12 Eylül 2017 Salı

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş zemin sistemleri (raised floor systems), binanın zemininde ikinci bir zemin yüzeyi oluşturulmasına ve zaman, para ve zaman harcamadan mekanik, elektrik, havalandırma sistemlerinden istenilen noktaya boru, kablo ve kanal gibi malzemelerin hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayan bir yapı malzemesidir. . . Sistem modüler olduğundan, gerektiğinde müdahale etme imkânı sağladığı için yerleşim planında kullanıcıya özgürlük sağlar.

Yükseltilmiş zeminler, yangına ve korozyona dayanıklı, nemden etkilenmeyen, insan sağlığına zararlı ve kir veya toza sahip olmayan maddeler içermeyen malzemelerden yapılmıştır. Parçacık veya kalsiyum sülfat ana malzeme olarak kullanılır. Standartlara göre üretilen alüminyum levha, alüminyum folyo veya galvanizli çelik, üst ve alt kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. İhtiyaç halinde yüzey kaplama malzemesi olarak vinil (PVC), laminat (HPL), linolyum, seramik, doğal taş veya granit kullanılabilir. Yükseltilmiş döşeme fiyatları kullanılacak malzemenin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. 
YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME NASIL YAPILIR
Uygulamanın planlanması: 60x60 cm. ve uygulama planı çizilir. Uygulamada aksesuar (rampa, step, orifis, süpürgelik vb.) Kullanılacaksa plana dahil edilmelidir.

Zemin Hazırlığı: Zemin pürüzlü veya çukurlu ise, şap uygulaması gereklidir. Zeminde kumlu bir şap varsa ve çabucak kırılmış bir şap varsa, tekrar şap uygulanmalıdır. Nem, su, kimyasal maddeler, çamur ve benzerleri, kullanılan yapışkanın yapışmasını engellemek için taşıyıcı ayakları zemine yapıştıracak veya çözünmesine neden olacaktır. Malzemeler temizlenmeli veya kurutulmalıdır.

Montaj İşlemleri: Merkez aksı, bağlantı ipini Karolaj planına göre belirlenen boyutlarda çekerek oluşturulur. Döşeme panellerinin zemin panelleri kontrol edilmekte ve döşeme panelleri monte edilmeye başlanmakta ve uygulamada kullanılacak ayaklar panellerin her köşesine getirilmekte ve tesviye edilmektedir. Her bir panelin ayak noktası önceden belirlenemediği için, her bir döşeme paneli yerleştirilir ve ayak yapıştırılır. Tüm paneller bu şekilde monte edildikten sonra, kenarlar hariç, uygulama alanının orta kısmı tamamlanır. Duvar kenarlarında kullanılacak parçalar uygun bir kesici ile kesilir ve duvarların altına yerleştirilir, panellerin hareketini engellemek için ayakların üzerinde bulunan plastik conta (plastik yıldız) preslenir ve uygulama tamamlanır. istenen yükseklik.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder