18 Eylül 2017 Pazartesi

Alçıpan Asma Tavan Özellikleri

Asma Tavan Özellikleri: Alçıpan asma tavan; Mevcut çelik yapı, betonarme ve ahşap çatı iskeleti altında elektrik ve sıhhi tesisat tesislerinin kurulmasına ve depolanmasına izin veren ideal sistemlere verilen addır. Alçıpan asma tavan yangına dayanıklıdır ve yankıyı önleyen bir özelliğe sahiptir.

Yüklenici tarafından verilecek mimari projelere ve detaylara göre, çevresel profil olarak adlandırılan asma tavanın U-27/30 mm profillerinin alt kodu, Nivo, lazer veya hortum terazileri ile işaretlenmiştir. Bu işaretlemenin ardından, çizik kodu bir duvar yardımıyla çevre duvarından çizilir. Hattına vidalı veya hilti tabanca ile sabitlenir. Tavan tavanındaki askının mesafesini ve noktalarını göz önünde bulundurarak, mekanik ve elektrik sistemi üst üste gelecek şekilde ve levhaların (askı çubuklarının yerlerinden) döşenmesi duvardan en fazla 20-30 cm aralıklarla başlar. 110 cm. İşveren tarafından belirlenecek ve onaylanacak ve tavanda işaretlenecektir.

Bu sayede kapaklarda tavan aydınlatması, aydınlatma, sondaj, serpme ve benzeri montajlar göz önünde bulundurularak, askı ve taşıyıcı profillerle örtüşmeyecek, gerekli yerlerde takviye yapılacaktır.
Askı çubukları, çelik dübel vidaları ile belirlenen yerlere sabitlenecektir, ana taşıyıcı C-27/60 mm profiller 90-115 cm aralıklarla askı çubuklarına bağlanacaktır. Alçı taşıyıcı C profiller 20 cm vida, paralel veya dik, broach vidalar kullanılarak 25 mm aralıklarla monte edilir.

Alçıpanın C profili taşıyan alçı paneli 40 cm ise, alçıpan bu profillere paralel olarak monte edilecek ve 50 cm'lik eksen aralıkları dik bir yönde monte edilecektir.

Eklemlere derz dolgu işlemi uygulanarak tavan boyama ve benzeri dekoratif işlemler için alçı levhalar hazırlanacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder