ NEDİR VE NEREDE UYGULANIR?

Binaların çevre etkilerine karşı direnci her zaman inşaat sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur. vb) ve bina zeminlerini (iç ve dış) estetik malzemelerle endüstrinin en kötü koşullarına (mekanik, fiziksel ve kimyasal) karşı korumak. Bunlara ek olarak, mekanik ve fiziksel mukavemetlerinden dolayı farklı yapı malzemelerinin yapıştırılmasında ve yapıştırılmasında kullanılan epoksi malzemeler bulunmaktadır.

KULLANILAN ALANLAR, UYGULAMA TARZI VE ÜRÜN KİRALAMA İÇİN MEVCUTTUR;

Takviye ve demirin bağlanması; Taş, çelik alüminyum ve hatta ahşap yapıştırma. Betonarme; filizleme ütüler Beton, sıva, metal, seramik, polyester ve epoksi zeminlerde ince bir kaplama malzemesi olarak.

Prekast beton eleman ve kolonların montajında ​​çatlak ve çatlakların onarımı. Yüzey koruyucu kaplama olarak. Eski sertleşmiş beton veya harca taze betonun yapıştırılması için yapıştırıcı reçine. Aşınmaya karşı koruma zemini olarak. Demiryolu hatlarında sorunsuz zemin ve mukavemet üretimi için köprü yatak plakaları, makine ayakları, sabitleme cıvataları.

Ahşap, yığma ve betonarme yapılarda yük, hasar ve yaşlanma, yapısal değişiklikler, tasarım ve imalat kusurları durumunda yapıların güçlendirilmesi. Sert, su geçirmez ve kimyasal maddelere dayanıklı derz dolgu malzemesi olarak kimyasal ve mekanik etkilere maruz kalacak zemin ve duvar seramik kaplamalarının derzlerinde; havuz, çamaşırhane, hastane, laboratuarlar. Yüksek mukavemetli zemin ve duvar boyası. Sualtı üretimi. Herhangi bir sebeple çatlak ve boşlukları doldurmak veya enjekte etmek için binalarda kullanılabilir.

En yaygın olarak kullanılan epoksi grubu, zemin kaplaması olarak kullanılan gruptur.

EPOKSİ KAT KAPLAMA UYGULAMALARININ GENEL ÖZELLİKLERİ

Kimyasallara dayanıklıdır.

Aşınma ve sürtünmeye dayanıklı toprak oluşturur.

Dekoratif uygulamalarda geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

Temizlemesi kolay, hijyenik. Agregat eklenmesi ile kaymaz zemin elde edilebilir.

Yağ ve kimyasallara dayanıklıdır.

Estetiktir.

Solvent içermez.

Epoksi, genel olarak, bir partikül kaplama düzlemi oluşturarak beton zeminlerin korunması, onarımı ve dekoratif görünümü için kullanılan bir ürün grubudur. Bu özelliklerden dolayı çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel sağlamlığa sahiptir ve hem uygulamada hem de sonraki yaşamda zararsız insan sağlığının üretiminde artan talep ile kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün her geçen gün daha fazla bilimsel ve teknolojik yönteme yönelmesi, uzman bilim ve teknik kadro tarafından üretilen ve uygulanan ürünlerin gerekliliğini ve zorunluluğunu, temellerini oluşturmak ve zemin hazırlamaktır. Bu bağlamda, epoksi ürün grubu gelecekte kullanılacak ve sevilen modern yapı malzemeleri arasındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder