6 Haziran 2017 Salı

Boya Kusurları Akma ve Sarkma

Her gün kullandığınız ürünler ve aletler pratikte güvenli olsa bile, mesleğinizin her alanında hatalar meydana gelebilir. Ama bu tür hatalardan çok şey öğrenebilirsin. Boyama işlemindeki şikâyetlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Çünkü böyle bir durum, her iki tarafa üzüntü, zaman ve para kaybı getirir. Kötü bir reklam ekleyin. Sonuç olarak, boyanın onarımı fabrika tarafından yapılan boyadan daha dikkatli incelenir. Her ne kadar büyük özen gösterilmekte ve tüm süreçlere yönelik tavsiyelere uyulsa da, yüksek zanaat becerilerine ve yılların deneyimine dayanan resim mesleğinde bazı hatalar veya yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. Zeminin eksik veya yanlış şekilde hazırlanması ve boya malzemelerinin dikkatli kullanılmaması, en yaygın hata kaynaklarıdır. Ancak, gerçek boyama işlemi ve çalışma koşulları sonucu etkiler. Örneğin, havanın nemi, sıcaklıkları, kuruma süreleri, tabakaların kalınlığı vb. Bu bölümde gösterilen boyadaki akış ve sarkma kusurlarının incelenmesi olası zayıf noktaları tespit etmenize veya hatalı sonuçları analiz etmenize ve bunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Uygulandığı yüzeye yapışarak yüzeyi mekanik ve kimyasal etkilerden koruyan ve yüzeye estetik bir görünüm kazandıran bir kaplama malzemesidir. Bir karışım ve diğer bazı bileşenlerin bir karışımından oluşur. Çözücü, kurutma işlemi sırasında uygulama yüzeyinden uzaklaştırılır. Kategorik olarak daha iyi boya, tutkal ve renk pigmenti yüksektir, katkı maddesi daha az boyadır. [su veya çözücü, yapıştırıcı (reçine), renk pigmenti, katkı maddeleri ve dolgular].

Boya genellikle adını içeriğindeki yapışkan hatlardan alır. Örneğin, selüloz reçinesi yapıştırıcı olarak kullanılırsa, boya selülozik boyadır ve akrilik reçine kullanılırsa, akrilik boya ve epoksi reçinesi kullanılırsa epoksi zemin kaplama boyası adını alır. Boya; çatlama direnci, yapışkanlık ve mukavemet özellikleri sağlayan reçineler, reçel kıvamında, keskin ve genellikle saydam bulunur. Pigmentlerin parçacık büyüklüğü 0.01-1 m'dir. Organik, inorganik ve özel pigmentler olarak sınıflandırılırlar. Boyaya daha parlak ya da daha fazla kaplama özelliği verir.

Boyama işlemlerinde kullanılan tabancalar, işlemin performansı için çok önemlidir. Bu nedenle, yüksek boya transfer verimliliği elde etmek için farklı tiplerde tabancalar geliştirilmiştir. Bunlar HVLP (Yüksek Hacim Düşük Basınç), havasız, hava destekli ve elektrostatik tabancalardır. HVLP yönteminde, atomizasyon hava basıncı normal havaya göre 80 meto90% daha düşüktür (0,7 bardan daha az). Hava tüketim oranı% 40-50 daha yüksektir. Bu, fazla püskürtme miktarını azaltır ve malzemenin yaklaşık% 30'unu azaltır. İki tip HVLP yöntemi vardır. İlk olarak, basınçlı hava, atomizasyon havası olarak kullanılır. İkinci yöntemde, elektrikli türbin körüklerinden düşük basınç sağlanır. Türbin HVLP fiyatı daha pahalı olmasına rağmen, verimliliği daha yüksektir. Boya dik veya eğimli yüzeylerde düzgün bir filmdir. Başka bir deyişle, boya filminin yüzeyinde dalgalı bir görünüm vardır.

Kalın boya uygulamalarında ve dikey yüzeylerde kalın kalınlıklardan oluşan boya akışlarını görmek mümkündür. Yanlış miktarda çözücü (ler) kullanılması ve sonuç olarak, çok düşük veya çok yüksek viskozite, akış veya sarkma gibi yüzeye uygulanan boyanın dezavantajlarıyla yüzleşmemize neden olabilir.

Nedenleri

Çok kalın boyaların bir kerede düşey ve eğimli yüzeylere uygulanması, boyanın çok düşük uygulama viskozitesi, tabancaya dik açılarda olmak yerine tabanın çeşitli açılarda ve şekillerde tutulması ve bir noktada boya veya verniklerin toplanmasıdır. akış ve sarkmanın en önemli nedenlerinden biri. Ayrıca, yüzeye boşaltma izleri sağlamak için boyalı yüzeyin tam yüzeyi de akışa ve sarkmaya neden olabilir. Pistoley ile uygulanacak yüzeye uygulanmazsa, akış ve sarkma sıklıkla görülebilir.

Uygulama ortamının sıcaklığı da akışa ve sarkmaya neden olabilir. Boya uygulaması sırasında en doğru silah teknikleri kullanılmalıdır. Boya katmanları arasındaki boyayı kurutmak için yeterli zaman vermezsek, boya üzerine yeni bir boya çizeceğiz, ki bu son derece yanlış.

Çözücünün (tiner) boyaya aşırı eklenmesi de akış ve sarkma nedenlerinden biridir. Boya yapışma özelliğinin yüzeyine eklenen tiner fazlalığı büyük ölçüde yol açar. Bu nedenle yüzey akmaya karşı koyamaz ve sarkmalar görülür.

Kaçınma Yöntemleri

Yüzeylerde akış ve sarkmayı önlemek için boya malzemesi talimatlara göre seyreltilmelidir. Uygulanan boya tabakalarının orta kalınlığına dikkat etmek gerekir. Özellikle dikey yüzeylerdeki uygulamalar için, ince tabakalarda boyanın çıkarılmasına dikkat etmeliyiz. Püskürtme tabancasının optimum akış ayarına sahip olduğundan emin olmalıyız. Yüzeyde atılan boya katmanları arasındaki sürenin, önerilen zamanla aynı olduğundan emin olmamız gerekir. Uygulanan ortamın sıcaklığı düşükse, bu sıcaklığı arttırmamız gerekiyor. Çünkü düşük sıcaklıktaki boyaların yüzeye yapışması zordur. Püskürtme tabancasını dik tutmalıyız. Püskürtme tabancasını yüzeyden belirli bir mesafede (ortalama 20 cm) tutmalı ve püskürtme tabancasını kullanırken ani hareketlerden kaçınmalı ve sabit bir hızla hareket etmeliyiz. Yüksek basınçlarda, püskürtücünün yüzeye olan mesafesi en az 30 cm olmalıdır. Söyleyeceklerimize ek olarak, boyanacak yüzeyden her türlü yabancı maddeyi kaldırarak temiz bir boyama yüzeyi almayı da unutmamalıyız.

Temizleme Yöntemleri

Problemli yüzeyler 400 - 600 kum zımpara kağıdı ile çok iyi zımparalanmalı ve problemin nedenleri dikkate alınarak bir kat daha uygulanmalıdır. Boya akış yüzeyi tamamen infiltrasyon ile kurutulur (infra-red) ve akış alanına ince bir macun çekilir. Macun, zımparalanarak yüzeyden kademeli olarak uzaklaştırılır, böylece akış ortadan kaldırılır. Parlaklık, yüzeyler üzerinde pasta-cila ile sağlanır. Akan veya sarkan parçalar hala ıslaksa, bir fırça ile düzeltilmelidir. Boya kuru ise, zımpara yapılmalı ve yüzey temizlenmelidir. Uygulama sırasında akış sarkması fark edilirse, kurumaya dokunmadan önce gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Ancak, dokunma kuruması yapılırsa, yüzey kuruyana kadar bu durumda bırakılmalı, sonra da efsane bilgisindeki tüketim ve seyrelme oranları dikkate alınarak zımparalanmalı ve yeniden boyanmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder