6 Haziran 2017 Salı

Boya Kusurları Portakallanma

Boya veya verniğin yüzeylere uygulanan üst kaplamada iyi yayılmaması nedeniyle, portakal kabuğu yüzeyine benzer bir görüntünün oluşumu turuncu olarak adlandırılır. Portakallar, yetersiz boya veya vernik akışı nedeniyle de oluşabilir.

Tutulan boya veya verniğin düz bir filme akmaması nedeniyle kabarmış veya yumrulu görüntüler oluşabilir.

Yüzeydeki çözücülerin uçuşundan önce boya uygulandığı yüzeye uygulanır, yüzeylere turuncu deriye benzer çıkıntılar ile karşılaşabilir.

Portakal da düşük akışkanlık olarak adlandırılır. Buradaki düşük viskozite, viskozitenin yüksek olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, boya akışkanlığı düşük olduğunda, atomizasyon basıncı istenenden daha düşük olacak ve yüzeye çarpacak boya miktarı düşük olacaktır. Sonuç olarak, püskürtücüyü yaklaştırma ihtiyacını hissetmek kaçınılmazdır.

Nedenleri

Portakallaşma için birçok sebep olabilir. Orangeanyonu önlemek için, uygulanacak yüzeyi çok iyi zımparalamak zorundayız. En önemlileri aşağıdaki gibi sıralanabilir: l Sprey tabancasının yüzeye çok uzak tutulması ve gerekli hava basıncının düşürülmesi püskürtme tabancasının turuncuya neden olan etkenler arasındadır. Edil Boya uygulaması sırasında yüzeye çok ince bir kat olarak boya uygulanması, yüzeyde de turuncuya sebep olabilir. Llaş Ayrıca kullanılan sertleştirici veya inceltici, parça boyutuna ve ortam koşullarına bağlı olarak çok hızlı tipte bir negatif faktördür. Olabilir Yüzeydeki boyaların kuruması ve çok küçük nozul nedeniyle katlar arası bekleme süresinin uzun süre tutulması da turuncuya sebep olabilir. Havanın çok sıcak ve rüzgarlı olması, boyanacak yüzeyin çeşitli nedenlerden dolayı boya sıcaklığı ile farklı olması, boya ve reçine bileşiminde kullanılan reçinenin türü, yanlış ve kalitesiz tiner kullanımı önerilen tiner yerine portakal olarak gösterilebilir. Lan Boya uygulaması fırında yapılırsa, fırın sıcaklığı artışı çok yavaştır, kötü topraklama ve boya solventlerinin erken buharlaşması portakalın sebebi olabilir. De Wood yüzeyleri de turuncu olabilir. Uygulama ortamında aşırı hava akışı veya ortamın nemi, ahşap yüzeylerde turunculaşmaya neden olabilir. Püskürtme kusurları, yanlış kullanım ve boya tabancasının ahşap yüzeylerde yanlış ayarlanması sonucu meydana gelir.

Kaçınma Yöntemleri

Boya malzemeleri için önerilen püskürtme teknikleri uygulanmalıdır. Tavsiye edilen miktarda tiner kullanılmalıdır. Son kat boyalarda çok önemlidir. Çünkü koyduğumuz son boya katı gözlere hitap edecek. Tabii ki, eğer bu son tabakayı düzgün bir şekilde atacak olursak, altındaki ilk boya tabakası hatalı ve pürüzlü ise, bu son tabakaya yansıtılacaktır. Atılacak son kat için en uygun silahı ayarlamamız gerekiyor. Akışı önleyerek sadece yüzeyin kürlendiğinden emin olmalıyız. Çok ciddi durumlarda, yüzey pürüzsüz hale getirilene kadar ince bir zımpara kağıdı ile, püskürtme koşullarına uygun daha ince bir tip kullanarak yeniden boyamamız gerekir.
Giderme Yöntemleri 

 Eğer boyada bir problem varsa bunun tamiratı için boyanın iyice sertleşmesi beklenmelidir.  Portakal kabuğu görünümü ana hatlarıyla kozmetik bir hatadır. Boyalı yüzey düzgün bir yüzey olana kadar zımparalanarak boya çıkarılmalıdır. Soruna yol açan nedenler dikkate alınmalı. Bu durumdaki problemli yüzeyler 400 – 600 nolu zımpara ile zımparalanarak tekrar bir kat uygulama yapılmalıdır.  Portakallanma hatalarına neden olmamak için tabanca önerilen uzaklıkta tutulmalıdır.  Uygulama basıncı önerilen değerde olmalıdır. Boya katları daima ıslak uygulanmalıdır.  Viskozite önerilen değerde olmalıdır. Ortam sıcaklığına uygun tip sertleştirici ve tiner kullanılmalıdır. Daha geç kuruyan tinerler tercih edilmelidir.  Ürüne uygun tabanca memesi kullanılmalıdır. Katlar arasında uygulamadan önce yeterli kuruma zamanı beklenilerek uygulama yapılmalıdır.  Uygulama teçhizatında gerekli ayarlamaları yaparak film kalınlığını arttırılmalıdır. Fırın giriş sıcaklığını arttırılmalıdır. Fırın sıcaklığının daha hızlı yükselmesini sağlamak için gerekli tadilatlar yapılmalıdır.  En son olarak boyanın üreticisine danışılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder