9 Kasım 2017 Perşembe

OTOPARKLARDA KAYMAZ EPOKSİ ZEMİN KAPLAMALARI

Malzemeler, üreticinin şartnamelerine uygun olacaktır. Üreticinin ISO 9001 sertifikası olmalı. Ürün uluslararası kuruluşlar tarafından verilen diğer akredite sertifikalara uygun olacaktır. Malzemeler, proje gereksinimlerine ve yerlerin listesine göre sertifikalandırılacaktır. Boya örnekleri ve renk kodları Mimari Ofis ve / veya Proje Yönetimi tarafından onaylanacaktır.

Yüzey Hazırlığı Epoksi zemin kaplama teknik şartnamesi yapılacak olanYüzeyler her türlü yağ ve kirden arındırılmalıdır. Yapılacak kaplamanın sağlığı açısından; Betonda olabilecek gevşek tabaka (lanset) yüzeyden uzaklaştırılmalı ve kaplama için uygun bir yüzey profili oluşturulmalıdır. Bu işlem için farklı yöntemler olmasına rağmen, en etkili sonuç için homojen yüzey profili oluşumu ve bilyeli kumlama (Blastrac) tercih edilebilir, diğer yüzey hazırlama yöntemleri yüzey durumuna göre seçilebilir. Çevrede toz oluşumunu en aza indirmek için endüstriyel elektrikli süpürge kullanılacaktır. Kaplama Derz Detayı Derzlerde yapılacak işlem, mevcut derzleri betona doldurmak ve epoksi harç harcı ile doldurmaktır. Bu işlemden sonra kaplama yapılacaktır. Kaplamadan sonra, derzler harç tamir edildiği derzlerden tekrar kesilir ve derz, derz dolgu ve iki bileşenli elastik dolgu malzemesi (polisülfür veya poliüretan) ile doldurulur. Yüzeydeki çatlaklar derz detayında belirtildiği gibi V şeklinde açılacak ve epoksi harç harcı tamamen doldurulacaktır. Bu şekilde tamir edilen çatlakların, beton ile seviye farkı yaratmayacak şekilde doldurulmasını sağlamak için özen gösterilmelidir. Pratik Hususlar Kaplamanın yapılacağı alanlarda su sızıntısından kaçınmak için, kaplama sırasında su sızıntısının olmayacağından emin olunmalıdır. Ayrıca, kir veya kirden kaynaklanan toz kirlenmesinin, kaplamanın bulunduğu alana veya bölüme ulaşmaması sağlanmalıdır. Uygulamadan önce beton mukavemeti ve nem kontrol edilmelidir. Betonun en az 15 N / mm² gerilme mukavemeti en az 25 N / mm² olmalıdır ve beton içindeki bağıl nem en fazla% 4 olmalıdır. Uygulama sırasında hava sıcaklığı en az 15 ° C olmalıdır, ortam havasının bağıl nemi% 80'den fazla olmamalı ve beton sıcaklığı havanın çiğlenme noktasının en az 3 ° C üzerinde olmalıdır. Uygulama öncesi kaplama malzemelerinin karıştırılması, elektrik ve düşük hızlı karıştırıcılar ile yapılmalı ve malzeme homojen bir görüntü elde edilene kadar karıştırmaya devam edilmelidir. Kaplama uygulaması tamamlandıktan sonra, malzeme tamamen kuruyana kadar mekanik ve kimyasal etkilere karşı korunmalıdır.

Kayma önleyici özellikler sağlayan ve ağırlıklı otoparklarda aşınma direncini gösteren çok katmanlı portakal kabuğu kaplama uygulaması, 3 aşamadan oluşmaktadır. Astar Kat Uygulaması Jotafloor SF Primer çift komponentli, şeffaf solventsiz epoksi astar boya malzemesi, yüzey hazırlığı ve onarım prosedürleri tamamlanmış beton yüzeylere mala ile uygulanacaktır. Uygulamadaki pratik tüketim, betonun gözenekliliğine ve emiş gücüne bağlı olarak 0,350 lt / m² arasında değişmektedir. Agreganın primer içine karıştırılmasıyla uygun bir oran (0,150 lt / m²) uygulanacaktır. Astar tabakası, yüzey kurumaya başlamadan önce tüm yüzeyi kaplamak için 0.2-0.5 mm çapında kum yüzeyine serpilir ve pratik tüketim 0,550 lt / m²'dir. Ertesi gün, yüzeye iyi yapışmamış kum, endüstriyel elektrikli süpürgeyle süpürüldü. Sıyırma Katmanı Uygulaması Çok katmanlı kaplamanın yüzey kalitesini arttırmak ve beton yüzeyindeki gözenekleri tamamen kapatmak için sıyırma sıvaları uygulanacaktır. Sıyırma tabakası uygulaması, iki bileşenli, 1.25 kg / lt solventsiz epoksi kaplama malzemesi, Jotafloor SL Universal ve düz mala ile yüzeye uygulanan agrega karışımından oluşur. Yüzeyin düzgünlüğüne bağlı olarak tüketim değişebilir olsa da tüketimin 0,400 lt / m² olduğu tahmin edilmektedir. Agregatı uygun oranda (0,200 lt / m²) primerde karıştırılarak uygulanır. Sıyırma tabakası uygulamasının bir sonucu olarak, yüzeyin kaplama malzemesiyle tamamen kaplandığı ve beton ile doğrudan temas etmediği belirlenmelidir. Sonkat Uygulaması Uygun bir şekilde karıştırılmış ve kullanıma hazır, iki bileşenli epoksi kaplama malzemesi, Jotamastic 87 mala ile yüzeye serilecek ve daha sonra bir mercan rulo ile taranarak portakal kabuğu dokusu elde edilecek ve kaplama bitecektir. Son kat için tüketim 0,400 lt / m² olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder