6 Haziran 2017 Salı

Boya Kusurları Zımpara İzleri

Zımparalama sonunda yüzey, zımpara kağıdının kalınlığına bağlı olarak farklı derinliklerde oluşur. Boyalı yüzeyin pürüzsüzlüğünü, parlaklığını ve dekoratif görünümünü olumsuz yönde etkileyerek, son kat ve vernik uygulamasından sonra bu işaretler görünür hale gelir. Bu işaretler kademeli zımpara ile çıkarılmalıdır. Kademeli zımparadan en iyi şekilde yararlanmak için zımparalama aşamaları arasında iki adım atmak yeterlidir. Bu amaçla, kaba zımpara kağıdı öncesi 80, sonra 150 numara; Dolgu cila ve astar öncelikle 220 numara ile zımparalanmalıdır, daha sonra 280 numara, sonuçta 360 rakam (daha ince zımpara ile). Zımparalamadan sonra, dolgu verniği gibi malzemeler zımpara işaretlerini kaldırmak için kullanılmamalıdır. Bu tür malzemeler, işin sonunda istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ir Zımparalama, teknikte uzman bir kişi tarafından yapılmalı veya başka bir boya malzemesinin uygulanmasından önce uzman kişi tarafından kontrol edilmelidir. Dır Zımpara kağıdı çok fazla basılmamalıdır. Ile Zımpara alanının düzgünlüğü elle kontrol edilmelidir. Elle zımparalandığında Yapıl Takoz kullanılmalıdır. Kama kullanılmadığında, parmak izi boyama kalitesinde bir azalmaya yol açar, zımparalama sonunda ve son kat uygulamadan sonra görünür hale gelir. Aynı elle zımparalandığında, zımpara aynı yönde hareket ettirilmelidir.

Kuru zımparalama sırasında, ağız ve yüzün uygun maskeler ile korunması sağlanmakta ve zararlı sağlık tehlikeleri ortaya çıkmaktadır. Kuru zımpara kağıdı farklı numaralarda kağıt veya rulo olabilir. Zımpara kağıdı bir tahta parçası üzerine sarılacak ve kullanılacaksa, kullanılan tarafın düzgün bir yüzeye sahip olması sağlanmalıdır. Islak zımparalama sırasında, zehirli boya tozunun solunması en aza indirgenir ve pürüzlendirilir. Suyun yağlama özelliklerinden dolayı, minimum zımpara kağıdı ile çok düzgün yüzeyler elde edilebilir. Sulu zımpara kağıdı aynı zamanda kağıtta veya rulo halinde farklı sayılarda mevcut olabilir. Zımpara kağıdı bir tahta parçası üzerine sarılacak ve kullanılacaksa, kullanılan tarafın düzgün bir yüzeye sahip olması sağlanmalıdır.

Nedenleri

Mac Alt katmanda yetersiz dolgu ve macun çekme işlemleri nedeniyle kalın zımpara tarafından iz bırakılabilir. Olm Yüzey için uygun zımpara kağıdı yok  Zeminin hazırlanması sırasında kullanılan 2K akrilik astar boya veya macunun düzgün kurutulmadan zımparalanması, Son kat uygulamasının gereğinden ince olması için uygulama yapılması, kaba kaba zımpara, hazır Uygulanan yüzeyin yumuşak ve esnek özelliği. Emici boya veya astar gibi zımpara izlerinin nedenlerini göstermek mümkündür, pr Kullanılan astarın izolasyon eksikliği,  Çözücü yumuşatma.

Kaçınma Yöntemleri

Derin çatlakların oluşmasını önlemek için zımpara işaretlerini disk zımparalayıcı ile veya ıslak veya kuru zımparalayarak önleyebiliriz. Yeterli miktarda alt tabaka ve macun uygulaması, zımpara izlerinin oluşmasını da engelleyebilir. Uygun kalınlıkta zımpara kağıdı kullanımına ek olarak, normal tabaka kalınlığında son kat boya uygulaması da zımpara izlerini engellememize yardımcı olabilir. Uygulanacak yüzey yumuşaksa, bu yüzey bir şekilde izole edilmelidir.

Eliminasyon Yöntemleri

Zımpara işaretleri belirirse, yüzeyi düzleştirmek ve alt tabakayı uygulayarak yüzeyi yeniden oluşturmak için zımparalanmalıdır. Akrilik astarı geri koyun ve son katları yerleştirin. İyice kuruduktan sonra boya uygulanmalıdır. Zımparalandığında, yüzeyde çok fazla baskı yapılmamalıdır. Aşırı zımpara, artan zımpara izlerine neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder