8 Mayıs 2017 Pazartesi

Spor Zemin Sistemleri

Spor zemin sistemlerinin performansı, spor faaliyetlerinin kalitesini ve sporcuların sağlığını doğrudan etkiler. Sporcu sağlığı açısından zemin ile ayakkabı arasındaki etkileşim, ayakta durma ve bacak yüklerinin en önemli belirleyicisidir. Bu etkileşim kaslara, kirişlere, bağlara, kemiklere ve kıkırdaklara zarar verebilir. Spor sahasının gerdirme ve sürtünme özellikleri de yaralanmalar açısından çok önemlidir. İyi bükülme özelliklerine sahip bir zemin, kemikler, eklemler, yüke yerleştirilecek kirişler, derzlerin ve eklemlerin düşük sürtünme özellikleri, yükü önemli ölçüde azaltacaktır. Yumuşak zemin ayrıca kronik aşırı kullanım sorunlarına ve düşmelere bağlı olarak akut ezilmeye karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Spor tabanının yüksek sürtünme direnci, dokuların (özellikle eklemler ve bağlar) yaralanma riskini artırır. Toprağın sürtünme katsayısı, bazı hareketler için hızlı hareket reaksiyonu açısından da önemlidir.

Ahşap, PVC, akrilik, poliüretan, kauçuk, tartan, çim halı vb. Spor aktiviteleri için tasarlanmıştır. Hangi malzemenin kullanılacağını belirleyen ilk kriter, hangi sporun zeminde yapılacağıdır ve ikinci kriter ise spor alanının (iç mekan, dış mekan) pozisyonudur.

AHŞAP SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Top oyunlarının oynandığı kapalı spor salonları genellikle spor salonu ahşap zemin kaplama kaplanır. Ahşabın çok sert olmaması, hasarlı veya çatlak parçaları olmaması ve esnek olması önemlidir. Dans zemini döşemelerinde esnek ve yaylı döşeme kullanılabilir. Spor salonlarında kullanılan en yaygın ahşap malzeme akçaağaç ve meşedir. Gerekirse, özel bir esnek sakız ağacı tabakası ve asbest kaplama kaplama altına yerleştirilebilir.

Kullanım Alanları: Basketbol, voleybol, squash, hentbol sahaları, spor salonları, dans pistleri.

PVC SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

PVC, kapalı mekan spor döşeme ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel bir malzemedir. Homojen davranışlı ve estetiktir. İhtiyaca göre farklı kalınlıklarının olması, renk ve desen seçeneklerinin yanı sıra uygulama kolaylığı nedeniyle de ekonomik bir malzemedir. Saf PVC kaplama aşınma tabakası sayesinde sağlam zeminler elde etme imkanı sağlar. Çizilmelere karşı dayanıklı olması, ses iletimini azaltması, hijyenik olması, şok emme özelliğinin olması, bakım ve temizlik maliyetlerinin düşük olması en önemli özelliklerindendir.
Kullanım Alanları : Aerobik, footsall, jimnastik, yoga salonları, basketbol, hentbol, voleybol sahaları.

AKRİLİK SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Akrilik spor zemin kaplama malzemesiyle açık ve kapalı spor sahalarında, sert ve esnek zeminler oluşturulabilir. Asfalt veya beton zemin üzerine 2-3 mm kalınlıkta uygulanabilir. Estetiktir, hijyeniktir, kaymazlık özelliği vardır, iklim koşullarına ve ısıl farklılıklara, yoğun yaya trafiğine ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Uygun bakım sistemleri uygulandığı takdirde uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez.
Kullanım Alanları : Basketbol, hentbol, voleybol, bowling, bocce ve çok amaçlı spor sahaları, tenis kortları, atletizm pistleri.

POLİÜRETAN SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Poliüretan kaplama beton yüzeylerde uygulanan, kolay temizlenebilen, sararmaz, aşınma direnci yüksek, etkili ve koruyucu zemin kaplamasıdır. Yerinde dökme olarak uygulandığından ek yeri oluşturmaz. Bu nedenle kenarlarda seviye farkı yoktur. Özellikle top ile oynanan salon oyunlarında top için doğal bir hareket tarzı gösterir. Mat boyası sayesinde ışık yansımalarını tamamen önler. Ağır cisimlerin zemine yaptığı basınçtan etkilenmez. Poliüretan esaslı bir boya ile kaplandığından çizilme ve aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır. Uygun bakım sistemleri uygulandığı takdirde uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez.
Kullanım Alanları : Basketbol, hentbol, voleybol sahaları, tenis kortları, jimnastik, güreş ve çok amaçlı spor salonları.

KAUÇUK SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Ağır ve sürekli kullanıma uygundur, diğer bütün yüzey kaplamalarına göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Aşınmaya karşı dirençlidir. Darbe etkisini emme özelliği nedeniyle düşmelerden kaynaklanan sporcu yaralanmalarını diğer yüzeylere göre en aza indirir. Top zıplama özelliğini bütün yüzeye eşit yaydığı için her türlü spor aktivitesinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayarlanabilir sertlik özelliğiyle yürüme ve diğer etkinliklerde kas, eklem yorgunluğu yapmaz. Suyu alta geçirmeye uygun dizayn edilmiş oluklar sayesinde yüzeyini her zaman kuru kalır.
spor alanı zemin kaplama Kullanım Alanları : Tenis Kortları, basketbol ve çok amaçlı spor sahaları, koşu parkurları, atletizm pistleri.
TARTAN SPOR ZEMİN KAPLAMALARI
Tartan zeminler, esnekliği, darbe emiciliği, Uv dayanımı, ısıl farklılıklarında deforme olmayan yapısı, hijyenik ve çevre dostu olması, kolay temizlenebilmesi, kaymaz olması, yürüyüş konforu sağlaması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. SBR ve SBR+EPDM olarak iki farklı sistem uygulanabilmektedir.
spor odası zemini Tartan Zemin (SBR) : Renkli ve ultraviyole dayanımlı SBR granüllerin poliüretan bağlayıcılarla karışımından elde edilir. Yerinde dökme uygulaması yapılarak, elde edilen karışımın demir oksit veya krom oksit yardımıyla renklendirilerek yapılan zemin kaplama sistemidir. İstenilen kalınlıklarda dökülebilen sistem, esnek ve su geçirgen olduğundan sporcu sağlığı için özellikle önemlidir.
spor pvc zemin kaplama Tartan Zemin (SBR+ EPDM) : İlk katman SBR kauçuk granüllerinden elde edilir. Poliüretan bağlayıcılarından elde edilmesinden sonra ikinci katman ise istenen renkte EPDM granülleriyle yine  poliüretan bağlayıcılarla birlikte dökülerek hazırlanır ve sistem tamamlanır.
spor sahası zemin kaplama Kullanım Alanları : Kapalı ve açık tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri, koşu, yürüyüş ve bisiklet yolları.
ÇİM HALI SPOR ZEMİN KAPLAMALARI
Polipropilen çim saha halısı futbol, tenis ve diğer zeminler için çok dayanıklı bir zemin sunar. Polipropilen iplik sadece kumdan oluşan dolgu malzemesi ve dayanıklı taban bezinden oluşan sistem yüksek su geçirgenliği özelliğine sahip olduğu için yoğun yağış alan bölgelerde de performansını korur. Özel kayganlık maddesi taşıyan yüzeyi sayesinde sporculara sıçrama ve hareket esasında en üst düzey performans sağlar. Yüzeyden kaynaklanabilecek yanma, çizilme, hareket serbestliği olmaması nedeniyle oluşabilecek yaralanmaları önleyici özellikleri sayesinde sporcu dostudur.
spor salonu ahşap zemin kaplama Kullanım Alanları : Futbol sahaları, tenis kortları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder