8 Mayıs 2017 Pazartesi

Zemin Kaplama Sistemleri

Döşeme kaplamaları, döşemenin üst katmanını oluşturan bir yapı bileşenidir. Mekan kullanımı ile ilgili fiziksel, kimyasal ve mekanik faktörlerden kaynaklanan fonksiyonları karşılıyorlar. İki parçalı zemin kaplama ve süpürgelik olarak düşünülebilir.

Katların taşıyıcı parçalarının üst kısımları sürtünme, dış etkiler ve sürtünme nedeniyle darbeye dayanıklı malzemelerle kaplanmıştır. Zemin döşemesinin işlevi estetik kaygı ve mimari gereksinimlerle belirlenir.

Aşınmaya maruz kalan zemin konstrüksiyonunun son yüzeyi, zemin kaplamaları ile bitirilir. Kullanım amacına bağlı olarak, zemin kaplamaları işlevlerini yerine getirmek zorundadır. Dayanıklılık ve kolay temizlik, istenen özelliklerden sadece birkaçıdır. Malzeme depolama ve yükleme platformları, ağır aşınma ve yük, ofis ve mağaza kullanıcılarının konforu, konut ve prestij binaları (estetik), banyo nem direnci gibi çeşitli koşullar sağlamak için gereklidir. Fonksiyona bağlı olarak döşeme kaplamalarının seçimi ve karar vermesi, aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Döşeme uygulaması, duvarlar sıvalı ve kaplama bittikten sonra başlar ve sıvaları darbelere karşı korumak ve duvarın birleştiği yerde meydana gelebilecek küçük hataları gizlemek için süpürme adı verilen bir eleman uygulanır. Döşeme tipine göre, ahşap, seramik, mermer, mozaik, plastik vb. Plastik süpürgelik levhaları masif olmadığından, arkasındaki boşluktan elektrik kabloları geçirilebilir.

Farklı döşeme tipleri farklı yapı kalınlıklarına sahiptir. Farklı kalınlıklardaki zeminlerin aynı seviyede döşenebilmesi için, en yüksek yapı kalınlığına sahip kaplama, doğrudan kalın slab betonuna uygulanır. Kullanılan diğer zemin kaplamalarının altında en kalın inşaat kaplamasının kalınlıklarının tesviyesi ve konstrüksiyonun kalınlığı atılır.

Döşeme kaplamalarının uygulanmasında dikkat edilmesi gereken detaylardan biri dilatasyon derzleridir. Levhalardaki dilatasyon derzleri, levhanın şekline ve tipine göre farklı detaylarla kaplıdır. Döşeme derzinin kapatılmasında zeminlerde, farklı malzemelerden olan açılar, llama demir, bakır plakalar, yalıtım malzemeleri ve profiller kullanılmaktadır. Zemin kaplamalarının detayları toz ve sudan yapılmıştır. Ayrıca aşınmaya dayanıklı malzemeler seçilmelidir.

ZEMİN KAPLAMALARI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir bina, amacına göre, tüm sakinlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Fonksiyonlarını ve konforunu sağlamayan bir bina, bu ihtiyacı zaman içinde gösterecek ve bitmiş olsa bile bazı değişikliklere neden olacaktır. Zemin kaplama türleri nelerdir bu hususta en önemli faktör malzeme özelliklerinin bilinmeden kullanılmasıdır. Malzemenin fiziksel, mekanik, kimyasal ve çeşitli fenomenler karşısında davranışının bir sonucu olarak, üretimde bir hata veya kötü bir uygulama sonucunda çeşitli kusurlar meydana gelir. Bazı durumlarda, bu hatalar binanın tamamlanmasından önce, bina bittikten sonra ve belirli bir süre sonra meydana gelir. Burada yapılacak görev, artık deforme olma sürecinde olmayan ve beklenen görevi yerine getiremeyen bu malzemelerin değiştirilmesidir. Ancak, hatanın kaynağının tam olarak bilinmemesi, genellikle geçici bir yenileme çözümüne yol açmaktadır. Bu nedenle, hatayı düzeltmek mümkün olmayacaktır.

Yüzey finisaj malzemeleri olan zemin kaplamalarının durumu, levhaların beklenen performansını etkiler ve her bir kaplamadaki her kaplamadan aynı performans beklenemez; Trafik yoğunluğu, darbe aşınması gibi bazı değerler kararsız sonuçlar verir.

Döşeme kaplamalarının farklı özellikleri, bu malzemelerin kullanımı, kullanım amaçları ve doğru kullanımı ile doğrudan ilgilidir. Binadaki zemin kaplamalarının kullanımında birçok farklı faktörle karşılaşabilirler. Malzemenin kullanım yerinde karşılaşabileceği etkenlerin yanı sıra malzemenin bu faktörlere karşı davranışını bilmek gereklidir.

Bir zemin kaplamasının doğru kullanımı, belirli faktörlere karşı dayanıklılığı veya faktörleri karşılayabilme derecesi ile ölçülür. Örneğin; Ahşabın ne kadar iyi çalıştığını bilerek, ahşabın çalışmasına izin veren bir inşaat yapmak, ahşabın bu özelliğini dikkate almadan bir inşaat yapmak son derece yanlıştır. Aşınma direncinin öncelik verdiği yerlerde, yetersiz aşınma direncine sahip bir malzeme kullanmak doğru değildir. Bu nedenle, zemin kaplamalarını etkileyebilecek faktörleri ve bu faktörlere karşı malzemenin davranışını bilmek gereklidir.

Zemin kaplamalarını seçmek için kriterler aşağıdaki gibi gruplanabilir:

Görünüm, yüzey özellikleri, konfor ve kullanıcı istekleri,
Güvenlikle ilgili yüzey özellikleri,
Mekanik, fiziksel ve kimyasal özellikler
Temizlik ve bakım.

zemin kaplaması birim fiyatı Görünüm, Yüzey Özellikleri, Konfor ve Kullanıcı İstekleri: Tüm iç mekanların zemin kaplama yüzeyleri, binanın estetik etkilerine olumlu katkıda bulunmalıdır. Bu seçim, kaplamanın genel estetik etkilerinin zeminde nasıl gerçekleşeceğine veya diğer taraftan, mobilyaların, özellikle de mobilyaların döşemeyi nasıl tamamlayacağına bağlıdır. Örneğin; Bir tiyatro veya oditoryumdaki tekstil kumaş koltukların rengi, zemin kaplamalarından çok daha etkileyici. Çünkü böyle yerlerde zemin kaplamaları çok az görülebilir. Ancak büyük galerilerde, fuayelerde ve benzeri alanlarda, genellikle döşemeli alanlardan kaynaklanan zeminlerin estetik özellikleri tekrar gözden geçirilebilir.

Bir zemin kaplamasının dokusu ve rengi, o katın özelliklerini belirleyen faktörlerden biridir. Bu seçimde mekanın kullanım amacına bağlı olarak temas hissi de önemlidir. Örneğin, sıcak kontak malzemesi halı kaplama (carpet flooring) veya ahşap, malzeme, yatak odası, salon gibi yerler tercih edilir. Diğer taraftan, banyo ve mutfak gibi ıslak alanlarda kontak seramik gibi düz yüzeyli kaplamalar kullanılır. Zemin kaplama seçiminde renklerin etkisi göz ardı edilmemelidir. Aslına bakarsanız, yukarıdaki düşünceyi, binanın kuzey cephesinde kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renk tonlarını seçerken, güney ve batıya bakan yerlerde ise mavi, yeşil ve beyazı seçmek için doğal bir davranıştır. . Ayrıca tasarımcının istekleri doğrultusunda tasarımda yer alacak mimari tasarım ve strüktürel tasarımın doğal bir davranış olduğu düşünülmektedir. Ayak temas sıcaklığı, zemin kaplamalarında konfor açısından çok önemlidir. Bir maddeye temas edildiğinde, materyal kendi ısısı ve termal iletkenlik katsayısının sıcaklığına bağlı olarak insanda sıcak veya soğuk bir temas hissi yaratabilir. Bir malzemenin ısısı büyük olduğunda ve ısı iletkenlik katsayısı küçük olduğunda, malzemeye temas edildiğinde, malzeme, bu özellikler nedeniyle insan elindeki ya da ayağındaki enerjinin çoğunu emmediği için kendisine sıcak bir his verir. Aksine, bir malzemenin ısının ısısı küçükse, termal iletkenlik katsayısı büyüktür, daha sonra temas eden el ya da ayaktaki fazla enerjiyi aşırı soğurduğu için soğuk bir etki yaratır. Özellikle oturma odaları, salonlar ve mutfaklar gibi uzun süreli hacimlerde, sağlık açısından insan ayağı için uygun sıcaklığın sağlanması zorunludur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder