8 Mayıs 2017 Pazartesi

PVC Zemin Kaplamaları

PVC (Polivinil Klorit) yer döşemesi PVC'nin asbest lifleri, bazı dolgu maddeleri ve renklendiricilerle karıştırılmasıyla üretilmektedir. Onun özgül ağırlığı yaklaşık 2.00 kg / l'dir. Yüksek ısı iletkenliği, su emme, düşük yağ emme ve yüksek elektrik ve ses yalıtımına sahiptir. Bileşiminde asbest bulunması nedeniyle, aşınmaya ve bir dereceye kadar yanmaya karşı dayanıklıdır.

PVC döşeme (pvc floor covering) karoları doğrudan PVC'den ve kireçtaşı tozu gibi dolgu malzemelerinden üretilebilmektedir. Asbest elyafı farklı kalitelerle farklı oranlarda üretilebilmektedir. PVC oranı arttıkça malzeme esnek hale gelir ve aşınma direnci artar ve kırılganlığı azalır. Bu karolar, 1.8 ve 2 mm kalınlıklarda 25x25, 30x30, 50x50 cm veya daha büyük iki farklı kalınlıkta üretilmektedir.

PVC kaplamalar iki modda üretilebilir; PVC, düşük kaliteli (% 20'den az) homojen kaplamalar ve çok katmanlı dolgu malzemesi, üst yüzeylerde ince şeffaf filmli ince PVC filmdir. Çok katmanlı PVC kaplamalar iki veya üç ayrı katmandan oluşur. PVC kaplamalar yağlara karşı duyarsızdır (boyanmamış olanlar dolu kaplamalardan daha az duyarlıdır). Tüm PVC kaplamalar soğuk, ateşe ve karlara duyarlıdır.
Son zamanlarda, fayansların güçlendirilmesi için cam elyafları ve diğer sentetik elyafların (polyester gibi) birleştirilmesi yerine, asbest lifleri bileşimden uzaklaştırılmıştır. Desen özellikleri zemin kaplama anadolu yakası çok gelişmiş ve neredeyse her malzeme desenlerin ortaya çıkmasıyla yaratılmıştır. Yüksek kaliteli olanların oluşumunda çeşitli PVC katmanlar kullanılmıştır. En üst aşınma tabakası şeffaf bir özel vinil kaplama ile oluşturulur.

İki tür PVC fayans vardır: sert ve esnek. Esnek yer karoları ısıtılmadan bükülebilir, sert fayanslar ısıtıldığında esneklik kazanır. PVC fayanslar 450-500 ton çimento harcı ile yapılır ve çelik mala ile cilalanır ve çok iyi kurumuş şap üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Şap dökülürken, termal genleşmenin bir sonucu olarak çatlakları önlemek için derzler bırakılmalıdır. Derzleri doldurmak için düşük yoğunluklu poliüretan gibi elastik bir malzeme kullanılmalıdır. PVC fayanslar derz bırakmadan birlikte döşenir. Fayanslar soğuk veya meşale alevi ısıtılarak uygulanabilir. Özellikle, asbest türleri, kırılmayı önlemek için soğuk havada ısıtılarak uygulanmalıdır. Yüzey bir muşamba cilası ile iyi bir şekilde cilalanmalıdır. Herhangi bir desen içermeyen uygulamalar için doğru açılarda başlatılmalıdır. Farklı renklerde fayanslarla desen oluşturulduğunda, alanın ortasından başlayarak kenarlara doğru tercih edilmelidir. Temizleme işlemi sırasında, yüzeye herhangi bir şekilde dökülmeyen farklı çözücüler kullanılması gerekli değildir.

PVC zemin kaplamaları karo hariç 2, 3 ve 4 m genişliğinde rulolarda üretilmektedir. Bu durumda rulolar, alanın sıcaklık ve nem koşullarına uyum sağlaması beklendikten sonra iki hafta boyunca döşenecek zemine serilir. Böylece malzemenin kendisi uzay koşullarına uyarlanmıştır. Daha sonra üst üste binmiş derzler bir kerede kesilir ve özel yapıştırıcı ile zemine yapıştırılır.

PVC yer döşemelerinin döşemesinin yapıştırılması için, akrilik dağılım için uygun olan lateks kauçuk dispersiyonlu sentetik reçine (sulu emülsiyon) yapıştırıcısı kullanılması gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder