6 Haziran 2017 Salı

Boya Kusurları Kabarcıklanma

Boya filminin içindeki veya dışındaki gaz veya sıvılar, boyanın yapışma gücünden daha büyük bir basınç oluşturuyorsa, bu kabarcıklaşmaya yol açar. Çoğunlukla fırın boyalarında görülür. Zayıf yüzey hazırlığı, katodik ayrıştırma, yüzey kirlenmesi vb. Bu durum, kabarcık koşulunun, gemiler, balast tankları ve su altı bölümleri gibi sıvıya batırılmış boyalarda bulunmasından dolayı meydana gelen en basit yapışma probleminden kaynaklanır. nakliye veya depolama tanklarının içinde. Bununla birlikte, nemin yüksek olduğu ve yoğunlaşmanın sık olduğu yerlerde de görülür. Boya filminin küçük alanlardaki kabarcığın yüzeyinden kabarcık ya da nemden dolayı kabarcık şeklini alması, içi boş, kubbe şeklindeki formülasyonların boyaması kabarcıkların bir tanımı olarak gösterilebilir. Çözücü tamamen çözülmeden önce yüzeyi kurutmuş olan boya filminde hapsedilen çözücünün bir sonucu olarak kabarma meydana gelebilir. Yüzeydeki bölgesel yapışma kaybının (kuru filmin şişmesi olmadan yüzeye çıkma kabiliyeti) ve boya tabakasının alt yüzeyden çıkarılmasının bir sonucu olarak kabarma sorununa işaret edebiliriz.

Tropik bölgeler veya sıcak kıyı bölgeleri en yaygın yerlerdir. Bu kabarcıklar, atmosferik nem düştüğünde düz bir film oluşturur. Köpürme, boya tam olarak yapışmazsa oluşan bir kaplama hatasıdır. Bazen kabarcıklar kuru ve bazen sıvı içerirler. Baloncuklar bazen küçük ve bazen büyüktür ve genellikle yarı küreseldir. Baloncukların boyutu, boyanın yüzeye yapışmasına veya katlar arasındaki yapışmaya ve kabarcık içindeki gaz veya sıvının iç basıncına bağlı olarak değişecektir. Ahşap üzerindeki kaplama genellikle boya tabakasının altındaki nemin bir sonucudur.

Nedenleri

Boyalı yüzeylerde kabarma diğer boya kusurları gibi başka sebeplere de sahip olabilir. En yaygın ve bilinen nedenleri sıralamak mümkündür: tabak Köşeler, keskin kenarlar, dekoratif şeritlerdeki zımpara suyu mevcuttur Uygulamadaki hava kirliliği, polyester ürünlerde yetersiz yalıtım, boya altındaki katmanın kuvvetli tutunması . Boyama Sistemindeki herhangi bir zayıflık, nemin genişlemiş ve kabarmış bir hava kabarcığı oluşturmasına neden olur. Ir Ürünün uygun viskozitede uygulanması, sıcak havalarda çok kalın katların uygulanması, solventlerin katlar arasında buharlaşmasına izin vermemesi, uygulama sırasında hava basıncının yüksek basıncı problemin sebebidir. Karş Havadaki yüksek nem de bir başka faktördür. Ir Tabancanın havasının temiz olmadığından, atölye araçlarının kirli olduğundan ve önceki onarım işaretlerinin bile kabarcıklanmasına neden olabileceğinden, bu konularda gereken hassasiyeti göstermek daha iyidir. Temizlen Islak veya nemli yüzeylere yağ veya alkid boya uygulanarak, özellikle dış yüzeylerden evlere giren nem, özellikle boyanmamış yüzeylerde, boya filminin patlaması sonucu patlayan boyadan sonra yüksek nemlilikten sonra, eski boyadaki kalitesiz boyalar kullanılır. Yeni boyadaki çözücüleri emmeyen sıvı sabun veya yüzeyden gelen deterjan kalıntılarını absorbe eder. Yüzeyleri kirleten çözünebilir tuzlar veya zemin arasındaki alan gibi nedenleri arttırmak mümkündür. Ild Hiçbir kaplama% 100 su geçirmez değildir. Katmanlar arasında buharlaşan nem, tuzu konsantre bir çözeltiye dönüştürebilir. Konsantre sıvıdaki basınç kabarcık oluşumuna neden olabilir. Buna osmoz denir. Reçine Tahtadaki vidalardan reçine / reçine gazı da şişmeye neden olabilir. Bu, koyu renklerin kullanıldığı alanlarda ve özellikle güney cephedeki dış kotlarda sık görülen bir sorundur. Bunun nedeni, koyu renklerin açık renklerden daha fazla ışık almasıdır.

Ayrıca kirlilik faktörlerine bağlı olarak çürümüş ahşap üzerine uygulanan boyadan sonra kir, yağ, gres, cila yapısı da görülebilir. Ahşaptaki sıcaklıklar, özellikle pencere çerçevelerinin derzlerindeki sıcaklıklar, boyanın üzerine baskı yapabilir ve çatlamaya neden olabilir. Bu, ahşabın içindeki nemin işlenmesini ve pullaşmaya neden olur.

Kaçınma Yöntemleri

Her şeyden önce, boyanacak dış yüzeyden kurtulmak için boyanacak tüm yüzeyleri (yağ, balmumu, cila vb.) Temizlememiz gerekir. Kompresörleri ve hava borularını düzenli olarak tahliye etmeli ve temiz tutmalıyız. Sadece önerilen boyama sistemlerini kullanmalıyız.

Neme bağlı kabarcıkları en aza indirgemek için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir: İşlem Tüm çıplak metaller ön işlemden geçirilmelidir. M Zor hava koşullarında (ıslak veya nemli) sadece kuru zımpara yapılmalıdır. Islak zımparalama işlemi suyun sert olduğu yerlerde yapılırsa, son durulama için saf su kullanılmalıdır. Malı Tüm kompresörler ve hava boruları neme karşı korunmalıdır.

Giderme Yöntemleri 

Köpürmeye neden olabilecek faktörleri kısaca tanımlamaya çalıştık. Yapmamız gereken ilk şey, bunlara dikkat ederek böyle bir problemden kaçınmaktır. Kabarcıklar, aldığımız tüm önlemlere rağmen oluşmuşsa, sorunu şu yollarla çözebiliriz: Eğer boyadaki kabarcık çok fazlaysa, boya olduğu gibi çıkarılır ve yüzey yeniden boyanır. Sadece birkaç kabarcık varsa, bu tüyler sıyrılır. Açıklıklar zımparalanmış ve şişmiş yerlerin uçları körelmiştir. Bu bölgeler daha sonra astarlanır. Sonunda, tüm yüzey son kat boya ile bitirilir. C Boyanacak tüm yüzeyin temizlenmesi, yağın, balmumunun ve cilaların temizlenmesi gerekir. Ğ Problem, sıcaklığı kademeli olarak artırarak çözülebilir. Malı Eğer kabarcıklar tüm yüzey üzerinde kalıyorsa, sebebi ortadan kaldırılmalıdır. Son Nem ve suya girebilecek boşlukları ve çatlakları tamir etmeli, havalandırma veya egzoz fanı kurulumlarını dikkate almalı ve yukarıda açıklandığı gibi şişlikleri çıkarmalı ve son kat uygulamasından önce astarlamayı unutmamalıyız. Abilir Alıkonan solventler su emilimini artırabilir, kaplamada nem buharlaşmasına ve kabarcıklanmaya neden olabilir. Çözücü kokusu genellikle muhafaza edilen çözücülerle ilgilidir. Kabarcık yapıya yayılmışsa, tekrar zımparalayın ve yeni bir sistem uygulamadan önce tekrar yıkayın. Yeniden kaplamadan önce yerel alanlar, kum veya diğer mekanik temizlik için. Ir Ahşap yüzeylerde, açık olan derzler bir kazıyıcı tarafından tüm kalıntılardan temizlenir ve bir toz fırça ile fırçalanır. Daha sonra tüm düğümler ve reçineli kaplar uygun bir ahşap macununa konur. Kuruduktan sonra yüzey zımparalanır ve tozlanır. Hazırlama işleminden sonra parlak veya yarı mat boya uygulaması yapılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder