10 Aralık 2016 Cumartesi

Mutfak Temizliği

Cam eşyalarınızda inatçı kireç ve su lekeleri varsa lekeleri yumuşak güderi bezi ile parlatmaya çalışın. En iyisi sütlü camı ve tahta parçaları elle yıkamaktır; Bulaşık makinesinde yıkanırsa, süt bardağı sarı renkte olacak ve tahta parçalar kırılacak ve bölünecektir. Bulanıklığı ince kristalinden çıkarmanın kolay bir yolu: Gözlükleri sıradan suyla doldurun ve her birine bir protez tableti bırakın. Tabletler eriyene kadar bekleyin ve bardakları durulayın; Film kaybolacak. Çatlamayı önlemek için narin armatürleri yıkama suyuna kenarın kenarına değil kenarına kaydırın. Gerçek ışıltı için ılık durulama suyuna biraz sirke ekleyin. Narin armatürleri kurutmak için, yumuşak bir havluyla baş aşağı durun veya yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle hafifçe parlatın. Cam eşyalarındaki kirden temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın. Lekelenmiş bir dekantörü suyla doldurarak, bir fincan amonyak veya sirke ekleyerek ve bir gece bekleterek temizleyebilirsiniz. Bu memnuniyetinize göre çalışmaz, suda çözülmüş 2 paket toz protez kullanın. Cam dekantörü temizlemek için iyi bir yol, bir patatesin küçük parçalarına bölünmesi, parçaları dekantöre bırakıp ılık su ilave etmek ve dekantörün iç yüzeyleri lekesiz olana kadar sallamaktır. Patates parçalarını atın ve sonra dekantörü temiz su ile durulayın. Boynu dar olan bir vazo, temizlenmesi zor görünür, ancak içeriyi su ile nemlendirerek, bazı tuvalet klozetine serperek ve iyice durulamadan önce 10 dakika bekleyerek tazeleyebilirsiniz. Veya vazoyu sıcak su ile doldurun, pirinç ve 2 çay kaşığı sirke ekleyin ve çalkalayın.

Gümüş renkli zerrüt işlemini, gümüş rafın çekmecesine bir şap bırakarak engelleyebilirsiniz. Gümüş sonunda bulanıklaştığında, gümüş cilayı bir bez yerine bir süngerle uygulayın; Bir sünger, bir bezin ulaşamayacağı yarıklara sıkışıyor. Gümüş eşyaları bulaşık makinesinden ziyade elle yıkayın; Parlaklığı artırmak ve su lekelerini önlemek için makyaj kurumasına bırakın. Pirinç ve kalay ürünleri için de aynı yöntem kullanılmalıdır. Sterlini gümüş eşya takımları düzenli olarak bulanıklaştırma sürecini yavaşlatır ve parçalara güzel bir renk verilir. Bulaşık makinesinde gümüş rengini yıkarsanız, paslanmaz çelikten ayırın. İki arasındaki temas, paslanmaz çeliği çevreleyen elektrolitik bir etki meydana getirir. Kauçukla teması gümüş rengini koyu renkte koyduğundan temizlerken lastik eldiven yerine bez giyin. Ayrıca, asla gümüş eşyaları lastik bantlarla tutturmayın. En ufak bir rutubet bile gümüş renginin zedelenmesine neden olur; bu nedenle, steril gümüşü yıkadıktan veya cilalandıktan sonra, onu koymadan önce birkaç saat havanın kurumasına izin vermek iyi bir fikirdir. Kesilmiş bir limonla ovuşturarak veya bir su ve sirke solüsyonunda yıkayarak kristal cam eşyalardaki lekeleri çıkarın. Lavaboda narin nesneleri yıkarken, lavabonun tabanını bir havluyla doldurarak kırılmaya karşı koruyun; Musluk etrafında lastik bir bantla tutulan başka bir havlu sarın. Paslanmaz çelik parlak bir limon kabuğu veya sürtünme alkolü ile nemlendirilmiş bir bezle sürtünerek ve daha sonra her zamanki gibi yıkayarak tutabilirsiniz. Karbonlu çelik bıçaklarda siyah lekeler göründüğünde, eski bir şarap şişesi mantarıyla bunları çıkarabilirsiniz. Bıçağın kenarında temizleyici serpin, mantar ıslatın ve bıçağı mantarın düz ucuyla fırçalayın. Diğer tarafı da aynı şekilde temizleyin. Oyma bıçaklarının keskin kalmasını isterseniz, serin suyun içinde yıkayın. Parlak cilalı zerreciklerin zayıflatılması için zeytinyağıyla ıslatılmış bir bezle ovun. En sonunda lekelenince, tuza batırılmış bir limon dilimi ile ovarak temizleyin. Suyla doldurun ve yumuşak bir bezle kurulayın. Lahana yaprakları veya çok ince çelik yünü ile ovuşturursanız, kalay cila yaptığınızda çizilmesini en aza indirebilirsiniz. Ardından su ile durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın. Dondurucu bölümünün iç kısmını kısaltırsanız buzdolabını buzu çözmeyi daha kolay yapacaksınız. Alternatif olarak, yiyeceklerin tavalara yapışmasını önleyen ticari bir kaplama ile püskürtün. Her iki durumda da, buz çözülene dek buz kayacak.

Soğutucunuzu, dondurucu bölmesinin altındaki bir tepsiye su damlatılarak çözdürüyor musunuz? Tepsiyi yerine koyarsanız, lavaboya giderken suyun dökülmesini önleyebilir, içindekilerin tekrar dağıtılmasına izin verin ve sonra dondurulmuş parçayı eritmek için lavabonun içine bırakın. Donmayan buzdolabı her 4-6 ayda bir iyice temizlenmelidir; Don zaman l / z inç kalınlığında bir elle defrost buzdolabı temizlenmelidir. Bir elle defrost buzdolabının eritilmesi görevini, raflara sığ tavalar koyarak hızlandırabilirsiniz. Soba arkasındaki duvarınızı yağ sıçramalarına karşı koruyun. Yıkanabilir bir vinil gölge takın. Silindir soba tarafından gizlenecek şekilde baş aşağı konumlandırın. Pişirirken, gölgeyi yukarı doğru çekin ve sobanın birkaç feet yukarıda bir kancaya tutturun. İşiniz bittiğinde, gölgeyi görmeden aşağı doğru döndürün. Bazen bir gaz sobasından brülörleri çıkarın ve iyice yıkayın. Delikleri ince tel temizleyicisi veya boru temizleyicisi ile temizleyin, hemen yıkanmış brülörleri sıcak bir fırında çabucak kurutun. (Bir gaz brülörünün deliklerini bir kürdanla temizlemeye çalışmayın, kırılabilir ve bir deliği tıkayabilir.) Elektrik aralığında krom halkaları temizlemek için, onları örtecek kadar amonyaklı bir plastik poşet içerisine koyun. Çantayı kapatın ve yarım günlüğüne kenara koyun. Yüzükleri çıkarıp durulayınca lekesiz olurlar. Toplayıcı soda ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle ovmakla ekmek kızıştıracaktır. Blenderın kendisini temizlemesine izin verin. Sıcak suyla yarıdan az doldurun, birkaç damla bulaşık yıkama sıvısı ekleyin ve 10 saniye boyunca çalıştırın. Durulayın ve kurutun. Kirli bir fırının temizlenmesi için ucuz, etkili bir yol sıradan bir ev tipi amonyaktır. Bir fincan amonyak bir cam veya seramik kap içine koyun, fırına yerleştirin ve gece boyunca kapalı fırında oturmasına izin verin. Ertesi sabah, amonyak ılık su kovasına dökün ve gevşemiş toprakları süngerlendirmek için bu çözeltiyi kullanın. Dumanlar ilk başlarda güçlüdür, ancak yakında dağılırlar. Bir fırını temizledikten sonra, temizleme kokularını gidermek için fırında 350 ° F'de birkaç portakal kabuğu pişirin. Otomatik bulaşık makineniz bulaşıklarınızın üzerinde bir film bırakıyorsa, alt rafın içine bir bardak beyaz sirke (Z bardak etrafında) koyarak ve bir yıkama-durulama devresiyle periyodik olarak temizleyin. Film çekimi devam ederse, farklı bir marka otomatik bulaşık makinesi deterjanı kullanın. Cihaz itmeli düğmeler veya yükseltilmiş harfli isim plakaları arasındaki küçük çatlakları temizlemek için sıcak sabunlu köpüklere batırılmış bir diş fırçası kullanın.

Elektrik açma kapağınızın kesme tekerleğini ve kapak tutucusunu periyodik olarak çıkarın ve her ikisini de sıcak sabunlu su kavanozuna batırın. Cakalı yiyecekleri eski sert fırçalanmış diş fırçasıyla ovun. Parçaları yıkayın, kurutun ve değiştirin. Cihazın üzerindeki krom düğmelerini veya süslemeleri temizlemek için tırnak cilası sökücü uygulayın. (Önce ünitenin fişten çekildiğinden emin olun, çünkü lehçe sökücü parlayıcıdır.) Düğmeleri veya süslemeleri su ile durulayın. Yiyecek parçacıklarını et kıyıcısından boşaltmak için yıkamadan önce çiğ patates veya bayat ekmek diliminden geçirin. Lekelenmeyi önlemek için, kauçuk tahliye tablası tepsilerini ince bir mobilya cila tabakasıyla kaplayın. Parlatıcıyı uygulamadan önce herhangi bir lekeyi bir çamaşır suyu ve su karışımı ile çıkartın. Kirli bir beyaz porselen lavabo, kağıt havluyla hizalandıysanız, ev tipi çamaşır suyu ile ısınana kadar püskürtünüz ve durulamadan önce bir saat bekleyince yeni parlayacaktır. Tezgah lekelerini çıkarmak için, basitçe fırın soda ile serpin, nemli bir bezle veya süngerle ovun ve berrak su ile durulayın. Lamine plastik tezgahınız, alınması zor lekeler ile gölgeleniyorsa, çelik yün veya aşındırıcı temizleyiciler ile ovmayınız; Bunun yerine süt, çamaşır suyu ve sudan oluşan bir solüsyonu deneyin. Bir dakika bekletin ve hemen suyla yıkayın. Paslanmaz çelik bir lavaboda, pas sıvılarıyla ovuşturarak pas işaretlerinden kurtulabilirsiniz. Daha sonra lavaboyu ve ellerinizi iyice yıkayın. Muslukların etrafındaki zor zamanlı birikintiler, sirkeye batırılmış kağıt havlularla temizlenmeden yaklaşık bir saat önce örtülüp kolaylıkla çıkarılabilmesi için yumuşatılabilir. Porselen yüzeyleri temizlemenin bir yolu, bunları nemli bir bez üzerine serpilmiş tartar kremi ile ovmaktır. Pas lekelerini metal yüzeylerden de aynı şekilde çıkarabilirsiniz. Krom yüzeyleri parlak tutmanın birkaç yolu vardır. Onları, kuru bir beze serpilir kuru tüy soda, sıcak su ve amonyak ile nemlendirilmiş bir bez veya sürtünme alkolü ile nemlendirilmiş bir bezle ovabilirsiniz. Kötü bir plastik laminat tezgah yüzeyini aydınlatmak için cihaz balmumu veya hafif bir mobilya mumu kullanın. Kahve veya çay lekeleri, kabartma tozuya batırılmış nemli bir bez ile sürülerek çıkarılabilir. Bir termos şişesinin içinden kahve veya çay lekelerini çıkarmak için, kabı ezilmiş yumurta kabuklarıyla kısmen doldurun, sıcak su ekleyin ve iyice çalkalayın. Bir termos şişesinin iç kısmındaki genel lekeleri çıkarmak için kabı ılık su ve bir çorba kaşığı soda bikarbonat ile doldurun, 3 saat bekletin, sonra yıkayın.

Bir kahve makinesinin plastik sepetini bazen fırın soda ve su macunu ile ovarak tatlandırın. Aşırı yumurta ve peynir kalıntılarını yemek eşyası üzerinde serin suda bekleterek gevşetin. Akrilik mutfak eşyaları üzerindeki lekeler için, nemli bir bezle bir kerede silin. Lekeler devam ederse, çok amaçlı bir temizleyici veya nemli, soda bikarbonat kullanın. Her zaman mümkün olduğunca çabuk davranın ve asla sert aşındırıcılar kullanmayın. Yumuşak peynirler dişlerinden ve açıklıklarından çiğ patates sürünerek ızgaradan temizlenebilir. (Bir limon kabuğu veya diş fırçası da birinci sınıf bir temizlik işi yapar.) Zemine pişmiş pilav dökerseniz, kurutulduktan sonra sürünerek geçici olarak zemine basmayı önleyebilirsiniz. Bir kauçuk cam sileceği tablodan kırıntıları sıyırmak için idealdir. Buzdolabı ve dondurucu kokuları, iç yüzeyleri bir bardak suda seyreltilmiş birkaç damla vanilya özüyle sürtünerek ortadan kaldırılabilir. Bazı ev eşyaları buzdolabında özü ile sürekli batırılmış pamuklu bir top tutuyorlar. Ya da açık bir kutu fırın küspesi, kömür briket çanağı veya limonun birimi yarım bırakın. Koku hala devam ediyorsa, tüm iç yüzeyleri club soda veya bir fırın soda ve su solüsyonuyla temizleyin. Bir kapta öğütülmüş kahveyi bir kaba koyarak ve fırında ısıtarak veya küçük bir amonyak içeren kaynar su ile mutfağını deodorize edebilirsiniz. Lavaboyu güçlü bir tuz çözeltisi veya çamaşır suyu ile yıkayarak lavabo kokularını atın. Fırın veya fırın döküntülerini temizleyemezseniz ve hemen kaynatırsanız, kokuyu en aza indirgemek için tuz ile onları serpiştirin. Koku, tencere, tavada veya diğer pişirme kaplarında kalırsa, kabı bir kabartma tozu ve su çözeltisi ile yıkamayı veya sirke kaynatmaya çalışın. Tuzu ahşap bir kesme tahtasına sürtmek, hem kokuları ortadan kaldırır hem de lekeleri kaldırır. Balık, soğan veya diğer kokuların hepsini ıslak iseniz ve eldivenleri üzerine serperseniz elinizden çıkarabilirsiniz. Yapışmayı ellerinizin üzerine yapın ve sonra da hem soda hem de koku durulayın. Plastik bir kabın güçlü bir kokusu varsa, kıvrımlı gazete ile paketleyin, rahatça örtün ve bir gece bırakın. Ertesi sabah koku giderecek. Bir başka etkili tedavi, kabın pişirme soda ve su ile yıkanmasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder