12 Eylül 2017 Salı

Halı Kaplama

Tekstil malzemeden oluşan ve zemin boyunca kullanılan zeminlerin kaplanması için kullanılır. Halılar tekstil döşemelerinin en çok tercih edilenleridir.

Halılar TS 5627'ye göre iki gruba ayrılır:

Yüzey dokuma halılar.

Halısız yüzey.

Bunun dışında el işi halı ve makine halısı olarak da sınıflandırılmaktadır. Günümüzde makine halıları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Döşeme halısı döşeme kullanım alanları, konutlar, oteller, restoranlar, ofisler vs. toplu yaşam alanları. El işi halılar çoğunlukla evlerde kullanılır. Makine halıları genellikle 4 m genişliğinde ve sürekli bantlar halinde üretildiklerinden, derzlerin açık olmadığı veya derzlerin tabanını zemine yapıştıracak şekilde dikerek herhangi bir ebatta zemine uygulanabilirler. Bu halılar, saf yün, poliester, polietilen veya yün karışımlı polyester olarak düz veya istenen desende üretilmektedir. Küme yüksekliği (halının elyaf kısmının yüksekliği) 8-13 mm olabilir ve alt yüzler, jüt tuval, köpük, kauçuk veya jüt tuvale polimer emülsiyonu uygulanarak oluşturulur.

Halı kaplamalarının kauçuk döşemesi, özellikle bir nabız sesi üretmediği için gürültünün istenmeyen olduğu alanlarda kullanılır. Tamamen polyester veya benzeri yapay liflerle üretilenler halının altındaki zeminde statik elektrik birikmesine neden olurlar. Genel olarak, bu tür halıların temizlenmesindeki zorluk, hav yüksekliğinin artmasıyla bilinmeli ve önemli olduğu yerlerde hijyen kullanımının elverişsiz olduğu düşünülmelidir.

Makine halıları uzun tüylü ve kısa tüylü (kazık) olarak iki tipte üretilmektedir. Daha uzun havlı halılar daha dayanıklıdır. Bu yüzde, bu halılar daha çok insanın yaşadığı yerlerde kullanılır. Halıların uzun süreli kullanımı için bazı faktörler korunmalıdır. Kirlenme, lif dökülmesi, tüylenme (boncuklanma), lekelenme, sigara yanıkları, halının görünümünü kaybetmesine neden olan temel faktörlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder